Ekwiwalenty pieniężne przysługujące funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2018.40

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 listopada 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 89
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 października 2018 r.
w sprawie ekwiwalentów pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 19 ust. 3 w związku z art. 52a ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1920 z późn. zm.) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa sposób naliczania i ustalania wysokości oraz wypłaty funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", ekwiwalentów pieniężnych za:
1)
użytkowanie własnej odzieży i obuwia roboczego;
2)
pranie odzieży roboczej we własnym zakresie.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
organ zaopatrzenia - dyrektora Biura Logistyki ABW lub dyrektorów delegatur ABW, którym Szef ABW przyznała kompetencje zaopatrzeniowe w stosunku do określonego składnika majątku stosownie do przepisów Szefa ABW w sprawie udzielania dyrektorom jednostek organizacyjnych ABW upoważnienia do gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego;
2)
komórka finansowa - właściwą komórkę organizacyjną Biura Finansów ABW lub właściwą komórkę organizacyjną w delegaturze ABW;
3)
cena zakupu - cenę jednostkową odzieży i obuwia roboczego, wynikającą z faktury za ostatnią partię zakupu przedmiotu danego rodzaju;
4)
normalne warunki użytkowania - ściśle określoną temperaturę i ciśnienie otoczenia, które stanowią rodzaj punktu odniesienia do obliczeń fizyko-chemicznych; jednym z normalnych warunków użytkowania jest temperatura równa 0° C oraz ciśnienie równe 1 atmosferze fizycznej, które w przybliżeniu odpowiada ciśnieniu atmosferycznemu;
5)
okres użytkowania - okres czasu liczony od dnia wydania funkcjonariuszowi i pracownikowi ABW odzieży i obuwia roboczego, w ciągu którego wartość użytkowa tych przedmiotów w normalnych warunkach użytkowania pozwala na ich wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem.
§  3. 
1. 
Ustala się ekwiwalent pieniężny za użytkowanie własnej odzieży i obuwia roboczego dla funkcjonariuszy i pracowników ABW pełniących służbę albo wykonujących prace na stanowiskach, o których mowa w załączniku nr 1 do zarządzenia, zwany dalej "ekwiwalentem pieniężnym za użytkowanie".
2. 
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie, dla pojedynczego przedmiotu, ustala się następująco:
1)
stawka miesięczna należności jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SM - stawka miesięczna należności,

Cz - cena zakupu przedmiotu,

O - okres użytkowania własnej odzieży i obuwia roboczego liczony w miesiącach;

2)
do obliczenia stawki miesięcznej należności, o której mowa w pkt 1, przyjmuje się niezależnie od normy przydziału, tylko jeden przedmiot danego asortymentu;
3)
stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie jest obliczana jako iloczyn stawek miesięcznych należności i ilości miesięcy w danym roku kalendarzowym, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny za użytkowanie na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

SM - stawka miesięczna należności,

IM - ilość miesięcy w danym roku kalendarzowym, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny za użytkowanie;

4)
stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie jest obliczana według wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

ID - ilość dni roboczych w danym roku kalendarzowym;

5)
wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

W - wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

IZL - łączna ilość dni roboczych zwolnienia lekarskiego powyżej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

§  4. 
1. 
Organ zaopatrzenia jest odpowiedzialny za:
1)
pranie, czyszczenie i naprawę odzieży i obuwia roboczego w odpowiednich punktach usługowych albo
2)
naliczanie ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej przez funkcjonariuszy i pracowników ABW, we własnym zakresie, zwanego dalej "ekwiwalentem pieniężnym za pranie".
2. 
Organ zaopatrzenia może zakupić sprzęt i środki piorące w ramach zwiększenia czystości odzieży roboczej na stanowiskach wymagających częstszego prania.
3. 
Organ zaopatrzenia ponosi koszty prania odzieży roboczej, która w wyniku użytkowania w czasie pełnienia służby albo wykonywania pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
4. 
Funkcjonariuszom i pracownikom ABW, którzy użytkują własną odzież i obuwie robocze albo którym przydzielono odzież roboczą jest przyznawany, naliczany i wypłacany ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w § 1, po złożeniu oświadczeń wymienionych w § 10 ust. 2 albo w § 11 ust. 3 zarządzenia nr 13 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 7 marca 2017 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz środków higieny osobistej przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanego dalej "zarządzeniem".
5. 
Ekwiwalent pieniężny za pranie jest naliczany w oparciu o:
1)
ceny jednostkowe usług pralniczych przedmiotów odzieży roboczej, o których mowa w załączniku nr 2 do zarządzenia;
2)
częstotliwość prania odzieży roboczej, o której mowa w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz intensywność brudzenia na poszczególnych stanowiskach służbowych oraz stanowiskach pracy, o której mowa w załączniku nr 4 do zarządzenia;
3)
przepracowaną ilość dni roboczych.
6. 
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:
1)
stawka miesięczna określona wzorem:

