Aneks Nr 2 do regulaminu pracy w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2014.84

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 maja 2014 r.

ANEKS Nr 2
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 30 maja 2014 r.
do regulaminu pracy w Komendzie Głównej Straży Granicznej

Na podstawie art. 1042 § 1 i art. 145 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. .z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) ustala się, co następuje:
§  1.
W regulaminie pracy nr 1 w Komendzie Głównej Straży Granicznej z dnia 4 września 2009 r. (Dz. Urz. KGSG Nr 10, poz. 64 oraz z 2013 r. poz. 77) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w pkt 5 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 6 i 7 w brzmieniu:

"6) mobbingu - oznacza to mobbing w rozumieniu art. 943 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy;

7) dyskryminacji - oznacza to naruszenie zasady równego traktowania w rozumieniu art. 183a § 1 ustawy, o której mowa w pkt 6.";

2)
w § 6 w ust. 1 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji;";

3)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.

2. Przeciwdziałanie, o którym mowa w ust. 1, polega w szczególności na podejmowaniu działań:

1) mających na celu niezwłoczne wyjaśnienie zasadności zgłoszonych przypadków mobbingu w ramach postępowania prowadzonego zgodnie z przepisami dotyczącymi Procedury Antydyskryminacyjnej i Antymobbingowej, stanowiącej załącznik nr 2 do regulaminu;

2) zmierzających, w przypadku udowodnionych przypadków mobbingu, do zapewnienia ochrony zarówno pracownikowi, który doświadczył mobbingu jak i innym pracownikom przed zachowaniami o takim charakterze, w tym:

a) zatrudnieniu pracownika, który dopuścił się mobbingu na innym stanowisku pracy, ukaraniu go karą porządkową, wszczęciu w stosunku do niego postępowania dyscyplinarnego lub rozwiązaniu stosunku pracy z tym pracownikiem,

b) zatrudnieniu pracownika, który doświadczył mobbingu, za jego zgodą lub na jego wniosek, na innym stanowisku pracy odpowiadającym jego kwalifikacjom w celu zapobiegania bezpośrednim kontaktom tego pracownika z pracownikiem, który dopuścił się mobbingu;

3) zapobiegających mobbingowi, w szczególności poprzez działania o charakterze informacyjnym, w tym:

a) zapoznaniu z Procedurą Antydyskryminacyjną i Antymobbingową osób przyjmowanych do pracy w Komendzie Głównej Straży Granicznej lub przeniesionych do pracy w Komendzie Głównej Straży Granicznej z innego urzędu, w dniu nawiązania z nimi stosunku pracy,

b) zapewnieniu pracownikom dostępu do tekstu Procedury Antydyskryminacyjnej i Antymobbingowej oraz organizowaniu szkoleń w zakresie tej problematyki.

3. Potwierdzeniem zapoznania się z Procedurą Antydyskryminacyjną i Antymobbingową, o którym mowa w ust. 2 pkt 3 lit. a, jest oświadczenie złożone przez osoby przyjmowane do pracy w Komendzie Głównej Straży Granicznej na druku, którego wzór określa załącznik nr 3 do regulaminu. Pracodawca włącza to oświadczenie do akt osobowych pracownika.

4. Obowiązki pracodawcy, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3, realizuje komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej właściwa w sprawach kadr i szkolenia.";

4)
w § 11 po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio do obowiązków pracodawcy w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji.";

5)
w § 12 w ust. 2 pkt 9 otrzymuje brzmienie:

"9) właściwie odnosić się do przełożonych, współpracowników i petentów, przestrzegać zasad współżycia społecznego, kultury osobistej oraz poszanowania prawa do odmienności poglądów i wolności wyznania, w szczególności powstrzymywać się od zachowań lub działań o charakterze dyskryminacji lub mobbingu;";

6)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Pracownik, który uznał, że w stosunku do niego dopuszczono się dyskryminacji lub mobbingu ma prawo:

1) zgłosić ten przypadek pracodawcy;

2) zwrócić się do pracodawcy z żądaniem przeciwdziałania dyskryminacji lub mobbingowi w sposób przez siebie zaproponowany.

