Zaproszenie do składania wniosków - GR/001/15 - Wsparcie dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.13.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 stycznia 2015 r.

Zaproszenie do składania wniosków

GR/001/15

Wsparcie dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa

(2015/C 13/04)

(Dz.U.UE C z dnia 16 stycznia 2015 r.)

1.
Cele i opis

Głównym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości na temat wartości praw własności intelektualnej i związanych z nimi korzyści, a także szkód wynikających z naruszania takich praw. Cel ten ma być realizowany poprzez udział zainteresowanych stron, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych i mediów oraz stymulację kontaktów międzyludzkich.

Cele szczegółowego zaproszenia do składana wniosków to: zapoznanie obywateli UE z tematyką własności intelektualnej i wartością takiej własności oraz poinformowanie o zagrożeniach wynikających z podrabiania i piractwa, przedstawienie skutków własności intelektualnej dla codziennego życia obywatela UE, obalenie mitów oraz zmiana mentalności w kwestii własności intelektualnej, a szczególnie podrabiania i piractwa.

Spodziewane rezultaty:

-
poinformowanie obywateli UE - szczególnie priorytetowych grup docelowych, takich jak decydenci i media, MŚP i młodzież - o własności intelektualnej i związanych z nią kwestiach, zwłaszcza poprzez poprawę stanu wiedzy o tematyce własności intelektualnej dzięki zastosowaniu bardziej kreatywnych i pozytywnych środków dostarczania informacji, bliższe powiązanie własności intelektualnej z codziennym życiem obywateli oraz informowanie o korzyściach wynikających z własności intelektualnej w kontekście innowacji, kreatywności, rozwoju i zatrudnienia,
-
tworzenie praw własności poprzez wspieranie rozwoju emocjonalnego stosunku do własności intelektualnej w celu zapewnienia dostrzegalności korzyści wynikających z własności intelektualnej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym dzięki połączeniu rozwoju w obszarze własności intelektualnej z życiem codziennym obywateli,
-
zmiana nastawiania, a ostatecznie zachowań, poprzez udział w obalaniu uprzedzeń i przedstawianie własności intelektualnej poprzez działania z zakresu podnoszenia świadomości w kontekście osobistych interesów.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do odpowiedzi na niniejsze zaproszenie do składania wniosków kwalifikują się wnioskodawcy:

-
będący publicznym lub prywatnym podmiotem prawnym, takim jak:
-
organizacja niekomercyjna, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa,
-
organ publiczny szczebla lokalnego, regionalnego lub krajowego,
-
uczelnia wyższa, fundacja...,
-
zarejestrowani w jednym z 28 państw członkowskich, którzy przedstawią wystawiony w kraju rejestracji dowód prawidłowego rozpoczęcia i rejestracji działalności trwającej co najmniej dwa lata.

Za kwalifikujące się nie uznaje się podmiotów publicznych otrzymujących środki finansowe lub wsparcie od UHRW w ramach innych form finansowania, takich jak programy współpracy, których cele są identyczne z celami niniejszego zaproszenia do składania wniosków (np. krajowe i regionalne urzędy ds. własności intelektualnej, organizacje międzynarodowe).

W przypadku gdy w ramach danego wniosku wnioskodawca występuje wspólnie z powiązanymi partnerami, niezależnie od ich roli w projekcie, każdy z partnerów musi spełniać kryteria kwalifikowalności mające zastosowanie do wnioskodawcy oraz podpisać list intencyjny.

Za koordynację i złożenie wniosku - w imieniu wszystkich uczestników - odpowiada jeden wnioskodawca, będący pełnomocnikiem organizacji wnioskodawcy.

O dotację nie mogą się ubiegać osoby fizyczne.

3.
Kwalifikujące się działania

Maksymalny czas trwania (okres kwalifikowalności) wynosi 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o udzielenie dotacji. Możliwe jest przedłużenie tego okresu o nie więcej niż 6 dodatkowych miesięcy.

Szczegółowe sektory lub tematy działań muszą dotyczyć własności intelektualnej i kwestii związanych z podrabianiem i piractwem w obszarze praw własności intelektualnej.

Działania muszą być realizowane w jednym lub większej liczbie następujących krajów: państwa członkowskie UE 28.

