"Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2012.40

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2012 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 3 lutego 2012 r.
w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym"

Na podstawie art. 280 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.1)) oraz art. 166 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się oraz wprowadza się do stosowania "Kartę audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym", opracowaną zgodnie ze standardem 1000, zamieszczonym w Międzynarodowych Standardach Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego, będącym jednym ze standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych, określonych i ogłoszonych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na podstawie art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 185, poz. 1092, Nr 201, poz. 1183, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429 i Nr 291, poz. 1707.

ZAŁĄCZNIK

KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W WYŻSZYM URZĘDZIE GÓRNICZYM

§  1.
Celem audytu wewnętrznego, zwanego dalej "audytem", jest wspieranie osób kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "WUG", w realizacji ich zadań przez ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Działania te prowadzą do usprawnienia funkcjonowania urzędów górniczych.
§  2.
Ocena kontroli zarządczej obejmuje w szczególności jej adekwatność, skuteczność i efektywność.
§  3.
Podległość służbową audytora wewnętrznego, zwanego dalej "audytorem", określa art. 280 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  4.
1.
Samodzielne Stanowisko do spraw Audytu Wewnętrznego, zwane dalej "komórką audytu", wykonuje:
1)
zadania zapewniające, mające na celu ocenę funkcjonowania kontroli zarządczej w obszarze objętym zadaniami;
2)
czynności doradcze, na wniosek osób kierownictwa WUG lub za zgodą tych osób;
3)
czynności niewymienione w pkt 1 i 2, jeżeli ich wykonywanie przez audytora nie jest sprzeczne:
a)
z przepisami powszechnie obowiązującymi,
b)
ze standardami audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych, określonymi i ogłoszonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na podstawie art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zwanymi dalej "standardami audytu".
2.
Czynności doradcze są wykonywane na rzecz osób kierownictwa WUG oraz osób kierujących komórkami WUG. Na podstawie upoważnienia Prezesa WUG audytor może wykonywać niezbędne czynności doradcze na rzecz osób kierujących OUG lub SUG.
3.
Celem czynności doradczych jest przysporzenie wartości i usprawnienie procesów realizowanych w urzędach górniczych, zarządzania ryzykiem i kontroli z zachowaniem zasady, że audytor nie przejmuje obowiązków osób kierujących komórkami WUG oraz urzędami górniczymi.
§  5.
Audyt jest przeprowadzany w WUG. Na podstawie upoważnienia Prezesa WUG audytor może, w związku z zadaniem audytowym lub czynnościami doradczymi wykonywanymi w WUG, dokonywać niezbędnych czynności w OUG lub SUG.
§  6.
Audytem mogą być objęte wszystkie obszary działania WUG, chyba że wyłączają to przepisy powszechnie obowiązujące.
§  7.
Komórka audytu nie odpowiada za wdrażanie i stan kontroli zarządczej, a jedynie, przez jej ocenę, wspomaga osoby kierownictwa WUG w jej usprawnianiu.
§  8.
Audytor nie może być zaangażowany w zarządzanie i działalność operacyjną audytowanej jednostki.
§  9.
Audytor zaangażowany uprzednio w zarządzanie lub działalność operacyjną nie może uczestniczyć przez okres roku w audycie obszaru, za który odpowiadał. Termin ten biegnie od końca roku kalendarzowego, w którym audytor zaprzestał wykonywania czynności w danym obszarze.
§  10.
Niezależnie od upływu czasu audytor nie może oceniać czynności, których dokonywał osobiście.
§  11.
Wszelkie próby naruszenia niezależności audytora oraz niezgodnego z prawem wpływu na sposób wykonywania przez niego zadań są zgłaszane osobom kierownictwa WUG.
§  12.
Audytor jest obowiązany do:
1)
bezstronnego i obiektywnego ustalania okoliczności faktycznych, wyciągania wniosków i formułowania zaleceń;
2)
unikania konfliktu interesów mogącego wpłynąć na jego bezstronność lub obiektywizm.
§  13.
W celu prawidłowego wykonywania zadań audytorowi przysługuje prawo wglądu do dokumentów, uzyskiwania informacji i danych oraz dostępu do innych materiałów, w tym utrwalonych na informatycznych nośnikach danych, a także sporządzania kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej oraz o ochronie danych osobowych.
§  14.
Roczny plan audytu jest przygotowywany w oparciu o udokumentowaną analizę ryzyka wszystkich zidentyfikowanych obszarów działania WUG.
§  15.
Audyt funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, z uwzględnieniem standardów audytu.