12 miesięczne szkolenie specjalizacyjne pierwszego stopnia z zakresu higieny i epidemiologii w latach 1983-1987.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.9.45

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1983 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 sierpnia 1983 r.
w sprawie 12-miesięcznego szkolenia specjalizacyjnego pierwszego stopnia z zakresu higieny i epidemiologii w latach 1983-1987.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458; Nr 53, poz. 489 i z 1956 r. Nr 12, poz. 61), art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334; z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizuje się 12-miesięczne szkolenie specjalistyczne pierwszego stopnia dla lekarzy w zakresie higieny i epidemiologii.
2.
Szkolenie trwa od 1 września do 31 sierpnia roku następnego.
§  2.
Szkolenie odbywa się na podstawie programu specjalizacji pierwszego stopnia w zakresie higieny i epidemiologii.
§  3.
Szkolenie odbywa się na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1 lutego 1983 r. w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 3, poz. 19) ze zmianami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
§  4.
Szkoleniem mogą być również objęci absolwenci wydziału lekarskiego akademii medycznych bez odbytego stażu podyplomowego.
§  5.
1.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego pełni nadzór nad szkoleniem oraz pokrywa wydatki związane z finansowaniem:
1)
wynagrodzeń osób wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1,
2)
świadczeń dla osób szkolonych wymienionych w § 9.
2.
Szkolenie organizuje Państwowy Zakład Higieny, który w szczególności:
1)
przeprowadza dobór kandydatów na szkolenie przy współudziale akademii medycznych oraz wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych,
2)
opracowuje i prowadzi tok szkolenia uczestników kursu na podstawie obowiązującego programu,
3)
wnioskuje do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w sprawie obsady specjalistów do przeprowadzenia zajęć określonych w § 8 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz w sprawie doboru placówek do przeprowadzenia szkolenia.
§  6.
Kandydaci zakwalifikowani na szkolenie są zatrudniani w pełnym wymiarze zatrudnienia w wojewódzkich lub terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
§  7.
1.
Stacja sanitarno-epidemiologiczna deleguje lekarza objętego szkoleniem specjalizacyjnym wymienionym w § 1 po uzyskaniu zgody lekarza wojewódzkiego.
2.
Lekarzom delegowanym w trybie określonym w ust. 1 lekarz wojewódzki wydaje kartę specjalizacyjną.
§  8.
1.
Państwowy Zakład Higieny i Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym w Łodzi zapewniają
1)
specjalistów do przeprowadzania wykładów, seminariów konserwatoriów, ćwiczeń w zakresie specjalności przez nich reprezentowanych,
2)
pomieszczenia laboratoryjne wraz ze sprzętem, aparaturą, odczynnikami, pożywkami i innym wyposażeniem potrzebnym do przeprowadzenia ćwiczeń - na zasadach nieodpłatnych.
2.
Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Warszawie i Łodzi zapewniają:
1)
specjalistów potrzebnych do przeprowadzenia praktyk i ćwiczeń terenowych,
2)
organizację i wykonanie praktyk i ćwiczeń terenowych w placówkach objętych nadzorem sanitarnym oraz na terenie własnym - na zasadach nieodpłatnych.
§  9.
Osobom objętym szkoleniem Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zapewnia:
1)
bezpłatne zakwaterowanie,
2)
bezpłatne wyżywienie,
3)
zwrot kosztów przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem 3 razy w czasie szkolenia.
§  10.
1.
Nieusprawiedliwione przerwanie stażu specjalizacyjnego lub niespełnienie warunków szkolenia przewidzianego programem może spowodować skreślenie lekarza z rejestru osób specjalizujących się na podstawie niniejszego zarządzenia.
2.
Z wnioskiem o skreślenie występuje Państwowy Zakład Higieny do lekarza wojewódzkiego, który wystawiał kartę specjalizacyjną.
3.
O skreśleniu z rejestru osób specjalizujących się decyduje lekarz wojewódzki, zawiadamiając o tej decyzji stację sanitarno-epidemiologiczną, w której skreślony jest zatrudniony.
4.
Od decyzji o skreśleniu z rejestru osób specjalizujących się służy odwołanie do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem lekarza wojewódzkiego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
§  11.
1.
Komisję Egzaminacyjną powołuje Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w porozumieniu z Dyrektorem Państwowego Zakładu Higieny spośród profesorów, docentów, doktorów habilitowanych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1 oraz pracowników Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Warszawie i w Łodzi zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach.
2.
W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą ponadto:

- przedstawiciel Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego,

- Dyrektor Departamentu Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej,

- przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

§  12.
Osoby, które odbyły 12-miesięczne szkolenie w Państwowym Zakładzie Higieny i złożyły z pomyślnym wynikiem egzamin otrzymują dyplom ukończenia specjalizacji pierwszego stopnia w zakresie higieny i epidemiologii.
§  13.
1.
Osoby wymienione w § 4, które ukończyły szkolenie na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu mogą odbyć staż podyplomowy w czasie pracy w stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2.
Stacje sanitarno-epidemiologiczne zapewnią warunki niezbędne do odbycia stażu podyplomowego.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.