Egzekucja należności ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kwot wolnych od potrąceń.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1984.9.25

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1984 r.

WYJAŚNIENIE
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 17 listopada 1984 r.
w sprawie egzekucji należności ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kwot wolnych od potrąceń

znak: Zn-005-44/3/84

W związku z wątpliwościami na tle stosowania przepisu art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 1 lutego 1983 r. o zmianie niektórych przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego i o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz.U. Nr 5, poz. 33), Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w oparciu o wyjaśnienie Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych (pismo z dnia 22 października 1984 r., znak II 520-385/84), wyjaśnia:

Ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa mogą być dokonywane potrącenia w przypadkach i na zasadach określonych w art. 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143).

Wszelkie inne potrącenia z tych świadczeń mogą mieć miejsce tylko za zgodą pracownika lub w trybie egzekucji (na mocy odpowiednich tytułów egzekucyjnych).

Stosownie do powołanego wyżej art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

W myśl art. 109 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267) świadczenia pieniężne podlegają egzekucji na zaspokojenie wszelkich należności, z tym jednak, że na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych w 3/5 częściach, a na zaspokojenie innych należności w 1/4.

W razie zbiegu egzekucji należności alimentacyjnych z egzekucją innych należności, świadczenia pieniężne podlegają egzekucji w 3/5 częściach.

W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wysokości emerytur i rent wolnych od potrąceń i egzekucji (Dz.U. Nr 8, poz. 45), wydanego na podstawie art. 110 powołanej ustawy, określone w nim kwoty świadczeń pieniężnych wolne są od egzekucji. Kwoty te zostały określone w procentach kwoty najniższej emerytury lub renty.

Wolną od potrąceń kwotą świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest - zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - kwota najniższej emerytury (aktualnie 5.000 zł).

Ponadto Zakład przypomina, że nie podlegają egzekucji zasiłki rodzinne i zasiłki pielęgnacyjne oraz zasiłki wychowawcze.