Ewidencja kwot potrącanych z funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy w przedsiębiorstwach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1978.2.7

Akt indywidualny
Wersja od: 1 kwietnia 1978 r.

OKÓLNIK Nr 2/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 28 lutego 1978 r.
w sprawie ewidencji kwot potrącanych z funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy w przedsiębiorstwach.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że podlegające wpłacie na rachunek dochodów budżetu Państwa sankcyjne potrącenia z funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy w przedsiębiorstwach, zwanego dalej funduszem premiowym, dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności uchwałą Nr 86 Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1977 r. w sprawie prowadzenia ubocznej gospodarki rolnej przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 83), uchwałą Nr 92 Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1977 r. w sprawie bankowej kontroli funduszu płac (Monitor Polski Nr 15, poz. 84) lub zarządzeniem Nr 14 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 6 maja 1977 r. w sprawie zasad ustalania i rozliczania produkcji dodanej oraz dyspozycyjnego funduszu płac w jednostkach i organizacjach gospodarczych, powinny być księgowane:
1)
pod datą 31 grudnia roku sprawozdawczego - potrącenia z funduszu premiowego - Wn 956 "Fundusz premiowy kierownictwa", Ma 220 "Rozrachunki z budżetami",
2)
pod datą przelewu - przekazanie do budżetu równowartości potrącenia - Wn 220 "Rozrachunki z budżetami", Ma 131 - "Rachunek rozliczeniowy".

W przypadku powstania na koncie 956 "Fundusz premiowy kierownictwa" salda Wn, a więc gdy stan netto funduszu jest niższy od sumy potrąceń, kolejne odpisy na fundusz premiowy mogą być wykorzystane na wypłaty premii dopiero po pokryciu salda Wn tego konta.