Rodzaje działań, które mogą być finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków: działania z zakresu podnoszenia świadomości umożliwiające pomiar i ocenę w oparciu o zdefiniowane wcześniej kluczowe wskaźniki skuteczności działania. Zalecane są działania o wymiarze interaktywnym, w tym powiązane z mediami społecznościowymi/platformami internetowymi.

Nie uznaje się za kwalifikujące się następujących rodzajów działań:

-
projekty dotyczące wyłącznie lub głównie indywidualnego sponsorowania uczestnictwa lub działań związanych z wystąpieniami ustnymi na warsztatach, seminariach, konferencjach, kongresach lub innych imprezach;
-
projekty dotyczące wyłącznie lub głównie indywidualnych stypendiów na studia lub szkolenia.

Działania finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków obejmują np. (bez ograniczenia do tychże):

-
działania dotyczące mediów i mediów społecznościowych,
-
produkcja i upowszechnianie materiałów audiowizualnych, publikacji, treści elektronicznej,
-
organizacja imprez, targów, wystaw, szkoleń itp.,
-
działania informacyjno-rozrywkowe (debaty, programy dla młodzieży, quizy, programy muzyczne...),
-
narzędzia internetowe, działania internetowe, rozwiązania internetowe itp. Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 6 wskazówek dla wnioskodawców.
4.
Kryteria wykluczenia

Wnioskodawca nie może znajdować się w sytuacji wykluczającej jego uczestnictwo lub przyznanie dotacji w rozumieniu rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii i jego zasad stosowania.

5.
Kryteria wyboru

Wnioskodawcy przedstawiają uzupełnione i podpisane oświadczenie potwierdzające ich status osoby prawnej oraz finansową i operacyjną zdolność do realizacji zaproponowanych działań.

6.
Kryteria przyznawania dotacji

W ramach oceny za wniosek, wynoszącej maksymalnie 100 punktów, poszczególne kryteria przyznawania dotacji mają następujące znaczenie:

Próg minimalnyPróg maksymalny
1. Istotność i ogólne znaczenie projektu1525
2. Zasięg i skutki1525
3. Zrównoważony charakter i powtarzalność projektu1220
4. Metodyka1220
5. Opłacalność610
Ogółem60100

Finansowanie może być przyznane w przypadku wniosków, które uzyskały:

-
przynajmniej 60 punktów ogółem oraz
-
przynajmniej minimalną liczbę punktów z każdego podkryterium. Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 9 wskazówek dla wnioskodawców.
7.
Budżet

Całkowity dostępny budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 500 000 EUR.

Wkład finansowy UHRW nie może przekraczać 80 % całkowitej kwoty kosztów kwalifikowalnych określonej przez wnioskodawcę i musi się mieścić w przedziale od 15 000 do 50 000 EUR.

Urząd zastrzega sobie prawo do nierozdzielenia wszystkich dostępnych środków.

8.
Termin składania wniosków

Pakiet zgłoszeniowy dostępny jest w internecie pod adresem: https://oami.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wniosek o dotację należy złożyć w jednym z następujących języków: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim lub włoskim - przy wykorzystaniu oficjalnego pakietu zgłoszeniowego. Zalecane jest złożenie wniosku w języku angielskim.

Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2015 r. pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub osobiście pod następującym adresem UHRW:

Office for Harmonization in the Internal Market (Trade Marks and Designs) Avenida de Europa 4 03008 Alicante ESPAÑA

Wnioski składane w inny sposób będą odrzucane.

Nie będą uwzględniane wnioski niezawierające wszystkich wymaganych załączników i złożone po terminie.

Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 14 wskazówek dla wnioskodawców.

9.
Pełne informacje szczegółowe

Pełny tekst wskazówek dla wnioskodawców dostępny jest w internecie pod adresem: https://oami.europa.eu/ ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać z zachowaniem wszystkich warunków określonych we wskazówkach dla wnioskodawców i z wykorzystaniem udostępnionych formularzy.

10.
Kontakt

W przypadku problemów technicznych dotyczących pakietu zgłoszeniowego lub pytań dotyczących procesu złożenia wniosku prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: grants@oami.europa.eu

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.