Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego" - Nauka i społeczeństwo: Badania naukowe w dziedzinie etyki (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9) - Nauka i społeczeństwo: Kobiety i nauka (Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10) - Ponowna publikacja i przedłużenie terminu składania wniosków.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.170.6

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 czerwca 2004 r.

Zaproszenie do składania wniosków (1) dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego"

Nauka i społeczeństwo: Badania naukowe w dziedzinie etyki

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9)

Nauka i społeczeństwo: Kobiety i nauka

(Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10)

Ponowna publikacja i przedłużenie terminu składania wniosków

(2004/C 170/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002 do 2006)(2), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego"(3) (zwany dalej "programem szczegółowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu szczegółowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła w dniu 6 grudnia 2002 r. program pracy(4) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele oraz priorytety naukowe i techniczne programu szczegółowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącego zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów we wdrażaniu i rozpowszechnianiu wyników badań naukowych Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002 do 2006)(5) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (zwane dalej "zaproszeniem") obejmuje niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności informacje o terminie składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, o przybliżonym terminie zakończenia oceny, o przybliżonym budżecie, o instrumentach i dziedzinach objętych działaniami, o kryteriach oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, o minimalnej liczbie uczestników oraz o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, na warunkach określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(7)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla Wnioskodawców odnoszące się do zaproszenia, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego Wymienione wyżej przewodniki, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia, można uzyskać w Komisji pod jednym z następujących adresów:

European Commission

The FP6 Information desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels

Adres e-mail: fp6@cec.eu.int

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego powinny być przygotowywane i składane za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Składania Wniosków (EPSS).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line natomiast składać w trybie on-line. Wnioski przygotowane za pomocą wersji EPSS off-line można ewentualnie składać na CD-Romie lub na dyskietce (w obu przypadkach należy dołączyć wersję papierową wniosku).

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można również składać przy użyciu formularzy zawartych w Przewodniku dla Wnioskodawców (określanych tutaj jako "wnioski na papierze").

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego wysłane pocztą na CD-Romie, na dyskietce lub na papierze, muszą dotrzeć do Komisji pod następujący adres i powinny być zaadresowane jak niżej:

"FP6 - Research Proposal"

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-9 (Badania

naukowe dotyczące etyki)

LUB

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-10 (Kobiety i

nauka)

European Commission

B-1049 Brussels

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie(8)) wnioski należy adresować jak niżej i należy kierować się pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposal"

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-9 (Badania

naukowe dotyczące etyki)

LUB

Call identifier: FP6-2004-Science-and-society-10 (Kobiety i

nauka)

Komisja Europejska

Rue de Genéve, 1

B-1140 Brussels

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać w trybie on-line za pośrednictwem strony internetowej Cordis: www.cordis.lu.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na CD-Romie lub na dyskietce, które są niepełne(9), nieczytelne(10) lub zawierają wirusy, jeżeli nie będzie do nich dołączona - w tej samej kopercie - odpowiednia wersja na papierze.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne(11), nieczytelne(12), lub zawierają wirusy.

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na papierze, które są niepełne(13).

Nie będą rozpatrywane wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone za pośrednictwem e-maila(14) lub faksu.

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Będą one rozpatrzone w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

8. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku w tym samym formacie, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

Jeżeli ten sam wniosek dotyczący działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożony jest zarówno na papierze jak i w formacie elektronicznym (CD-Rom, dyskietka, on-line), Komisja rozpatruje jedynie tekst złożony w formacie elektronicznym.

9. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

______

(1) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

(2) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 44.

(4) Decyzja Komisji C(2002) 4791, zmieniona przez decyzję Komisji C(2003) 635, C(2003) 998, C(2003) 1951, C(2003) 2708, C(2003) 4571 i C(2004) 48 - wszystkie niepublikowane.