2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przysługuje również pracownikowi, który uznał, że był świadkiem dyskryminacji lub mobbingu w stosunku do innego pracownika.";

7)
po § 15 dodaje się ust. § 15a w brzmieniu:

"§ 15a. 1. Dokonanie zgłoszenia dyskryminacji lub mobbingu, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 1, zwanego dalej "zgłoszeniem", rozpoczyna postępowanie, którego celem jest ustalenie zasadności tego zgłoszenia.

2. Zgłoszenie może być dokonane w formie pisemnej lub ustnej.

3. Zgłoszenie w formie pisemnej składa się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 4 do regulaminu.

4. Zgłoszenie składa się w zamkniętej kopercie zaadresowanej do pracodawcy, z dopiskiem: "Do rąk własnych - nie otwierać".

5. Zgłoszenia rejestrowane są w kancelarii właściwej do obsługi pracodawcy.

6. Z chwilą złożenia zgłoszenia informacje w nim zawarte mogą być ujawniane wyłącznie osobom biorącym udział w postępowaniu.

7. Zgłoszenia anonimowe lub bez podpisu nie podlegają rozpatrzeniu w ramach postępowania, ale mogą stanowić dla pracodawcy podstawę podejmowania działań zapobiegających i eliminujących dyskryminację lub mobbing.

8. Zgłoszenie dokonane w formie ustnej przyjmuje pracownik wyznaczony przez pracodawcę do przyjęcia zgłoszenia. Pracownik ten dokumentuje zgłoszenie na formularzu, o którym mowa w ust. 3, który po wypełnieniu podpisuje zarówno on jak i zgłaszający mobbing lub dyskryminację.

9. Do zgłoszenia w formie ustnej stosuje się odpowiednio przepisy ust. 4 - 7.";

8)
dotychczasowy załącznik do regulaminu oznacza się jako załącznik nr 1 do regulaminu;
9)
dodaje się załączniki nr 2 - 4 do regulaminu w brzmieniu określonym odpowiednio w załącznikach nr 1 - 3 do aneksu.
§  2.
1.
Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej zapoznają z Procedurą Antydyskryminacyjną i Antymobbingową podległych pracowników pozostających w stosunku pracy w dniu wejścia w życie aneksu, w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie tego aneksu.
2.
Potwierdzeniem zapoznania się Procedurą Antydyskryminacyjną i Antymobbingową, o którym mowa w ust. 1, jest oświadczenie złożone przez pracownika na druku, którego wzór określa załącznik nr 3 do regulaminu.
3.
Oświadczenia, o których mowa w ust. 2, przekazywane są do komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.
§  3.
Aneks wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Procedura Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna

1.
Pracodawca, który otrzymał zgłoszenie powołuje komisję w celu rozpatrzenia zgłoszenia, zwaną dalej "Komisją".
2.
Pracodawca powołuje Komisję w terminie nie przekraczającym 7 dni roboczych od dnia dokonania zgłoszenia.
3.
W skład Komisji wchodzi:

1) przedstawiciel pracodawcy, jako przewodniczący Komisji;

2) pracownik - psycholog lub przedstawiciel komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia;

3) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej działającej na terenie Komendy Głównej Straży Granicznej wskazanej przez zgłaszającego pracownika lub inny wskazany przez niego pracownik.

4.
Do składu Komisji może być powołana przez pracodawcę, na wniosek przewodniczącego Komisji, w każdym czasie, także inna osoba, której udział będzie wskazany ze względu na jej doświadczenie lub kwalifikacje.
5.
W skład Komisji nie może wchodzić osoba:

1) która uznała, że doświadczyła mobbingu lub dyskryminacji i dokonała zgłoszenia;

2) która była świadkiem mobbingu lub dyskryminacji i dokonała zgłoszenia;

3) wskazana w zgłoszeniu jako ta, która dopuściła się mobbingu lub dyskryminacji;

4) która w wyniku innego postępowania wyjaśniającego została uznana za sprawcę dyskryminacji lub mobbingu;

5) będąca kierownikiem lub zastępcą kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której zatrudniona jest osoba zainteresowana;

6) będąca bezpośrednim przełożonym osoby zainteresowanej;

7) wobec której zostaną uprawdopodobnione okoliczności mogące budzić wątpliwości co do bezstronności w postępowaniu prowadzonym przez Komisję.

