Dodatkowy podatek obrotowy od jednostek gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1978.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1978 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 marca 1978 r.
w sprawie dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 12 ust. 1 i § 24 ust. 1 pkt 4 uchwały Nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej wytwarzających wyroby, których ceny detaliczne zostały ustalone w wysokości wynikającej z relacji popytu i podaży lub z relacji wartości użytkowych.
§  2.
1.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do obrotu wyrobami:
1)
dla których są ustalane ceny fabryczne,
2)
których ceny detaliczne zostały ustalone na podstawie uchwał Rady Ministrów:
a)
nr 130 z dnia 1 czerwca 1973 r. w sprawie cen detalicznych artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów (Monitor Polski Nr 27, poz. 170),
b)
nr 55 z dnia 1 kwietnia 1977 r. w sprawie cen detalicznych artykułów mody oraz nowości rynkowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 65),
3)
których ceny detaliczne wynikają z powiększenia zaopatrzeniowych cen zbytu o obowiązujące stawki marż handlowych lub o stawkę podatku obrotowego i obowiązujące stawki marż handlowych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o kalkulacyjnej cenie zbytu, należy przez to rozumieć cenę odpowiadającą planowemu (normatywnemu) kosztowi produkcji danego wyrobu, powiększonemu o obowiązującą stawkę zysku z uwzględnieniem ewentualnych zachęt finansowych z tytułu sprzedaży wyrobów oznaczonych znakiem jakości i obowiązującą stawkę podatku obrotowego.
§  3.
1.
Jeżeli ustalona cena detaliczna wyrobu, zmniejszona o obowiązujące marże handlowe, jest wyższa od kalkulacyjnej ceny zbytu, różnica między wartością sprzedaży, wyrażoną w obowiązujących cenach zbytu (cenach detalicznych zmniejszonych o marże handlowe), a wartością sprzedaży, obliczoną w kalkulacyjnych cenach zbytu, podlega odprowadzeniu do budżetu Państwa jako dodatkowy podatek obrotowy.
2.
Dodatkowy podatek obrotowy pobiera się niezależnie od podatku obrotowego, uiszczanego według obowiązujących stawek od osiągniętych obrotów, z tym że dla ustalenia wartości tych obrotów w cenach zbytu stosuje się kalkulacyjne ceny zbytu.
3.
W okresie pierwszych dwóch lat wytwarzania wyrobu dodatkowy podatek obrotowy zmniejsza się o 10%. Okres dwuletni liczy się od daty ustalenia ceny detalicznej wytwarzanego wyrobu do końca miesiąca, w którym upływa ten okres.
4.
Kalkulacyjną cenę zbytu przyjmuje się w wysokości określonej przez organ właściwy do ustalania cen. W przypadku, gdy kalkulacyjna cena zbytu nie została ustalona przez właściwy organ, dla prowizorycznego obliczenia należnego dodatkowego podatku obrotowego przyjmuje się kalkulacyjną cenę zbytu, wynikającą z wielkości wykazanych w kalkulacji przedłożonej wraz z wnioskiem o ustalenie ceny, a ostateczne rozliczenie tego podatku następuje w oparciu o kalkulacyjną cenę zbytu, wynikającą z wielkości wykazanych w rocznym sprawozdaniu finansowym.
§  4.
1.
W przypadkach określonych odrębnymi decyzjami Ministra Finansów, zamiast podatku, obliczonego w sposób podany w § 3 ust. 1, pobiera się dodatkowy podatek obrotowy ustalany dla określonych grup wyrobów lub dla wszystkich wytwarzanych wyrobów:
1)
w wysokości różnicy między wartością sprzedaży w obowiązujących cenach zbytu, zmniejszoną o kwotę podatku obrotowego uiszczanego według obowiązujących stawek a kosztem produkcji sprzedanych wyrobów, zwiększonym o obowiązującą stawkę zysku, albo
2)
w wysokości określonej w procencie wartości sprzedaży, wyrażonej w obowiązujących cenach zbytu lub w cenach realizacji, albo
3)
w wysokości określonej w procencie różnicy między wartością sprzedaży, wyrażoną w obowiązujących cenach zbytu albo cenach realizacji a wartością sprzedaży wyrażoną w określonej średniej cenie zbytu, albo
4)
w wysokości określonej w inny sposób, dostosowany do szczególnych warunków działania jednostek wytwarzających te wyroby.
2.
Jeżeli decyzje, o których mowa w ust. 1 nie stanowią inaczej, dodatkowy podatek obrotowy ustalony tymi decyzjami uiszczany jest za okresy kwartalne, w terminie do dnia 23 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
§  5.
Zwalnia się od dodatkowego podatku obrotowego:
1)
wyroby, których ceny detaliczne zostały ustalone na podstawie zarządzenia Nr 11/76 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 12 marca 1976 r. w sprawie ustalania cen detalicznych niektórych drobnych wyrobów przemysłowych oraz wyrobów pamiątkarskich (Dz. Urz. Cen z 1976 r. Nr 9, poz. 75 i z 1977 r. Nr 12, poz. 88),
2)
wyroby pochodzące z produkcji uzupełniającej, wytwarzane z odpadów surowców i materiałów,
3)
materiały budowlane, pochodzące z produkcji ubocznej,
4)
wyroby pochodzące z produkcji próbnej, prototypowej lub wzorcowej (krótkie serie informacyjne),
5)
wyroby stanowiące niewielkie pozostałości partii towaru, wyprodukowanego na eksport.
§  6.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są prowadzić ewidencję, umożliwiającą ustalenie wielkości różnicy cen i należnego dodatkowego podatku obrotowego.
§  7.
Rozliczenia z budżetem Państwa z tytułu dodatkowego podatku obrotowego od obrotów, osiągniętych w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 1978 r., należy dokonać w terminie przewidzianym dla złożenia sprawozdania podatkowego za kwiecień 1978 r.
§  8.
Traci moc zarządzenie Nr 22 Ministra Finansów z dnia 2 marca 1976 r. w sprawie podatku obrotowego od produktów, dla których zostały ustalone kalkulacyjne ceny zbytu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do obrotów osiągniętych od dnia 1 stycznia 1978 r., a w stosunku do obrotów przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego oraz spółdzielni i ich związków - począwszy od dnia 1 stycznia 1979 r.