Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/25/12 - MEDIA 2007 - Rozwój, rozpowszechnianie, promocja i szkolenia - Wsparcie dla ponadnarodowej dystrybucji filmów europejskich - Schemat "automatyczny" 2013.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.394.37

Akt nienormatywny
Wersja od: 20 grudnia 2012 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/25/12

MEDIA 2007 - Rozwój, rozpowszechnianie, promocja i szkolenia

Wsparcie dla ponadnarodowej dystrybucji filmów europejskich

Schemat "automatyczny" 2013

(2012/C 394/14)

(Dz.U.UE C z dnia 20 grudnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1718/2006/WE z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007).

Jednym z celów programu jest wspieranie i zachęcanie do szerszej ponadnarodowej dystrybucji nowych filmów europejskich poprzez zapewnianie funduszy dystrybutorom na podstawie wyników, jakie osiągają na rynku, dla ponownego zainwestowania w nowe zagraniczne filmy europejskie.

Celem schematu jest również wspieranie rozwoju powiązań między sektorami produkcji i dystrybucji, ulepszając w ten sposób udział w rynku filmów europejskich oraz konkurencyjność europejskich firm.

Wniosek Komisji dotyczący programu "Kreatywna Europa" nie został jeszcze przyjęty przez europejskiego prawodawcę. Jednakże, aby umożliwić planową realizację tego programu po jego przyjęciu przez europejskiego prawodawcę oraz aby zapewnić potencjalnym beneficjentom pomoc ze strony UE w opracowaniu wniosków najszybciej, jak to możliwe, Agencja podjęła decyzję o opublikowaniu niniejszego zaproszenia do składania wniosków.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków nie pociąga za sobą odpowiedzialności prawnej Agencji. Może ono zostać unieważnione; mogą także zostać ogłoszone inne zaproszenia w stosownych terminach.

Zasadniczo realizacja zaproszenia do składania wniosków wymaga spełnienia następującego warunku:

przyjęcie, po przekazaniu komitetowi ds. programu, programu prac dotyczącego programu "Kreatywna Europa".
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do europejskich firm specjalizujących się w dystrybucji utworów europejskich w kinach i których działalność przyczynia się do osiągania powyższych celów programu MEDIA opisanych w decyzji Rady.

Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z następujących krajów:

27 krajów Unii Europejskiej,
kraje EOG, Szwajcaria i Chorwacja,
Bośnia i Hercegowina (pod warunkiem sfinalizowania procesu negocjacji i sformalizowania udziału tego kraju w programie MEDIA).
3.
Kwalifikujące się działania

"Automatyczny" schemat wsparcia przebiega w dwóch etapach:

utworzenie potencjalnego funduszu, proporcjonalnego do liczby biletów wstępu sprzedanych na zagraniczne filmy europejskie w państwach uczestniczących w programie w danym roku (2012), do kwoty określonej wysokości na film i dostosowanej dla każdego kraju.

Nie kwalifikują się pokazy grupowe lub klubowe, w przypadku których nie pobiera się indywidualnych opłat za bilety. Wszystkie bilety wstępu powinna uwzględniać właściwa sprawozdawczość krajowa i systemy weryfikacji, co umożliwi organowi krajowemu ich certyfikację. Agencja zastrzega sobie prawo do odrzucenia wniosków w przypadku stwierdzenia, że nie spełniono wszystkich warunków,

ponowne inwestowanie potencjalnego funduszu: utworzony przez każdą firmę fundusz należy ponownie zainwestować w 3 moduły (3 typy działań) do dnia 1 października 2014 r.:
1)
współprodukcja zagranicznych filmów europejskich;
2)
nabycie praw do dystrybucji, np. za pomocą minimalnych gwarancji, zagranicznych filmów europejskich i (lub)
3)
koszty montażu (kopie, dubbing i napisy), koszty promocji i reklamy zagranicznych filmów europejskich.

W celu zakwalifikowania filmu, dotyczące go prawa autorskie nie mogły powstać przed 2009 r.

Działania typu 1 i 2:

Maksymalny czas trwania działań wynosi 30 miesięcy, od dnia 1 października 2013 r. do dnia 1 kwietnia 2016 r.

Działanie typu 3:

Maksymalny czas trwania działań wynosi 42 miesiące, od dnia 1 kwietnia 2013 r. do dnia 1 października 2016 r.