(5) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(6) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(7) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(8) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: Badania naukowe dotyczące etyki: (32-2)296 3414 (Pani Isabel Sanz Calzada); Kobiety i nauka: (32 2)296 4693 (Pani Tanya Leigh)

(9) Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

(10) Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać w formacie PDF ("portable document format" w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts) lub RTF ("rich text format").

(11) Patrz przypis 7.

(12) Patrz przypis 8.

(13) Patrz przypis 7.

(14) Nie dotyczy wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożonych w trybie on-line.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1) Program szczegółowy: Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego

2) Działanie: Nauka i społeczeństwo

3) Tytuł zaproszenia: Badania naukowe w dziedzinie etyki

4) Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-9

5) Data ponownej publikacji(1): 30 czerwca 2004 r.

6) 1 Nowy termin składania wniosków: 20 października 2004 r., godzina 17:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

7) Całkowity szacowany budżet: 5,4 miliona EUR.

Instrument (1)miliony EUR
STREP, CA, SSA5.4
(1) STREP = konkretnie ukierunkowany projekt badawczy (Specific targeted research project); CA = działanie koordynacyjne (Coordination action); SSA = konkretne działanie wspierające (Specific suport action).

8) Dziedzina i instrumenty: Przyjmowane są wnioski o tematyce podanej poniżej. W tabeli podano jedynie krótkie tytuły. Pełny opis tematów wnioskodawcy znajdą w programie pracy.

Numer ref. tematu (wg programu pracy)Krótki tytułInstrumentSzacowany wkład WE(miliony EUR)
4.3.2.1 (a), (b)Etyka: wymiana i dialogSSA0.4
4.3.2.3 (a), (b)Etyka: nowe problemy i wymiar międzynarodowySTREP, CA5.0

9) Minimalna liczba uczestników (2):

InstrumentMinimalna liczba
STREP, CA3 niezależne podmioty prawne z trzech różnych Państw Członkowskich lub Państw Stowarzyszonych, w tym przynajmniej 2 Państwa Członkowskie lub Stowarzyszone Kraje Kandydujące
SSA1 podmiot prawny z jednego Państwa Członkowskiego lub Państwa Stowarzyszonego

10) Ograniczenia uczestnictwa: Brak. Ponadto, dowolny podmiot prawny z siedzibą w państwie trzecim nieobjętym art. 6 ust. 2 zasad uczestnictwa (podmioty w państwach, które zawarły porozumienia naukowo-techniczne ze Wspólnotą mają prawo do uczestnictwa) również może uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków pod warunkiem, że jego udział będzie korzystny lub niezbędny do realizacji proponowanego działania i że udział ten traktuje się jako dodatkowy, ponad wymaganą minimalną liczbę uczestników z Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych. Wspólnota może wnieść wkład finansowy na poczet kosztów tego udziału.

11) Umowy konsorcyjne: Uczestnicy działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, których dotyczy niniejsze zaproszenie, nie są zobowiązani do zawierania umów konsorcyjnych.

12) Procedura oceny:

– Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednoetapową.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13) Kryteria oceny:

– Kryteria stosowane w odniesieniu do każdego instrumentu (w tym waga i pułap dla poszczególnych projektów oraz pułap całkowity) - patrz załącznik B do programu pracy.

14) Przybliżone terminy oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: spodziewane w ciągu czterech miesięcy od terminu składania wniosków

– Zawarcie kontraktów: Oczekuje się, że pierwsze kontrakty w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wejdą w życie wciągu ośmiu miesięcy od terminu składania wniosków.

______

(1) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

(2) MS = Państwa Członkowskie UE; AS (w tym. ACC) = Państwa Stowarzyszone; ACC = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, w którego skład wchodzi wymagana liczba uczestników może być jedynym uczestnikiem dowolnego działania pośredniego.

ZAŁĄCZNIK  II

1) Program szczegółowy: Kształtowanie Europejskiego Obszaru Badawczego

2) Działanie: Nauka i społeczeństwo

3) Tytuł zaproszenia: Kobiety i nauka

4) Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-Science-and-society-10

5) Data ponownej publikacji (1): 30 czerwca 2004 r.

