Ewidencja księgowa wypłat zasiłków chorobowych podlegających pokryciu z funduszu płac.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1976.4.6

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.

INSTRUKCJA Nr 7/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 9 lutego 1976 r.
w sprawie ewidencji księgowej wypłat zasiłków chorobowych podlegających pokryciu z funduszu płac

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 1976 r. nowych zasad pokrywania wydatków na zasiłki z ubezpieczenia społecznego, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 1975 r. w sprawie zasad obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki (Dz. U. Nr 35, poz. 193) ustala się, co następuje:
§  1.
Wypłaty zasiłków chorobowych w okresie trwania stosunku pracy podlegających pokryciu z funduszu płac (§ 19 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 1975 r.) ujmuje się w ewidencji księgowej analogicznie, jak inne objęte funduszem płac wypłaty wynagrodzeń wynikających ze stosunku pracy, w sposób przewidziany w obowiązującym planie kont.
§  2.
W jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego stosuje się w szczególności następujące zasady księgowania wypłat zasiłków chorobowych podlegających pokryciu z funduszu płac:
1)
zasiłki chorobowe obciążają fundusz płac na podstawie list wypłat, sporządzonych na formularzach według wzoru ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zatwierdzonych do wypłaty. Kwoty podlegające wypłacie księguje się następująco:

Wn 261 "Rozliczenie wynagrodzeń"

Ma 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń".

Kwotę wypłacanych zasiłków chorobowych należy wyodrębnić w ewidencji szczegółowej prowadzonej do konta 261 jako "wykorzystanie funduszu płac na wypłatę zasiłków".

Wypłatę zasiłków chorobowych księguje się:

Wn 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń"

Ma 101 "Kasa".

2)
Zasiłki chorobowe stosownie do charakteru pracy pracowników korzystających z zasiłków rozlicza się z konta 261 "Rozliczenie wynagrodzeń" w ciężar:
a)
kosztów działalności eksploatacyjnej

(Wn 431 "Wynagrodzenia objęte funduszem płac"),

b)
kosztów działalności finansowo wyodrębnionej lub inwestycyjnej

(Wn odpowiednie konto zespołu 9 "Budżet i fundusze specjalnego przeznaczenia" lub zespołu 0 "Środki trwałe i inwestycje").

§  3.
Zasiłki chorobowe obciążające działalność eksploatacyjną rozlicza się na poszczególne konta zespołu 5 "Koszty rozliczone", dokonując księgowania:

Wn odpowiednie konto zespołu 5 "Koszty rozliczone"

Ma 490 "Rozliczenie kosztów".

Zasiłki można rozliczać na konta zespołu 5 łącznie z ubezpieczeniami społecznymi, podatkiem od funduszu płac, odpisami na fundusze dla załogi itp. w jednej pozycji.

§  4.
Koszty ponoszone w związku z wypłatą zasiłków chorobowych mogą być w uzasadnionych wypadkach rozliczane w czasie, w ciągu roku sprawozdawczego. Rozliczeniu w czasie podlegają zarówno kwoty zasiłków chorobowych, jak i przypadające na nie narzuty, których podstawą wymiaru są zasiłki chorobowe. Powstałe na skutek rozliczenia w czasie zasiłków chorobowych rezerwy na wydatki przyszłych okresów lub koszty przyszłych okresów ewidencjonuje się na koncie 640 "Rozliczenia międzyokresowe". Konto 640 nie może z tytułu rozliczenia kosztów zasiłków chorobowych wykazywać salda na koniec roku.
§  5.
Szczegółowy tryb ustalania i wypłat zasiłków chorobowych oraz dokumentację wypłat w zakładach pracy normują przepisy wydane przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Zasady ewidencji określone w instrukcji stosuje się od dnia 1 stycznia 1976 r.