Akty normatywne o charakterze wewnętrznym wydawane w Państwowej Agencji Atomistyki.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PAA.2019.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 lutego 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 25 lutego 2019 r.
w sprawie aktów normatywnych o charakterze wewnętrznym wydawanych w Państwowej Agencji Atomistyki

Na podstawie art. 110 pkt 11 w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 792, 1669 i 2227) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa tryb opracowywania, uzgadniania, ewidencjonowania i ogłaszania aktów normatywnych o charakterze wewnętrznym, zwanych dalej "aktami normatywnymi", wydawanych przez:
1)
Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej "Prezesem";
2)
Dyrektora Generalnego Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej "Dyrektorem Generalnym".
§  2. 
1. 
Komórki organizacyjne Państwowej Agencji Atomistyki, zwanej dalej "PAA", analizują na bieżąco akty normatywne należące do ich właściwości pod względem aktualności, celowości i skuteczności.
2. 
Koordynację działalności legislacyjnej w PAA sprawuje Departament Prawny.
§  3. 
Prace nad projektami aktów normatywnych, zwanymi dalej "projektami", wszczyna się:
1)
na polecenie:
a)
Prezesa,
b)
Dyrektora Generalnego;
2)
z inicjatywy:
a)
dyrektora Departamentu Prawnego,
b)
kierującego komórką organizacyjną PAA, zwanej dalej "komórką", właściwą ze względu na zagadnienie przewidziane do unormowania aktem normatywnym.
§  4. 
Prace nad projektami są prowadzone w następujących etapach:
1)
opracowanie projektu;
2)
uzgodnienie projektu;
3)
parafowanie projektu.
§  5. 
Na polecenie Prezesa może być stosowany odrębny tryb opracowania oraz uzgodnienia projektu.
§  6. 
1. 
Projekt zawierający propozycje rozwiązań merytorycznych, wraz z uzasadnieniem, przygotowuje komórka właściwa ze względu na zagadnienie przewidziane do unormowania.
2. 
Kierujący komórką przekazuje projekt, o którym mowa w ust. 1, do Departamentu Prawnego.
3. 
Jeżeli zakres regulacji projektu ma dotyczyć kilku komórek, odpowiednio Prezes Agencji albo Dyrektor Generalny wskazuje komórkę wiodącą.
4. 
W przypadku zarządzeń w sprawie regulaminu organizacyjnego PAA komórką wiodącą jest Departament Prawny.
5. 
Prezes może powołać zespół do opracowania projektu, jeżeli zakres regulacji projektu ma dotyczyć kilku komórek, a nie jest możliwe ustalenie albo wskazanie komórki wiodącej.
6. 
Departament Prawny, na wniosek komórki albo zespołu, wydaje opinię dotyczącą potrzeby wydania aktu normatywnego.
§  7. 
1. 
Projekt opracowuje się zgodnie z:
1)
zasadami techniki prawodawczej, określonymi w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. z 2016 r. poz. 283);
2)
wymaganiami technicznymi dla dokumentów elektronicznych zawierających akty prawne kierowane do ogłoszenia w dziennikach urzędowych, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 28c ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1523 oraz z 2018 r. poz. 2243) - w przypadku zarządzeń wydawanych przez Prezesa.
2. 
Kolejne wersje projektu oznacza się przez zamieszczenie na nich daty opracowania.
§  8. 
1. 
W terminie 7 dni od dnia przekazania projektu w trybie § 6 albo, w przypadku wydania przez Prezesa lub Dyrektora Generalnego polecenia opracowania projektu, od dnia przedstawienia wytycznych merytorycznych przez komórkę właściwą ze względu na zagadnienie przewidziane do unormowania w akcie normatywnym, Departament Prawny opracowuje projekt i kieruje go do:
1)
komórek, których dotyczy zakres regulacji projektu;
2)
Departamentu Budżetowo - Organizacyjnego, jeśli projektowany akt normatywny powoduje skutki finansowe.