Wnioski o ponowną inwestycję należy przesłać do Agencji w terminach określonych w tabeli poniżej.

ModułDane projektuTermin złożenia projektu w sprawie ponownej inwestycjiOkres kwalifikowania się kosztów
1. WspółprodukcjaUmowa o współprodukcji może zostać podpisana najwcześniej w dniu 1 października 2013 r.W ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy o współprodukcji i nie później niż dnia 1 października 2014 r.1 października 2013 r.- 1 kwietnia 2016 r.
2. Minimalna gwarancjaUmowa o współprodukcji/ licencyjna może zostać podpisana najwcześniej w dniu 1 października 2013 r.W ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy o współprodukcji/licencyjnej (przyjmuje się umowę wstępną oraz pełną wersję umowy) i nie później niż dnia 1 października 2014 r.1 października 2013 r.- 1 kwietnia 2016 r.
3. Koszty promocji i reklamyPierwszy pokaz filmu na danym terytorium odbywa się najwcześniej dnia 1 października 2013 r., a najpóźniej - dnia 1 października 2015 r.Najpóźniej w dniu pierwszego pokazu filmu na terytorium i nie później niż dnia 1 października 2014 r.1 kwietnia 2013 r.- 1 października 2016 r.
4.
Kryteria przynawania dotacji

Potencjalny fundusz będzie przyznany kwalifikującym się europejskim firmom dystrybucyjnym na podstawie liczby sprzedanych biletów na zagraniczne filmy europejskie rozpowszechniane przez wnioskodawcę w roku referencyjnym (2012 r.).

Potencjalny fundusz zostanie obliczony na podstawie stałej kwoty na kwalifikującego się uczestnika. Jeżeli suma utworzonych funduszy przekroczy 20 mln EUR w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, każdy potencjalny fundusz zostanie proporcjonalnie zmniejszony. To zmniejszenie nie spowoduje obniżenia kwoty potencjalnego funduszu poniżej progów minimalnej dostępności określonych w wytycznych.

Wsparcie będzie miało formę potencjalnego funduszu ("fundusz") dostępnego dla dystrybutorów w celu ponownych inwestycji w nowe zagraniczne filmy europejskie.

Środki z funduszu można ponownie zainwestować w:

1)
produkcję nowych zagranicznych filmów europejskich (tj. filmów nieukończonych w dniu składania wniosku o ponowną inwestycję);
2)
spełnienie minimalnych gwarancji dystrybucji nowych zagranicznych filmów europejskich;
3)
pokrycie kosztów dystrybucji, np. promocji i reklamy, nowych zagranicznych filmów europejskich.
5.
Budżet

Całkowity dostępny budżet wynosi 20.442.675 EUR.

Przyznany udział finansowy stanowi dotację. Finansowe wsparcie Komisji nie może przekroczyć 40 %, 50 % lub 60 % całkowitych kosztów kwalifikowanych w zależności od kraju pochodzenia filmu i terytorium dystrybucji (zobacz wskazówki). Nie ustalono kwoty maksymalnej.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski dotyczące "utworzenia" potencjalnego funduszu należy przesyłać (decyduje data stempla pocztowego) nie później niż do dnia 30 kwietnia 2013 r.

Wnioski o ponowną inwestycję z potencjalnego funduszu należy przesyłać (decyduje data stempla pocztowego) w terminie określonym dla każdego modułu w powyższej tabeli i nie później niż do dnia 1 października 2014 r.

Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA)

MEDIA Programme - BOUR 3/66

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wniosek należy złożyć na oficjalnych formularzach zgłoszeniowych, które muszą zostać podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Na pakiecie zgłoszeniowym zawierającym wszystkie formularze zgłoszeniowe i załączniki, jak określono w wytycznych, należy umieścić wyraźny dopisek:

MEDIA programme - Distribution EACEA/25/12 - Automatic cinema

Wnioski wysłane faksem lub e-mailem zostaną odrzucone.

7.
Szczegółowe informacje

Pełny tekst wytycznych wraz z formularzami zgłoszeniowymi można znaleźć pod następującym adresem internetowym:

http://ec.europa.eu/culture/media/programme/distrib/schemes/auto/index_en.htm

Wnioski muszą być pod każdym względem zgodne z wytycznymi, muszą być złożone na udostępnionych formularzach i zawierać wszystkie informacje i załączniki określone w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.