Aneks do porozumienia o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Polskim Czerwonym Krzyżem.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2010.18.247

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 października 2010 r.

ANEKS
z dnia 26 sierpnia 2010 r.
do porozumienia o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Polskim Czerwonym Krzyżem

§  1.
W "Porozumieniu o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Polskim Czerwonym Krzyżem" zawartym w dniu 8 lutego 2005 r. (Dz. Urz. MON Nr 3, poz. 18) strony zgodnie wprowadzają poniższe zmiany:
1)
preambuła porozumienia otrzymuje brzmienie:

"Mając na uwadze konieczność zapewnienia warunków realizacji zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej - wynikających z konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny z dnia 12 sierpnia 1949 r. (Dz. U. z 1956 r. Nr 38, poz. 171) i Protokołów dodatkowych do konwencji genewskich z dnia 8 czerwca 1977 r. (Dz. U. Nr 41, poz. 276) - Minister Obrony Narodowej i Polski Czerwony Krzyż, wpisany do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000225587, działający na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu, statutu oraz uchwał Międzynarodowych Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, reprezentowany przez Prezesa oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego, zawierają porozumienie następującej treści:";

2)
w § 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) współdziałania z resortem obrony narodowej w obszarze współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC), szczególnie udziału w ćwiczeniach i manewrach wojskowych we współpracy z Inspektoratem Wojskowej Służby Zdrowia;";

3)
w § 2 uchyla się pkt 7 lit. a;
4)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"Resort obrony narodowej udzieli PCK, w miarę posiadanych możliwości, pomocy w realizacji celów statutowych na rzecz obronności państwa przez:

1) wsparcie logistyczne inicjatyw PCK na podstawie planu współpracy i umów cywilnoprawnych określających warunki korzystania z nieruchomości lub ich części oraz sprzętu wojskowego;

2) współpracę w ramach CIMIC;

3) współdziałanie w upowszechnianiu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych;

4) wspieranie Krajowego Biura Informacji PCK w poszukiwaniu osób zaginionych w związku z konfliktami zbrojnymi;

5) współdziałanie w upowszechnianiu wiedzy i rozwijaniu umiejętności dotyczących:

a) udzielania pierwszej pomocy,

b) honorowego krwiodawstwa i krwiolecznictwa,

c) zapobiegania klęskom żywiołowym i katastrofom oraz zwalczania ich skutków;

6) rozpowszechnianie w wojsku materiałów informacyjnych PCK.";

5)
uchyla się § 4;
6)
§ 5 i 6 otrzymują brzmienie:

"§ 5. 1. PCK będzie przesyłało do dnia 10 sierpnia każdego roku do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w zakresie współdziałania z organizacjami pozarządowymi propozycje przedsięwzięć do planu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na następny rok kalendarzowy.

2. Proponowane przedsięwzięcia, o których mowa w ust. 1, muszą być wstępnie konsultowane przez PCK z właściwymi dowódcami jednostek wojskowych.

3. PCK będzie przekazywało do dnia 31 marca każdego roku do komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, informację o realizacji porozumienia w roku poprzednim w celu dokonania oceny przebiegu i wyników współpracy z resortem obrony narodowej.

§ 6. Minister Obrony Narodowej nie ponosi odpowiedzialności cywilnej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z realizacją niniejszego porozumienia.";

7)
§ 9-11 otrzymują brzmienie:

"§ 9. 1. W sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) oraz decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi parterami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131).

2. W razie utraty mocy lub zmiany decyzji określonej w ust. 1, w sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie przepisy nowej lub znowelizowanej decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.

§ 10. 1. Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem postanowień porozumienia strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia.

2. We wszystkich sprawach, w których polubowne zakończenie sporu nie będzie możliwe do osiągnięcia, strony poddadzą spór rozpatrzeniu przez sąd właściwy dla siedziby Ministra Obrony Narodowej.

3. Strony zobowiązują się do wzajemnego informowania się o zdarzeniach i okolicznościach istotnych ze względu na przedmiot i zakres porozumienia.

4. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

5. Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

§ 11. 1. Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze stron z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

2. Minister Obrony Narodowej zastrzega sobie prawo rozwiązania porozumienia w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w razie naruszenia porozumienia przez PCK lub wystąpienie okoliczności, o których mowa w § 15 ust. 1 zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi parterami społecznymi stanowiącymi załącznik do decyzji, o której mowa w § 9 ust. 1.".

§  2.
Aneks sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
§  3.
Aneks wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.