2. 
Przedstawienie stanowisk wobec projektu przez komórki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, następuje w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
§  9. 
1. 
Departament Prawny, po zgromadzeniu stanowisk zgłoszonych wobec projektu, dokonuje ich analizy oraz, z zastrzeżeniem ust. 2, przygotowuje nową wersję projektu w terminie 7 dni od dnia wyznaczonego jako termin na zajęcie stanowiska przez komórki, a następnie przekazuje ją do komórek, które zajęły stanowisko, w celu parafowania; parafy składa się na stronie przeznaczonej do podpisu.
2. 
W przypadku powstania rozbieżności Departament Prawny dąży do ich usunięcia w porozumieniu z innymi komórkami, które zajęły stanowisko, a w przypadku nieustalenia wspólnego stanowiska dyrektor Departamentu Prawnego przedstawia sprawę wraz z protokołem rozbieżności do rozstrzygnięcia podmiotowi wydającemu akt normatywny.
§  10. 
1. 
Po parafowaniu w trybie określonym w § 9 ust. 1 dyrektor Departamentu Prawnego parafuje projekt i przekazuje go do akceptacji, odpowiednio, Prezesowi albo Dyrektorowi Generalnemu, w celu podpisania.
2. 
W przypadku zarządzeń w sprawie regulaminu organizacyjnego PAA albo jego zmian:
1)
dyrektor Departamentu Prawnego przekazuje projekt do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu;
2)
Dyrektor Generalny występuje z wnioskiem do Prezesa o nadanie PAA regulaminu organizacyjnego albo wprowadzenie w nim zmian.
3. 
Osoba upoważniona do wydania aktu normatywnego podlegającego ogłoszeniu w formie dokumentu elektronicznego opatruje go kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1579 oraz z 2018 r. poz. 1544).
§  11. 
1. 
Ewidencję aktów normatywnych prowadzi Departament Prawny.
2. 
W ewidencji wyodrębnia się:
1)
zarządzenia Prezesa;
2)
decyzje Prezesa;
3)
zarządzenia Dyrektora Generalnego;
4)
decyzje Dyrektora Generalnego.
§  12. 
1. 
Akty normatywne podlegające ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Państwowej Agencji Atomistyki, zwanym dalej "Dziennikiem Urzędowym", ogłasza się w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 570 oraz z 2018 r. poz. 1000, 1544 i 1669).
2. 
Dziennik Urzędowy wydaje się w postaci elektronicznej zgodnie z wymogami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, dzienników urzędowych wydawanych w postaci elektronicznej oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych (Dz. U. poz. 1699).
3. 
Prezes może upoważnić dyrektora Departamentu Prawnego lub innego pracownika tej komórki do zamieszczania w jego imieniu na akcie prawnym wizy, o której mowa w art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2011 r. poz. 1172).
4. 
Jeżeli akt normatywny był nowelizowany co najmniej 3 razy w danym roku kalendarzowym należy ogłosić jego tekst jednolity.
§  13. 
1. 
Dziennik Urzędowy jest redagowany przez Departament Prawny.
2. 
Departament Prawny przechowuje akty normatywne ogłoszone w Dzienniku Urzędowym w formie dokumentów elektronicznych i prowadzi ich zbiory w postaci elektronicznej.
§  14. 
1. 
Dziennik Urzędowy wydaje się z zachowaniem zgodności z przepisami wydanymi na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
2. 
Dziennik Urzędowy wydaje się z zachowaniem kolejności pozycji w danym roku kalendarzowym.
§  15. 
Traci moc zarządzenie nr 2 Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 12 lutego 2010 r. w sprawie opracowania, uzgadniania, ewidencjonowania, ogłoszenia i udostępniania w Państwowej Agencji Atomistyki aktów normatywnych o charakterze wewnętrznym (Dz. Urz. PAA poz. 2 oraz z 2012 r. poz. 2 i z 2014 r. poz. 6).
§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.