6.
Pracami Komisji kieruje jej przewodniczący.
7.
Osoby wchodzące w skład Komisji nie mogą ujawniać informacji uzyskanych w trakcie jej prac.
8.
Komisja może uchwalić szczegółowy harmonogram swojego działania.
9.
Wykonywanie zadań w związku z pracami Komisji wlicza się do czasu służby i pracy.
10.
Obsługę kancelaryjną Komisji zapewnia kancelaria właściwa do obsługi pracodawcy, która w szczególności rejestruje zgłoszenia, gromadzi i przechowuje dokumentację związaną z pracami Komisji, zgodnie z przepisami dotyczącymi jednolitego rzeczowego wykazu akt w Straży Granicznej.
11.
Obsługę biurową Komisji zapewnia kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której pełni służbę lub zatrudniony jest przewodniczący Komisji.
12.
Komisja rozpoczyna swoje prace niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia jej powołania.
13.
Zadaniem Komisji jest rozpatrzenie zgłoszenia oraz sporządzenie sprawozdania zawierającego:

1) propozycję rozstrzygnięcia wraz z uzasadnieniem;

2) wnioski i rekomendacje dla pracodawcy dotyczące usunięcia skutków mobbingu lub dyskryminacji oraz podjęcia przez niego środków mających na celu przeciwdziałanie takim nieprawidłowościom w przyszłości - w przypadku udowodnienia wystąpienia dyskryminacji lub mobbingu.

14.
Sprawozdania nie sporządza się w przypadku, o którym mowa w ust. 26.
15.
Komisja, w ramach realizacji zadania, o którym mowa w ust. 13, w szczególności:

1) wysłuchuje:

a) osoby, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2,

b) osobę wskazaną w zgłoszeniu jako tą, które dopuściła się dyskryminacji lub mobbingu,

c) osoby, które posiadają informacje uznane przez przewodniczącego Komisji za przydatne w prowadzonym przez tę Komisję postępowaniu;

2) rozpatruje dowody wskazane w zgłoszeniu oraz inne dowody zgromadzone w trakcie postępowania;

3) dokonuje oceny zgromadzonego materiału dowodowego.

