Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/22/10 dotyczące wdrożenia Erasmus Mundus 2009-2013 - Działanie 2 - Programy partnerskie.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.200.8

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 lipca 2010 r.

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/22/10 dotyczące wdrożenia Erasmus Mundus 2009-2013

Działanie 2 - Programy partnerskie

(2010/C 200/04)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lipca 2010 r.)

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z Europy i krajów trzecich z regionu południowośródziemnomorskiego (Egipt, Izrael i okupowane terytorium Palestyny), republik Azji Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich (działanie 2 ścieżka 1)

CELE PROGRAMU

Ogólnym celem programu Erasmus Mundus jest promowanie europejskiego szkolnictwa wyższego, przyczynianie się do rozszerzenia i poprawy perspektyw kariery studentów i ułatwianie zrozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi, zgodnie z celami polityki zewnętrznej UE, w celu przyczyniania się do trwałego rozwoju krajów trzecich w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Szczegółowe cele programu są następujące:

– sprzyjanie zorganizowanej współpracy instytucji szkolnictwa wyższego oraz sprzyjanie tworzeniu lepszej jakości oferty w dziedzinie szkolnictwa wyższego, stanowiącej typowo europejską wartość dodaną i atrakcyjnej zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, w celu stworzenia centrów doskonałości,

– przyczynianie się do wzajemnego ubogacania społeczeństw poprzez rozwijanie kwalifikacji kobiet i mężczyzn, tak aby dysponowali oni kompetencjami dostosowanymi głównie do rynku pracy i charakteryzowali się otwartością umysłu oraz doświadczeniem w środowisku międzynarodowym, poprzez promowanie mobilności najbardziej utalentowanych studentów i nauczycieli akademickich z krajów trzecich, która umożliwi im uzyskiwanie kwalifikacji lub doświadczenia w Unii Europejskiej, a także mobilności najbardziej utalentowanych europejskich studentów i nauczycieli akademickich - poprzez wyjazdy do krajów trzecich,

– wspieranie doskonalenia zasobów ludzkich oraz możliwości współpracy międzynarodowej uczelni z krajów trzecich poprzez zwiększone strumienie mobilności między Unią Europejską a krajami trzecimi,

– poprawa dostępności oraz doskonalenie profilu i widoczności europejskiego szkolnictwa wyższego w świecie oraz jego atrakcyjności dla obywateli krajów trzecich i obywateli Unii Europejskiej.

Przewodnik programowy programu Erasmus Mundus i odpowiednie formularze zgłoszeniowe znajdują się pod następującym adresem: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/funding/higher_education_institutions_en.php

DZIAŁANIE 2 - PROGRAMY PARTNERSKIE ERASMUS MUNDUS

Celem tego działania jest rozwijanie zorganizowanej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z Europy i krajów trzecich poprzez promowanie mobilności na wszystkich poziomach studiów w odniesieniu do studentów (studiów licencjackich i magisterskich), doktorantów, pracowników naukowych oraz pracowników akademickich i administracyjnych (nie wszystkie regiony i części mogą obejmować wszystkie możliwości mobilności).

Działanie 2 - Programy partnerskie Erasmus Mundus (EMA2) - podzielone jest na dwie ścieżki:

– Działanie 2 w ramach programu Erasmus Mundus - ŚCIEŻKA 1 - Partnerstwa z państwami objętymi instrumentami ENPI, DCI, EFR i IPA(1) (poprzednio Okno Współpracy Zewnętrznej),

– Działanie 2 w ramach programu Erasmus Mundus - ŚCIEŻKA 2 - Partnerstwa z państwami i terytoriami objętymi instrumentem na rzecz współpracy z państwami uprzemysłowionymi (ICI).

1. Kwalifikujący się uczestnicy, państwa i skład konsorcjum

Warunki mające zastosowanie do kwalifikujących się uczestników oraz do składu partnerstw dla EMA2 - ŚCIEŻKA 1 są określone w przewodniku programowym w sekcji 6.1.2.a oraz w wytycznych dotyczących zaproszenia do składania wniosków EACEA/22/10 w sekcjach 5.2 i 5.3.

2. Kwalifikujące się działania

Kwalifikujące się działania dla EMA - ŚCIEŻKA 1 są określone w "Erasmus Mundus 2009-2013 - Przewodnik programowy" w sekcji 6.1.2.b oraz w wytycznych dotyczących zaproszenia do składania wniosków EACEA/22/10 w sekcji 5.3.

Planowany czas trwania projektu jest wyraźnie wskazany w indywidualnej ramie geograficznej i nie może przekroczyć 48 miesięcy.

Kwalifikujące się rodzaje działalności, w tym działania przygotowawcze, mogą rozpocząć się od dnia 30 listopada 2010 r.

3. Kryteria przyznawania dotacji

Wnioski w ramach EMA2 - ŚCIEŻKA 1 zostaną ocenione według następujących kryteriów przyznania dotacji:

KryteriaWaga
1. Zasadność25 %
2. Jakość65 %
2.1. Skład partnerstwa i mechanizm współpracy20 %
2.2. Organizacja i realizacja mobilności25 %
2.3. Instytucje dla studentów/pracowników i działania następcze20 %
3. Zrównoważony rozwój10 %
Ogółem100 %

4. Budżet

Całkowita kwota dostępna w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 15.200.000 EUR i ma na celu umożliwienie mobilności co najmniej 653 osobom.

5. Termin składania wniosków

Ostateczny termin składania wniosków w ramach Działania 2 - Programy partnerskie Erasmus Mundus to dzień 15 października 2010 r.

Wniosek o dotację należy przesłać listem poleconym na następujący adres:

'Education, Audiovisual and Culture' Executive Agency

Call for proposals EACEA/22/10 - Action 2

Att. Mr Joachim Fronia

BOUR 02/29

Avenue du Bourget 1

1040 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone terminowo i zgodnie z wymogami określonymi w formularzu zgłoszeniowym. Wnioski przesłane faksem lub bezpośrednio tylko pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

Jeżeli wnioskodawca przesyła kilka różnych wniosków, każdy z nich należy przesłać w oddzielnej kopercie.

______

(1) ENPI - Europejski Instrument Sąsiedztwai Partnerstwa.

DCI - Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju.

IPA - Instrument Pomocy Przedakcesyjnej.

EFR - Europejski Fundusz Rozwoju (EFR) jest głównym instrumentem wspólnotowej pomocy w zakresie współpracy na rzecz rozwoju na mocy umowy z Kotonu: "Umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.