Dokumentacja i ewidencja grzywien ściąganych w postępowaniu mandatowym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1985.4.8

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1985 r.

INSTRUKCJA Nr 6/KS
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 marca 1985 r.
w sprawie dokumentacji i ewidencji grzywien ściąganych w postępowaniu mandatowym.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) oraz w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 grudnia 1971 r. w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym (Dz. U. Nr 34, poz. 302, z 1972 r. Nr 38, poz. 250 i z 1975 r. Nr 46, poz. 252) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Organy upoważnione do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego otrzymują formularze mandatów karnych (gotówkowych i kredytowanych) z urzędu terenowego organu administracji państwowej właściwego dla budżetu, którego dochody stanowią wpływy z grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego.
2.
Urzędy terenowych organów administracji państwowej zaopatrują się w formularze mandatów karnych w punktach sprzedaży Wydawnictwa Akcydensowego.
3.
Formularze mandatów karnych gotówkowych i kredytowanych są drukami ścisłego zarachowania. Ich ewidencję prowadzi się w księdze druków ścisłego zarachowania (K 210). Również przychody i rozchody odcinków mandatów karnych kredytowanych, zawierające potwierdzenie ukarania mandatem karnym, należy ewidencjonować w księdze druków ścisłego zarachowania.
§  2.
1.
Ponumerowane formularze mandatów karnych wydają urzędy terenowych organów administracji państwowej na podstawie zapotrzebowania złożonego w dwóch egzemplarzach przez organy upoważnione do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zapotrzebowanie sporządza się odrębnie na formularze mandatów karnych gotówkowych i odrębnie na formularze mandatów karnych kredytowanych. W zapotrzebowaniu, oprócz żądanej liczby formularzy mandatów karnych, powinna być podana - jako uzasadnienie zapotrzebowania - liczba formularzy wydanych do zużycia od dnia przedniego zapotrzebowania.
2.
Urząd terenowego organu administracji państwowej wydający formularze mandatów karnych zamieszcza na obydwóch egzemplarzach zapotrzebowania klauzulę następującej treści:

"Wydano ................... (słownie ......................................) formularzy mandatów gotówkowych (kredytowanych *) od nr .......................... do nr ............................ o nominalnej wartości ............................. (słownie .........................................) zł *) Miejscowość ........................... dnia .................... Wydał ............................ otrzymał ...........................................

(podpis) (podpis)

(pieczęć urzędu)

Jeden egzemplarz zapotrzebowania stanowi dla urzędu terenowego administracji państwowej dowód rozchodu formularzy, drugi zaś dla urzędu organu pobierającego jest dowodem ich przychodu.

