Zmiana Regulaminu Parlamentu Europejskiego w związku z realizacją europejskiej inicjatywy obywatelskiej (2011/2302(REG)).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.264E.98

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 września 2013 r.

Zmiana Regulaminu Parlamentu Europejskiego w związku z realizacją europejskiej inicjatywy obywatelskiej

P7_TA(2012)0213

Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie zmiany Regulaminu Parlamentu Europejskiego w związku z realizacją europejskiej inicjatywy obywatelskiej

(2011/2302(REG))

(2013/C 264 E/18)

(Dz.U.UE C z dnia 13 września 2013 r.)

Parlament Europejski,

uwzględniając wnioski w sprawie zmian Regulaminu (B7-0539/2011 i B7-0732/2011),
uwzględniając art. 211 i art. 212 Regulaminu,
uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A7-0148/2012),
1.
podejmuje decyzję o wprowadzeniu do Regulaminu poniższych zmian;
2.
przypomina, iż zmiany te wchodzą w życie pierwszego dnia najbliższej sesji miesięcznej;
3.
wzywa swojego przewodniczącego do podjęcia niezbędnych kroków, by zapewnić ustanowienie jednego punktu kontaktowego w Parlamencie Europejskim, do którego mogą zwracać się obywatele, stowarzyszenia przedstawicielskie oraz społeczeństwo obywatelskie w kwestiach dotyczących europejskich inicjatyw obywatelskich;
4.
wzywa Komisję do potwierdzenia pismem adresowanym do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, że ma zamiar być reprezentowana na każdym wysłuchaniu publicznym dotyczącym europejskich inicjatyw obywatelskich przez, zasadniczo, komisarz(a) odpowiedzialną(ego) za daną sprawę, a w przypadku gdy nie jest to możliwe - najlepiej przez innego członka Komisji albo dyrektora generalnego odpowiedzialnego za daną sprawę;
5.
zwraca się do Prezydium i sekretarza generalnego o podjęcie odpowiednich środków gwarantujących możliwie jak największą widoczność wysłuchań publicznych w sprawie europejskich inicjatyw obywatelskich, wykorzystując w tym celu najlepsze dostępne technologie informacyjne i komunikacyjne;
6.
uważa, że należy wspierać obecność posłów do Parlamentu Europejskiego na wysłuchaniach dotyczących europejskich inicjatyw obywatelskich;
7.
zobowiązuje przewodniczącego do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.
TEKST OBOWIĄZUJĄCYPOPRAWKA
Poprawki 5 i 4
Regulamin Parlamentu Europejskiego Artykuł 197 a (nowy)
Artykuł 197a
Wysłuchania publiczne dotyczące inicjatyw obywatelskich
1. Po opublikowaniu przez Komisję inicjatywy obywatelskiej w odpowiednim rejestrze zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/ 2011(1), na wniosek przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji Przewodniczący Parlamentu Europejskiego:
a) zwraca się do komisji ustawodawczej przedmiotowo właściwej zgodnie z załącznikiem VII o zorganizowanie wysłuchania publicznego przewidzianego w art. 11 rozporządzenia (UE) nr 211/2011; Komisja przedmiotowo właściwa dla petycji zostaje z urzędu zaangażowana w prace komisji ustawodawczej na podstawie art. 50 niniejszego Regulaminu;
b) jeżeli co najmniej dwie inicjatywy obywatelskie opublikowane w odpowiednim rejestrze zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 211/2011 dotyczą podobnej sprawy, może - po konsultacji z organizatorami - zadecydować o zorganizowaniu wspólnego wysłuchania publicznego, na którym wszystkie odnośne inicjatywy obywatelskie zostaną omówione na równych prawach.
2. Komisja przedmiotowo właściwa:
a) upewnia się, że organizatorzy zostali przyjęci przez Komisję na odpowiednim szczeblu zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 211/2011;
b) dba o to, aby Komisja - w razie potrzeby przy wsparciu Konferencji Przewodniczących Komisji - była odpowiednio zaangażowana w organizację wysłuchania publicznego oraz aby podczas wysłuchania była reprezentowana na odpowiednim szczeblu.
3. Przewodniczący komisji przedmiotowo właściwej wyznacza odpowiednią datę wysłuchania publicznego, przypadającą w terminie trzech miesięcy od przedłożenia inicjatywy Komisji zgodnie z art. 9 rozporządzenia (UE) nr 211/2011.
4. Komisja przedmiotowo właściwa organizuje w Parlamencie wysłuchanie publiczne, w stosownych przypadkach we współpracy z innymi instytucjami i organami Unii zainteresowanymi taką współpracą. Może ona zaprosić do udziału inne zainteresowane strony.
Komisja przedmiotowo właściwa zaprasza do przedstawienia inicjatywy na wysłuchaniu reprezentatywną grupę organizatorów, w tym co najmniej jedną z osób do kontaktu, o których mowa w art. 3 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 211/2011.
5. Stosownie do uzgodnień poczynionych z Komisją Prezydium przyjmuje przepisy dotyczące zwrotu poniesionych kosztów.
6. Przewodniczący Parlamentu oraz przewodniczący Konferencji Przewodniczących Komisji mogą powierzyć swoje uprawnienia na mocy niniejszego artykułu odpowiednio wice-przewodniczącemu lub innemu przewodniczącemu komisji.
7. Jeżeli są spełnione warunki określone w art. 50 lub 51, przepisy te mają również odpowiednie zastosowanie do innych komisji. Zastosowanie ma również art. 188.
Artykuł 23 ust. 9 nie ma zastosowania do wysłuchań publicznych dotyczących inicjatyw obywatelskich.
______

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/ 2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej (Dz.U. L 65 z 11.3.2011, s. 1).

Poprawka 2
Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 203 a

W przypadku gdy Parlament poinformowany jest o tym, że Komisja została wezwana do przedstawienia wniosku w sprawie aktu prawnego na mocy art. 11 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej, Komisja Petycji upewnia się, czy fakt ten ma wpływ na jej pracę oraz, w przypadku gdy taki wpływ istnieje, informuje o tym autorów petycji, którzy złożyli petycje w sprawach powiązanych z danym tematem.W przypadku gdy Parlament poinformowany jest o tym, że Komisja została wezwana do przedstawienia wniosku w sprawie aktu prawnego na mocy art. 11 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej i zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 211/2011, komisja właściwa dla petycji upewnia się, czy fakt ten ma wpływ na jej pracę oraz, w przypadku gdy taki wpływ istnieje, informuje o tym autorów petycji, którzy złożyli petycje w sprawach powiązanych z danym tematem.
Proponowane inicjatywy obywatelskie, które zarejestrowano zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) nr 211/2011, a które nie mogą być przedłożone Komisji zgodnie z art. 9 tegoż rozporządzenia, ponieważ nie dopełniono wszystkich stosownych przewidzianych procedur i określonych warunków, mogą być rozpatrywane przez komisję właściwą dla petycji, jeżeli uzna ona, że działania następcze są wskazane. Stosuje się odpowiednio art. 201, 202 i 203.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.