Cofnięcie w całości zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.1.14

Akt indywidualny
Wersja od: 30 stycznia 1998 r.

UCHWAŁA Nr 31
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 16 stycznia 1998 r.
w sprawie cofnięcia w całości zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) uchwala się, co następuje:
§  1.
Za naruszenie przepisów prawa stanowiące również naruszenie interesów zleceniodawcy w związku z sytuacją finansową wykazywaną w przesyłanych do Komisji Papierów Wartościowych raportach okresowych; w szczególności za naruszenie przepisów § 6a zarządzenia Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 17 marca 1994 r. w sprawie określenia minimalnej wartości środków własnych oraz maksymalnej wysokości kredytów przeznaczonych na uruchomienie działalności maklerskiej (M. P. Nr 21, poz. 169 i Nr 49, poz. 408 oraz z 1997 r. Nr 5, poz. 40) cofa się w całości zezwolenie Miejskiemu Domowi Maklerskiemu SA z siedzibą we Wrocławiu na prowadzenie przedsiębiorstwa maklerskiego.
§  2.
Miejski Dom Maklerski SA nie może od dnia otrzymania decyzji otwierać nowych rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych, ani zawierać innych umów o świadczenie usług wynikających z zakresu zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa maklerskiego.
§  3.
Zabrania się, od dnia otrzymania decyzji, przyjmowania przez Miejski Dom Maklerski SA zapisów i zleceń nabycia oferowanych papierów wartościowych.
§  4.
Zezwala się na przyjmowanie zarówno zleceń kupna, jak i sprzedaży papierów wartościowych przez Miejski Dom Maklerski SA w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie do dnia 23 stycznia 1998 r. włącznie, przy czym termin ważności tych zleceń nie może być dłuższy niż do dnia 23 stycznia 1998 r.
§  5.
Zobowiązuje się Miejski Dom Maklerski SA do niezwłocznego wypowiedzenia umów o świadczenie usług wynikających z zakresu zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa maklerskiego oraz uregulowania zobowiązań wynikających z tych umów, nie później niż do dnia 20 lutego 1998 r.
§  6.
Po dniu 23 stycznia 1998 r., do końca okresu wypowiedzenia umów o świadczenie usług maklerskich, Miejski Dom Maklerski SA nie może świadczyć żadnych usług na rzecz klientów, poza wykonaniem polecenia sprzedaży papierów wartościowych, przelewu papierów wartościowych i środków pieniężnych lub wypłaty środków pieniężnych.
§  7.
Jeżeli do dnia 20 lutego 1998 r. klienci Miejskiego Domu Maklerskiego SA nie dokonają sprzedaży papierów wartościowych, przeniesienia papierów wartościowych i środków pieniężnych do innego domu maklerskiego lub wypłaty środków pieniężnych, pozostałe na ich rachunku papiery wartościowe lub/i środki pieniężne zostaną z tym dniem (20 lutego 1998 r.) przeniesione przez Miejski Dom Maklerski SA do innego domu maklerskiego. O miejscu zdeponowania papierów wartościowych lub/i środków pieniężnych klienci zostaną powiadomieni listami poleconymi przez Miejski Dom Maklerski SA.
§  8.
W dniu doręczenia decyzji lub najpóźniej do godzin otwarcia POK-ów w dniu następnym, Miejski Dom Maklerski SA ma obowiązek wywiesić (w widocznym miejscu) we wszystkich POK-ach stosowny komunikat o zaistniałej sytuacji. Komunikat taki powinien zawierać co najmniej treść zawartą w osnowie decyzji. Treść komunikatu, opracowana przez Miejski Dom Maklerski SA musi zostać zatwierdzona przez zespół nadzorujący proces likwidacji działalności maklerskiej Miejskiego Domu Maklerskiego SA.
§  9.
Zobowiązuje się Miejski Dom Maklerski SA do ogłoszenia decyzji w dwóch dziennikach ogólnopolskich na koszt domu maklerskiego. Treść ogłoszenia powinna zawierać treść decyzji, z wyłączeniem § 10 decyzji oraz jej uzasadnienia.
§  10.
Począwszy od następnego dnia po dniu otrzymania decyzji do chwili przeniesienia środków pieniężnych oraz papierów wartościowych klientów do innego domu maklerskiego zobowiązuje się Miejski Dom Maklerski SA do codziennego przesyłania (za pomocą faxu) do Urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd informacji dotyczących:
a)
ilości rachunków papierów wartościowych,
b)
ilości złożonych przez klientów poleceń transferu papierów wartościowych do innych domów maklerskich,
c)
stanu zobowiązań domu maklerskiego wobec klientów z tytułu zdeponowania przez nich środków pieniężnych na rachunkach pieniężnych - dane na koniec dnia roboczego,
d)
stanu pozostałych zobowiązań domu maklerskiego wobec klientów z tytułu zdeponowanych środków pieniężnych - dane na koniec dnia roboczego,
e)
stanu środków pieniężnych klientów na rachunkach bankowych, na których są one przechowywane - dane na koniec dnia roboczego,
f)
salda zobowiązań i należności z tytułu nierozliczonych sesji giełdowych - dane na koniec dnia roboczego,
g)
stanu środków pieniężnych klientów w kasie domu maklerskiego - dane na koniec dnia roboczego,
h)
środków pieniężnych klientów w drodze - dane na koniec dnia roboczego,
i)
stanu środków pieniężnych własnych w kasie domu maklerskiego - dane na koniec dnia roboczego,
j)
stanu środków pieniężnych własnych na rachunkach bankowych - dane na koniec dnia roboczego,
k)
stanu pozostałych środków własnych - dane na koniec dnia roboczego,
l)
informacji o innych ważnych wydarzeniach w Miejskim Domu Maklerskim SA.
§  11.
Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.