Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/45/12 - INTRA-ACP - mobilność akademicka w ramach AKP - Państwa Afryki (Mwalimu Nyerere) oraz Karaibów i Pacyfiku.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.47.24

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 lutego 2013 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/45/12

INTRA-ACP - mobilność akademicka w ramach AKP

Państwa Afryki (Mwalimu Nyerere) oraz Karaibów i Pacyfiku

(2013/C 47/11)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lutego 2013 r.)

1.
Cele i opis

Ogólnym celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i zmniejszania ubóstwa poprzez zwiększanie liczby wyszkolonego i wykwalifikowanego, profesjonalnego personelu w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Celem szczególnym programu jest intensyfikowanie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku, aby zwiększyć dostępność kształcenia wysokiej jakości, co zachęci studentów do studiów podyplomowych i umożliwi im ich podjęcie, przyczyni się do zatrzymania studentów w danym regionie oraz mobilności pracowników (akademickich i administracyjnych), przy jednoczesnym zwiększaniu konkurencyjności i atrakcyjności szkół.

Program ma na celu w szczególności:

a)
umożliwić studentom dostęp do instytucji szkolnictwa wyższego, w tym studentom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji;
b)
ułatwić współpracę w zakresie uznawania studiów i kwalifikacji;
c)
wnieść wkład w doskonalenie jakości kształcenia wyższego poprzez wspieranie umiędzynarodowienia, harmonizacji programów i przebiegu studiów między uczestniczącymi instytucjami;
d)
wspierać międzynarodową współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku;
e)
wspierać współpracę między instytucjami wysyłającymi i przyjmującymi;
f)
umożliwić studentom, pracownikom naukowym i innym pracownikom skorzystanie pod względem językowym, kulturalnym i zawodowym z doświadczeń zdobytych podczas wyjazdu do innego kraju;
g)
wspierać, w perspektywie średniookresowej, powiązania polityczne, kulturalne, edukacyjne i gospodarcze między uczestniczącymi krajami.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy i skład partnerstwa

Kwalifikujący się wnioskodawcy to instytucje szkolnictwa wyższego z państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, w których istnieją programy kształcenia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, uznawane przez właściwe organy w danym kraju. Kwalifikują się wyłącznie instytucje szkolnictwa wyższego z państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku uznawane przez właściwe organy w danym kraju. Nie kwalifikują się filie instytucji szkolnictwa wyższego z państw spoza Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Partnerstwa obejmują od trzech do dwunastu szkół wyższych.

3.
Kwalifikujące się działania i okres trwania

Projekt przewiduje organizację i wdrażanie mobilności studentów i pracowników w ramach wysokiej jakości programów kształcenia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, a także nauczanie/szkolenia i inne działania w przypadku studentów z zagranicy oraz nauczanie/szkolenia i badania oraz inne działania w przypadku pracowników z kraju(-ów) objętego(-ych) projektem. Mobilność musi odbywać się w jednym z kwalifikujących się krajów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

Czas trwania projektu wynosi od 48 do 60 miesięcy, w zależności od planowanych działań.

4.
Kryteria przyznania dotacji

Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez niezależnych, zewnętrznych ekspertów, zgodnie z następującymi trzema kryteriami przyznawania dotacji:

KryteriaWaga
1. Znaczenie20 %
2. Jakość70 %
2.1. Jakość akademicka15 %
2.2. Skład partnerstwa i mechanizmy współpracy20 %
2.3. Organizacja mobilności i jej wdrożenie20 %
2.4. Instytucje dla studentów/pracowników i działania następcze15 %
3. Zrównoważony rozwój10 %
Ogółem100 %
5.
Budżet i wysokość dotacji

Szacunkowa łączna suma przeznaczona na działania objęte niniejszym zaproszeniem wynosi 23,45 mln EUR (co powinno umożliwić około 800 wyjazdów do wymienionych poniżej regionów geograficznych).

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest podzielone na dwie pule:

PulaRegion geograficznySzacunkowa suma łączna (EUR)
Pula 1Afryka17,85 mln
Pula 2Karaiby i Pacyfik5,6 mln
6.
Sposób i termin składania wniosków

Przyjmowane są wyłącznie należycie wypełnione wnioski złożone na odpowiednim formularzu, wraz ze wszystkimi załącznikami. Wnioski o dotację muszą być opatrzone datą i podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji ubiegającej się o dotację.

Wszystkie dodatkowe informacje, które wnioskodawca uzna za niezbędne, należy dołączyć oddzielnie.

Wnioski wraz z załącznikami należy przesłać do dnia 10 czerwca 2013 r. (decyduje data stempla pocztowego lub data potwierdzenia nadania). W przypadku własnoręcznego dostarczenia, ostateczny termin składania wniosków upływa o godzinie 16.00 czasu obowiązującego w Brukseli (decyduje opatrzone datą i podpisane potwierdzenie odbioru).

Wnioski o przyznanie dotacji należy przesyłać listem poleconym lub dostarczyć własnoręcznie na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Call for proposals EACEA/45/12 - 'INTRA-ACP academic mobility scheme'

BOUR 02/29

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wniosek należy przesłać także w wersji elektronicznej na adres:

EACEA-INTRA-ACP@ec.europa.eu

Przyjmowane są wyłącznie wnioski złożone w terminie i spełniające wymagania określone w formularzu wniosku o dotację. Wnioski wysłane wyłącznie faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

Wszystkie niezbędnie dokumenty znajdują się pod adresem:

http://eacea.ec.europa.eu/intra_acp_mobility

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.