6) 2 Nowy termin składania wniosków: 20 października 2004 r., godzina 17:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

7) Całkowity szacowany budżet: 6,4 miliona EUR.

Instrument(1)miliony EUR
STREP, CA, SSA6.4
(1) STREP = konkretnie ukierunkowany projekt badawczy (Specific targeted research project); CA = działanie koordynacyjne (Coordination action); SSA = konkretne działanie wspierające (Specific support action).

8) Dziedzina i instrumenty: Przyjmowane są wnioski o tematyce podanej poniżej. W tabeli podano jedynie krótkie tytuły. Pełny opis tematów wnioskodawcy znajdą w programie pracy.

Numer ref. tematu (wg programu pracy)Krótki tytułInstrumentSzacowany wkład WE (miliony EUR)
4.3.5.1 (a)Wzmacnianie roli i aktywności kobiet naukowców i debata publicznaSSA0.4
4.3.5.1 (b)Ambasadorowie kobiet i naukiSSA1.0
4.3.5.2 Badania nad problematyką społecznej i kulturowej tożsamości płciSTREP, CA, SSA5.0
4.3.5.3Praktyczne narzędzia włączania problematyki społecznej i kulturowej tożsamości płci do głównego nurtu polityki

9) Minimalna liczba uczestników (2):

InstrumentMinimalna liczba
STREP, CA3 niezależne podmioty prawne z trzech różnych Państw Członkowskich lub Państw Stowarzyszonych, w tym przynajmniej 2 Państwa Członkowskie lub Stowarzyszone Kraje Kandydujące
SSA1 podmiot prawny z jednego Państwa Członkowskiego lub Państwa Stowarzyszonego

10) Ograniczenia uczestnictwa: Brak. Ponadto, dowolny podmiot prawny z siedzibą w państwie trzecim nieobjętym art. 6 ust. 2 Zasad Uczestnictwa (podmioty w państwach, które zawarły porozumienia naukowo-techniczne ze Wspólnotą mają prawo do uczestnictwa) również może uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków pod warunkiem, że jego udział będzie korzystny lub niezbędny do realizacji proponowanego działania i że udział ten traktuje się jako dodatkowy ponad określoną minimalną liczbę uczestników z Państw Członkowskich i Państw Stowarzyszonych. Wspólnota może wnieść wkład finansowy na poczet kosztów tego udziału.

11) Umowy konsorcyjne: Uczestnicy działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologii, których dotyczy niniejsze zaproszenie, nie są zobowiązani do zawierania umów konsorcyjnych.

12) Procedura oceny:

– Ocena odbędzie się zgodnie z procedurą jednoetapową.

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo.

13) Kryteria oceny:

– Kryteria stosowane w odniesieniu do każdego instrumentu (w tym waga i pułap dla poszczególnych projektów oraz pułap całkowity) - patrz załącznik B do programu pracy.

14) Przybliżone terminy oceny i selekcji:

– Wyniki oceny: spodziewane w ciągu czterech miesięcy od terminu składania wniosków

– Zawarcie kontraktów: Oczekuje się, że pierwsze kontrakty w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wejdą w życie w ciągu ośmiu miesięcy od terminu składania wniosków.

______

(1) MS = Państwa Członkowskie UE; AS (w tym. ACC) = Państwa Stowarzyszone; ACC = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, w którego skład wchodzi wymagana liczba uczestników może być jedynym uczestnikiem dowolnego działania pośredniego.

(2) Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało już opublikowane w Dz.U. C 110 z 30.4.2004, str. 16, we wszystkich językach urzędowych UE obowiązujących w tym dniu i niniejszym publikuje się je w całości we wszystkich językach urzędowych obowiązujących obecnie z uwzględnieniem przedłużonego ostatecznego terminu składania wniosków.

1 Załącznik I, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/2).
2 Załącznik II, sekcja 6 zmieniona przez sprostowanie z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.260.5/2).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.