Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/13/14 - w ramach programu Erasmus+ "Władze krajowe na rzecz praktyk zawodowych".

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.87.10

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 marca 2014 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/13/14

w ramach programu Erasmus+ "Władze krajowe na rzecz praktyk zawodowych"

(2014/C 87/07)

(Dz.U.UE C z dnia 26 marca 2014 r.)

1.
Cele i opis

Celem zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie wprowadzania lub modernizacji praktyk zawodowych w ramach systemów kształcenia i szkolenia zawodowego.

Zaproszenie do składania wniosków ma zachęcić do opracowywania wysokiej jakości szkoleń mających charakter praktyk zawodowych oraz do doskonalenia procesu uczenia się w ramach kształcenia i szkoleń zawodowych poprzez współpracę pomiędzy organami krajowymi odpowiedzialnymi za edukację, zatrudnienie i sprawy gospodarcze, partnerami społecznymi, właściwymi instytucjami pośredniczącymi (takimi jak izby handlowe, przemysłowe i rzemieślnicze, organizacje zawodowe i branżowe), dostawcami usług w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz innymi zainteresowanymi stronami.

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do organów krajowych odpowiedzialnych za systemy praktyk zawodowych będących elementem systemów kształcenia i szkolenia zawodowego w każdym kraju objętym programem Erasmus+ oraz do organizacji wyznaczonych przez te organy.

Bezpośrednie zaangażowanie właściwych organów krajowych ma zapewnić, by realizacja projektów skutecznie przyczyniła się do przeprowadzenia reform na poziomie krajowym i do opracowywania wysokiej jakości programów praktyk zawodowych oraz by zagwarantowała spójność z działaniami prowadzonymi przez europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego i z działaniami następczymi podejmowanymi w związku z Komunikatem z Brugii. Każdy projekt będzie czerpał z doświadczeń zdobytych w jednym lub kilku krajach objętych programem Erasmus+, co pozwoli na transfer wiedzy i doświadczeń. Istotnym elementem determinującym jakość wniosku będzie aktywne zaangażowanie stron zainteresowanych praktykami zawodowymi w poszczególnych krajach, takich jak partnerzy społeczni (organizacje pracodawców i pracowników), placówki kształcenia i szkolenia zawodowego, przedsiębiorstwa i organizacje pośredniczące.

Niniejsze zaproszenie stanowi jedno z działań realizowanych dla europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego i wspiera wysiłki podejmowane przez państwa członkowskie na rzecz reform politycznych w tym zakresie.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do organów krajowych odpowiedzialnych za systemy praktyk zawodowych, które stanowią element systemów kształcenia i szkolenia zawodowego, i dążących do zreformowania tych systemów w poszczególnych krajach objętych programem Erasmus+.

Wniosek o dotację musi być złożony przez co najmniej dwa podmioty z co najmniej dwóch różnych państw uczestniczących w programie.

Kwalifikującym się głównym wnioskodawcą (koordynatorem) jest organ krajowy lub organizacja wyznaczona przez organ krajowy odpowiedzialny za kształcenie i szkolenie zawodowe oraz za zdefiniowanie, monitorowanie i ewentualnie także za przegląd ram prawnych w zakresie praktyk zawodowych, zlokalizowany na terenie jednego z krajów objętych programem.

Kwalifikującymi się współwnioskodawcami mogą być ministerstwa i inne zainteresowane strony, takie jak partnerzy społeczni, przedsiębiorstwa, izby handlowe, dostawcy usług w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego itp.

Jeżeli głównym wnioskodawcą (koordynatorem) jest organizacja wyznaczona przez organ krajowy, wyznaczający ją organ krajowy musi występować we wniosku jako współwnioskodawca, jednostka stowarzyszona lub partner uczestniczący w realizacji projektu bez ponoszenia kosztów.

Osoby fizyczne nie są kwalifikującymi się wnioskodawcami.

Kwalifikujące się kraje:

28 państw członkowskich Unii Europejskiej,
kraje EFTA/ EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia 1 ,
kraje kandydujące do UE: Turcja, była jugosłowiańska republika Macedonii 2 ,
kraje potencjalnie kandydujące do UE: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia 3 .
3.
Działania kwalifikowalne

Działania realizowane w ramach projektu powinny wykazywać wyraźny związek z trwającymi lub planowanymi reformami służącymi stworzeniu lub wzmocnieniu programów praktyk zawodowych i być mocno osadzone w tych reformach. Działania mają angażować właściwe strony zainteresowane z poszczególnych krajów, a także opierać się na poradach i fachowej wiedzy kolegów z jednego lub kilku krajów objętych programem Erasmus+ reprezentujących ugruntowane systemy kształcenia zawodowego lub przechodzących przez podobne procesy reform.