16.
W trakcie postępowania prowadzonego przez Komisję, osoby, o których mowa w ust. 15 pkt 1, mogą składać pisemne oświadczenia.
17.
Na wniosek przewodniczącego Komisji kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej obowiązani są udostępnić dokumenty i udzielić informacji uznanych przez przewodniczącego Komisji za niezbędne do ustalenia wszystkich okoliczności dotyczących zgłoszonego mobbingu lub dyskryminacji, z zachowaniem przepisów dotyczących tajemnicy prawnie chronionej.
18.
Na wniosek przewodniczącego Komisji, w komórce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której jest zatrudniona osoba zainteresowana, mogą być przeprowadzone badania ankietowe lub czynności z udziałem psychologa.
19.
Komisja sporządza sprawozdanie w terminie nie dłuższym, niż 30 dni od dnia jej powołania.
20.
W uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 19, może ulec przedłużeniu o okres niezbędny do zakończenia prac Komisji, nie dłuższy jednak niż kolejne 30 dni. Przewodniczący powiadamia pisemnie pracodawcę i osobę, o której mowa w ust. 15 pkt 1 lit. a, o przedłużeniu prac Komisji wyjaśniając przyczyny tego przedłużenia i podając nowy termin sporządzenia sprawozdania.
21.
Sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie Komisji. Każdy z członków Komisji może zgłosić na piśmie zdanie odrębne, które dołącza się do sprawozdania.
22.
Przewodniczący Komisji przekazuje pracodawcy sprawozdanie nie później, niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego sporządzenia w celu akceptacji przedstawionych w nim wniosków i rekomendacji.
23.
Przewodniczący Komisji informuje pisemnie osoby, o których mowa w ust. 15 pkt 1 lit. a i b, o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia przez pracodawcę w terminie 3 dni roboczych od dnia tego rozpatrzenia.
24.
W przypadku uznania zgłoszenia za zasadne, pracodawca podejmuje działania zmierzające do usunięcia skutków zgłoszonego mobbingu lub dyskryminacji i przeciwdziałania ich występowaniu w przyszłości, z uwzględnieniem ewentualnych żądań zgłoszonych przez pracownika.
25.
Po zakończeniu postępowania przewodniczący Komisji przekazuje akta postępowania prowadzonego przez Komisję do właściwej kancelarii.
26.
Osoby, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 3, mogą w trakcie postępowania zawrzeć ugodę, w przypadku, gdy osoba wskazana w zgłoszeniu jako dopuszczająca się zachowań o charakterze dyskryminacji i mobbingu zobowiąże się do natychmiastowego ich zaprzestania.
27.
Zawarcie ugody, o której mowa w ust. 26, następuje w formie pisemnej i powoduje zakończenie prac Komisji. Przewodniczący Komisji, niezwłocznie po zawarciu tej ugody, przekazuje pracodawcy informację o zawartej ugodzie.
28.
Komisja, z własnej inicjatywy lub na wniosek osoby, o której mowa w ust. 5 pkt 1, może uzupełnić informację, o której mowa w ust. 25, wnioskami z przeprowadzonego postępowania.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

OŚWIADCZENIE

o zapoznaniu się z Procedurą Antymobbingową i Antydyskryminacyjną

Oświadczam, że zapoznałem/am* się z Procedurą Antymobbingową i Antydyskryminacyjną i zobowiązuję się do jej przestrzegania.

............................................................................................................................

(imię i nazwisko)

............................................................................................................................

(stanowisko służbowe)

............................................................................................................................

(komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej)

Warszawa, dnia ................. 20 ..... r. ...........................................................

(podpis składającego oświadczenie)

* niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZGŁOSZENIE DYSKRYMINACJI/MOBBINGU*
1) imię i nazwisko zgłaszającego, stanowisko służbowe, komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej
2) imię i nazwisko osoby dopuszczającej się zachowań o charakterze dyskryminacji/ mobbingu*, stanowisko służbowe, komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej
3) imię i nazwisko osoby w stosunku, do której dopuszczono się zachowań o charakterze dyskryminacji/mobbingu*, stanowisko służbowe, komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej**
1) relacja służbowa pomiędzy osobą dopuszczającą się zachowań o charakterze dyskryminacji/mobbingu*, a osobą w stosunku do której dopuszczono się takich zachowań
2) Opis zachowań o charakterze dyskryminacji/mobbingu*
3) Przedstawienie ewentualnych dowodów, w tym świadków zachowań o charakterze dyskryminacji/mobbingu*
4) Skutki zachowań o charakterze dyskryminacji/mobbingu*
Warszawa, dnia ....................... 20 ........ r. ...............................................................................................

(podpis zgłaszającego)

........................................................................................***

(podpis przyjmującego zgłoszenie)

Pouczenie:

1) Zgłoszenie nie jest skargą w rozumieniu art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego i będzie rozpatrywane wyłącznie w trybie Procedury Antydyskryminacyjnej i Antymobbingowej.

2) w przypadku braku miejsca na formularzu zgłoszenia, informacje można dołączyć na odrębnej kartce

* niepotrzebne skreślić

** wypełnić wyłącznie w przypadku, gdy osoba w stosunku, do której dopuszczono się zachowań o charakterze dyskryminacji lub mobbingu, nie jest osobą zgłaszająca dyskryminację lub mobbing

***dotyczy wyłącznie zgłoszeń dokonanych w formie ustnej