Badanie statystyczne w zakresie zatrudnienia i niektórych wynagrodzeń w jednostkach oświaty i wychowania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1988.3.16

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1988 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 24 marca 1988 r.
w sprawie badania statystycznego w zakresie zatrudnienia i niektórych wynagrodzeń w jednostkach oświaty i wychowania

Na podstawie art. 4 i art. 17 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz.U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się badanie statystyczne obejmujące obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdania statystycznego na formularzu oznaczonym symbolem EN-1 - meldunek z zatrudnienia i niektórych wynagrodzeń w dziale "Oświata i wychowanie" (gałęzie 79, 80 i 82) za okres od 1 stycznia do końca ................................ 198...... r., według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdania, o którym mowa w § 1, dotyczy:
1)
szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych samodzielnie bilansujących, zaliczanych do gałęzi "szkolnictwo ogólnokształcące", "szkolnictwo zawodowe" oraz "opieka nad dzieckiem i młodzieżą" w dziale "oświata i wychowanie", działających w systemie rad narodowych,
2)
terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego i wojewódzkiego o właściwości szczególnej do spraw oświaty i wychowania.
§  3.
Sprawozdanie statystyczne, o którym mowa w § 1, sporządzają jednostki sprawozdawcze wymienione w § 2 narastająco za okres od dnia 1 stycznia do końca kwietnia, sierpnia, września, października oraz grudnia każdego roku i przekazują do właściwego terytorialnie kuratorium oświaty i wychowania w terminie 3 dni roboczych po okresie sprawozdawczym. Kuratoria oświaty i wychowania sporządzają sprawozdanie zbiorcze i przesyłają 1 egzemplarz do Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1 egzemplarz do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie 9 dni roboczych po okresie sprawozdawczym.
§  4.
Sposób wypełniania sprawozdania statystycznego, o którym mowa w § 1, podaje się w objaśnieniach zawartych na formularzu.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 28 lutego 1986 r. w sprawie badań statystycznych dotyczących szkolnictwa ogólnokształcącego, zawodowego oraz opieki nad dzieckiem i młodzieżą nie objętych badaniami organów statystyki państwowej (Dz. Urz. MOiW Nr 2, poz. 12), w zakresie objętym niniejszym zarządzeniem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

EN - 1

Meldunek z zatrudnienia i niektórych wynagrodzeń w dziale "Oświata i wychowanie" (gałęzie 79, 80 i 82) za okres od 1 stycznia do końca ..................... 198..... r.

grafika

I. Obowiązek sporządzania meldunku i jego obieg

1.
Meldunek z zatrudnienia i niektórych wynagrodzeń w dziale "Oświata i wychowanie" sporządzają, łącznie dla gałęzi: 79, 80 i 82, samodzielnie bilansujące placówki tego działu prowadzone w systemie rad narodowych (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe dotowane i niedotowane, środki specjalne), dla których wskaźniki planu rocznego (limity) zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń ujęte są w planie terenowym. W meldunku należy również ująć wypłaty wynagrodzeń realizowane bezpośrednio przez organy nadzorujące szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze z działu budżetowego "79-oświata i wychowanie". Meldunek sporządza się za następujące miesiące: kwiecień, sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień - w ujęciu narastającym od początku roku do końca okresu sprawozdawczego, z wyodrębnieniem ostatniego miesiąca okresu sprawozdawczego.
2.
Jednostki określone w pkt. 1 sporządzają meldunek w 2 egz., z których 1 egz. (oryginał) przekazują do właściwego terytorialnie kuratorium oświaty i wychowania - w terminie 3 dni roboczych po okresie sprawozdawczym. Drugi egz. pozostaje w aktach jednostki sporządzającej meldunek.
3.
Meldunek zbiorczy w ujęciu ogółem dział "Oświata i wychowanie" (łącznie gałęzie: 79, 80 i 82) sporządzają kuratoria oświaty i wychowania w 3 egz. i przekazują - w terminie 9 dni roboczych po okresie sprawozdawczym: 1 egz. (oryginał) do Ministerstwa Edukacji Narodowej - Departament Ekonomiczny, 1 egz. do Głównego Urzędu Statystycznego - Departament Pracy i Usług Niematerialnych. Trzeci egzemplarz pozostaje w aktach kuratorium.