3.
Na wszystkich formularzach mandatów karnych wydanych do użytku powinna być odciśnięta pieczęć urzędu tego organu terenowej administracji państwowej, którego budżet zasilają dochody z tytułu grzywien ściąganych w drodze mandatu karnego.
§  3.
1.
Urzędy terenowych organów administracji państwowej ewidencjonują nominalną wartość formularzy mandatów karnych gotówkowych na stronie Wn konta pozabilansowego 291 "Należności warunkowe". Do konta tego prowadzi się odrębne konta analityczne dla poszczególnych organów, które otrzymały formularze mandatów karnych gotówkowych.
2.
Konto 291 "Należności warunkowe" uznaje się:
1)
za kwoty przekazanych grzywien oraz wartość zwróconych niewykorzystanych formularzy mandatów karnych gotówkowych. Podstawę uznania stanowi rozliczenie zbiorcze, o którym mowa w § 9 instrukcji,
2)
za nominalną wartość formularzy zaginionych lub zniszczonych bez winy funkcjonariusza, któremu formularze te przydzielono.
3.
Podstawę uznania konta 291 "Należności warunkowe" stanowi zawiadomienie uprawnionego do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego o:
1)
niezawinionym zagubieniu lub znaczeniu formularzy, zawierające numery zaginionych mandatów karnych,
2)
kwocie nałożonych grzywien przekazanych na konto urzędu terenowego organu administracji państwowej,
3)
wartość formularzy niewykorzystanych.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do urzędów organów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego z tym, że ujmują one również na koncie 292 "Zobowiązania warunkowe" rozliczenia z tytułu formularzy mandatów karnych gotówkowych z właściwym urzędem terenowego organu administracji państwowej.
§  4.
Odcinki mandatu karnego kredytowanego zawierające potwierdzenie ukarania mandatem karnym kredytowanym i pokwitowanie odbioru przez ukaranego mają być przesłane bezzwłocznie po nałożeniu grzywny do właściwego urzędu terenowego organu administracji państwowej.
§  5.
1.
Grzywny nałożone w drodze mandatu karnego kredytowanego nie uiszczone do dnia otrzymania odcinków, o których mowa w § 4, podlegają z dniem ich otrzymania przypisaniu w ewidencji księgowej określonego w § 1 urzędu terenowego organu administracji państwowej. Przypisu dokonuje się na kontach należności i dochodów budżetowych; zapis Wn konto 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych", Ma konto 750 "Dochody finansowe" oraz w ewidencji szczegółowej na kontach poszczególnych ukaranych osób.
2.
Nie dokonuje się przypisu, jeżeli otrzymane odcinki mandatu karnego kredytowanego są nieczytelne lub niekompletne. Odcinki takie zwraca się do urzędów organów uprawnionych do nakładania mandatu karnego, które je wystawiły, celem poprawienia lub uzupełnienia.
3.
Wpłaty z tytułu mandatów karnych kredytowanych uiszczone przed dokonaniem przypisu ewidencji księgowej, o którym mowa w ust. 1 zarachowuje się na dochody budżetowe nieprzypisane. Równocześnie należy dokonać odpowiedniego zapisu w księdze druków ścisłego zarachowania, tak aby wpłacona należność nie została przypisana po otrzymaniu odcinka mandatu karnego kredytowanego, zawierającego potwierdzenie ukarania mandatem.
§  6.
Kwoty pobranych grzywien w drodze mandatu karnego gotówkowego wpłacone na rachunek bankowy właściwego urzędu terenowego organu administracji państwowej lub do jego kasy zarachowuje się na dochody budżetowe nieprzypisane.
§  7.
1.
W razie nieuiszczenia przez osobę ukaraną grzywny przypisanej na koncie 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych", urząd terenowego organu administracji państwowej wystawia tytuł wykonawczy i kieruje go do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania ukaranego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji administracyjnej. We wniosku tym urząd terenowego organu administracji państwowej przekazuje posiadane informacje o miejscu pracy oraz ewentualnie o innych źródłach dochodu ukaranego.
2.
Urząd skarbowy obowiązany jest po otrzymaniu tytułu wykonawczego wszcząć i prowadzić postępowanie egzekucyjne przez zastosowanie środków przewidzianych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  8.
1.
Raz w miesiącu organ upoważniony do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego przedkłada urzędowi terenowego organu administracji państwowej w dwóch egzemplarzach zbiorcze rozliczenie z formularzy mandatów karnych oraz z kwot nałożonych i pobranych grzywien gotówkowych.
2.
Urząd terenowego organu administracji państwowej po sprawdzeniu rozliczenia z kont przekazanych na rachunek bankowy lub wpłaconych do kasy tego urzędu zwraca organowi upoważnionemu do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego jeden egzemplarz z odpowiednią adnotacją o sprawdzeniu i potwierdzeniu prawidłowości rozliczenia. Drugi egzemplarz rozliczenia wraz z załącznikami pozostaje w urzędzie terenowego organu administracji państwowej i stanowi podstawę księgowań oraz zapisów w księdze druków ścisłego zarachowania, o których mowa w instrukcji.
3.
Rozliczenia z poszczególnymi osobami nakładającymi grzywny w formie mandatu karnego z formularzy mandatów i dokonanych wpłat przeprowadza organ upoważniony do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
§  9.
Na dzień kończący miesiąc ogłoszenia instrukcji należy:
1)
przeprowadzić inwentaryzację formularzy mandatów karnych gotówkowych i kredytowanych będących w zapasie terenowego organu i wydanych do wykorzystania oraz nie uiszczonych grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego kredytowanego a także nieściągniętych tytułów wykonawczych,
2)
zaprowadzić ewidencję lub zweryfikować dane prowadzonej ewidencji druków ścisłego zarachowania i dane księgowości w oparciu o wyniki inwentaryzacji, o której mowa w pkt 1.
§  10.
Traci moc okólnik nr 16/KS Ministerstwa Finansów z dnia 18 czerwca 1976 r. w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym.
§  11.
Instrukcję stosuje się od dnia ogłoszenia.
______

*) niepotrzebne skreślić.