SM = Σ (CJ ×C) 1

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SM - stawka miesięczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

Σ - suma,

CJ - cena jednostkowa usługi pralniczej przedmiotu,

C - częstotliwość prań w miesiącu określona w załączniku, o którym mowa w ust. 5 pkt 2;

2)
stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

SM - stawka miesięczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

WU - współczynnik urlopowy ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym (w przypadku pracowników ABW jest stosowany tylko do zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy);

3)
stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

ID - ilość dni roboczych w danym roku kalendarzowym;

4)
wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze wielkości oznaczają:

W - wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

IZL - łączna ilość dni roboczych zwolnienia lekarskiego powyżej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

7. 
Ceny jednostkowe usług pralniczych przedmiotów odzieży roboczej są waloryzowane przez organ zaopatrzenia naliczający ekwiwalent pieniężny za pranie, zgodnie z prognozowanym średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanym w ustawie budżetowej. Ceny jednostkowe tych usług określa załącznik, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 1.
§  5. 
1. 
Przysługujące funkcjonariuszowi i pracownikowi ABW ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, są naliczane i wypłacane, w rocznym okresie rozliczeniowym, w terminie do dnia 20 lutego roku kalendarzowego następującego po rozliczanym roku budżetowym.
2. 
Pracownikom ABW zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nalicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia, tj.:
1)
zatrudnionym na 3/4 etatu - 75 % naliczonego ekwiwalentu pieniężnego za pranie w sposób, o którym mowa w ust. 3;
2)
zatrudnionym na 1/2 etatu - 50 % naliczonego ekwiwalentu pieniężnego za pranie w sposób, o którym mowa w ust. 3.
3. 
Okres rzeczywistego użytkowania odzieży i obuwia roboczego lub okres uprawniający do wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, ustala się w pełnych miesiącach kalendarzowych, licząc od dnia ich wydania funkcjonariuszowi albo pracownikowi ABW.
4. 
Przy ustalaniu rzeczywistego okresu użytkowania odzieży i obuwia roboczego uprawniającego do wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, uwzględnia się nieobecności w służbie albo w pracy funkcjonariusza albo pracownika ABW, trwające dłużej niż 30 dni łącznie w danym roku kalendarzowym, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego.
5. 
Naliczenia ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, dokonuje właściwy organ zaopatrzenia sporządzając wykazy funkcjonariuszy albo pracowników ABW uprawnionych do tych ekwiwalentów.
6. 
Wykazy, o których mowa w ust. 5, podlegają zatwierdzeniu przez kierownika właściwej komórki zaopatrzenia, a następnie stanowią podstawę wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, przez właściwe komórki finansowe.
§  6. 
1. 
W przypadku zwolnienia funkcjonariusza ABW ze służby albo rozwiązania z pracownikiem ABW umowy o pracę, wypłacone ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nie podlegają zwrotowi.
2. 
Funkcjonariuszowi ABW, którego zwolniono ze służby albo pracownikowi ABW, z którym rozwiązano umowę o pracę przed wypłaceniem ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, obliczenia i wypłaty tych ekwiwalentów dokonuje się za okres od powstania należności do dnia, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby albo rozwiązanie umowy o pracę, według stawek obowiązujących w danym roku kalendarzowym.
3. 
Ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nie przysługują funkcjonariuszowi albo pracownikowi ABW przebywającemu na urlopie bezpłatnym, wychowawczym lub zwolnieniu lekarskim obejmującym cały rok kalendarzowy.
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 listopada 2018 r.
1 Przy obliczaniu stawki miesięcznej należy obliczyć należną kwotę za pojedynczy przedmiot, za który należy się ekwiwalent pieniężny za pranie, a następnie wszystkie kwoty zsumować