II. Objaśnienia do sporządzania meldunku

1.
Przy sporządzaniu meldunku należy stosować się do ustaleń i wyjaśnień zawartych w obowiązującej instrukcji GUS nr 123 dotyczącej obowiązków sprawozdawczych w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń w gałęziach "szkolnictwo ogólnokształcące", "szkolnictwo zawodowe" oraz "opieka nad dzieckiem i młodzieżą".
2.
Liczbę pracowników należy podawać w dwu ujęciach: jako przeciętne zatrudnienie od początku roku do końca okresu sprawozdawczego (w rubr. 1) oraz według stanu w ostatnim dniu wyodrębnionego ostatniego miesiąca okresu sprawozdawczego (w rubr. 2).
3.
Przeciętną liczbę pełnozatrudnionych w okresach sprawozdawczych należy obliczać następująco: dodać przeciętne liczby pełnozatrudnionych w poszczególnych miesiącach okresu sprawozdawczego; otrzymaną sumę podzielić przez ogólną liczbę miesięcy w danym okresie sprawozdawczym. Przeciętną liczbę pełnozatrudnionych w miesiącu należy obliczyć metodą średniej chronologicznej, tj. następująco: dodać do siebie połowę stanu zatrudnienia na początku miesiąca, stan zatrudnienia w 15 dniu miesiąca oraz połowę stanu w ostatnim dniu miesiąca i otrzymaną sumę podzielić przez 2.

Do pracowników niepełnozatrudnionych zalicza się pracowników, którzy zgodnie z umową o pracę, pracują w jednostce sprawozdawczej stale w niepełnym wymiarze czasu pracy, bez względu na to, czy osoby te są zatrudnione w innych jednostkach sprawozdawczych w pełnym wymiarze czasu lub też w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Przeciętną liczbę niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych w miesiącu oraz w danym okresie sprawozdawczym oblicza się w sposób podany wyżej dla pełnozatrudnionych. Liczbę niepełnozatrudnionych przelicza się na pełnozatrudnionych poprzez przemnożenie liczby niepełnozatrudnionych przez współczynnik wyrażający stosunek liczby godzin pracy niepełnozatrudnionych do liczby godzin pracy obowiązującej pełnozatrudnionych na danym stanowisku. Np.: w jednostce pracuje (wg stanu na koniec miesiąca) 7 niepełnozatrudnionych, z tego: - 4 nauczycieli w wymiarze 6 godz. tygodniowo (1/3 etatu) przy obowiązującej liczbie godzin pracy pełnozatrudnionych nauczycieli wynoszącej tygodniowo 18 godz.; 2 pracowników administracyjnych w wymiarze 10,5 godz. tygodniowo przy 42 godzinach obowiązujących na pełnym etacie: - 1 bibliotekarz w wymiarze 13 godz. tygodniowo (1/2 etatu) przy 26 godz. obowiązujących na pełnym etacie.

Liczba niepełnozatrudnionychWspółczynnik przeliczeniowyLiczba niepełnozatrudnionych po przeliczeniu na pełnozatrudnionych
46:18 = 0,334 x 0,33 = 1,3
210,5:42 = 0,252 x 0,25 = 0,5
113:26 = 0,501 x 0,50 = 0,5
7x2,3

Z przedstawionego przykładu wynika, że w jednostce tej liczba niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych wynosi 2,3 według stanu na koniec miesiąca.

Dalsze obliczenia przeciętnej liczby niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych w poszczególnych miesiącach oraz następnie w okresie sprawozdawczym dokonuje się z jednym znakiem po przecinku, zaokrąglając końcowy wynik do pełnych liczb.

4.
Wypłaty wynagrodzeń osobowych dokonywane z góry dla nauczycieli oraz nauczycieli akademickich zatrudnionych w oddziałach kształcenia nauczycieli wypłacane w miesiącu sprawozdawczym, a dotyczące miesiąca następnego, nie powinny być zaliczane do wypłat miesiąca sprawozdawczego bez względu na wcześniejszą obsługę kasową tych wypłat. Nie powinny być zaliczane także do wypłat zrealizowanych od początku roku do końca danego okresu sprawozdawczego.
5.
Do wypłat nagród uznaniowych i wynagrodzeń o charakterze nieperiodycznym (wiersz 11) należy zaliczyć nagrody za działalność podstawową łącznie z nagrodami wypłaconymi nauczycielom przez organa nadzorujące szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze oraz inne wypłaty nieperiodyczne, jak np. nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, jednorazowe premie i nagrody za wykonanie określonego zadania itp.