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków za kwalifikowalne uznaje się następujące rodzaje działalności:

przeglądy krajowych projektów aktów prawnych, studia wykonalności (w tym zaangażowanie sektorów pilotażowych w praktyki zawodowe), analiza kosztów i korzyści,
szczegółowe plany działań służących opracowaniu i wdrażaniu reform praktyk zawodowych,
oceny projektów pilotażowych i projektowanie metodologii oceny, w tym wskaźników jakości,
organizowanie i/lub udział w konferencjach, seminariach i grupach roboczych,
działania szkoleniowe, w tym strategie dla trenerów wewnętrznych w przedsiębiorstwach,
kampanie uświadamiające, waloryzacja i upowszechnianie rezultatów; działania wspierające trwałość projektu (promowanie wśród grup docelowych i potencjalnych przyszłych partnerów),
wymiana dobrych i/lub innowacyjnych praktyk,
działania badawcze,
wspólnoty praktyków.

Czas trwania projektów wynosi 24 miesiące. Nie będą przyjmowane wnioski dotyczące projektów, które zaplanowano na okres krótszy lub dłuższy niż określony w zaproszeniu do składania wniosków.

4.
Kryteria udzielenia wsparcia

Kwalifikowalne wnioski będą oceniane na podstawie następujących kryteriów:

1)
istotność projektu (maksimum 40 punktów - minimalny próg 20 punktów);
2)
jakość projektu i jego realizacji (maksimum 20 punktów - minimalny próg 10 punktów);
3)
jakość konsorcjum projektu i ustaleń dotyczących współpracy (maksimum 20 punktów - minimalny próg 10 punktów);
4)
wpływ i rozpowszechnianie (maksimum 20 punktów - minimalny próg 10 punktów).
5.
Budżet

Maksymalny łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 4 miliony EUR.

Wartość każdej dotacji będzie wynosić pomiędzy 100.000 EUR a 300.000 EUR. Agencja przewiduje, że sfinansowanych zostanie około 16 projektów.

Wkład finansowy UE nie może przekroczyć 75 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski należy złożyć do dnia 26 czerwca 2014 r., godzina 12:00 (czasu brukselskiego).

Wnioski muszą spełniać następujące wymogi:

zostać złożone na odpowiednich, oficjalnych formularzach dostępnych online,
zostać sporządzone w jednym z języków urzędowych UE.

Zwraca się uwagę, że rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone online za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Niezastosowanie się do powyższych wymagań będzie skutkować odrzuceniem wniosku.

7.
Szczegółowe informacje

Wytyczne wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus_en

Wnioski muszą spełniać wszystkie wymogi określone w wytycznych.

1 Udział Islandii, Liechtensteinu i Norwegii podlega decyzji Wspólnego Komitetu EOG. Jeżeli w chwili wydania decyzji o przyznaniu dotacji rozporządzenie dotyczące programu Erasmus+ nie zostało włączone do Porozumienia EOG, uczestnicy z tych krajów nie uzyskają finansowania i nie zostaną uwzględnieni przy ustalaniu minimalnej wielkości konsorcjum/ partnerstwa.
2 Udział Turcji, byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Serbii w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków jest uzależniony od podpisania protokołu ustaleń pomiędzy Komisją a właściwymi władzami każdego z tych państw. Jeżeli w chwili wydania decyzji o przyznaniu dotacji protokół ustaleń nie został podpisany, uczestnicy z tych krajów nie uzyskają finansowania i nie zostaną uwzględnieni przy ustalaniu minimalnej wielkości konsorcjum/partnerstwa.
3 Udział Turcji, byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Serbii w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków jest uzależniony od podpisania protokołu ustaleń pomiędzy Komisją a właściwymi władzami każdego z tych państw. Jeżeli w chwili wydania decyzji o przyznaniu dotacji protokół ustaleń nie został podpisany, uczestnicy z tych krajów nie uzyskają finansowania i nie zostaną uwzględnieni przy ustalaniu minimalnej wielkości konsorcjum/partnerstwa.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.