Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 81/04 - Zaproszenie do składania wniosków w celu wsparcia organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.290.10

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 listopada 2004 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC NR 81/04

Zaproszenie do składania wniosków w celu wsparcia organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży

(2004/C 290/08)

(Dz.U.UE C z dnia 27 listopada 2004 r.)

1.

CELE I OPIS

Decyzja nr 790/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (1) z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawia wspólnotowy program działania na rzecz promocji organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży. Linia 15.07.01.02 (ex A-3029) budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich przewiduje wsparcie tych organizacji.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków odpowiada dotacjom, które zostaną przyznane na 2005 rok (1 stycznia - 31 grudnia). Głównym celem dotacji jest wzmocnienie działania wspólnotowego w zakresie młodzieży oraz spowodowanie, by było ono skuteczniejsze, poprzez wsparcie organizacji działających w tej dziedzinie.

Program wspiera stałe działania organizacji, mające na celu ogólny interes europejski w zakresie młodzieży bądź cel, który wpisuje się w ramy polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

Działania te powinny w szczególności przyczynić się, lub móc przyczynić się, do aktywnego uczestnictwa młodych obywateli w życiu publicznym i społecznym oraz do rozwoju i wprowadzania w życie działań współpracy wspólnotowej w zakresie młodzieży w szerokim sensie.

2.

KWALIFIKUJĄCY SIĘ KANDYDACI

Kandydaci spełniający następujące kryteria będą przedmiotem wnikliwej oceny.

2.1.

Kwalifikujące się organizacje

Ażeby skorzystać z dotacji operacyjnej, organizacja musi spełniać następujące wymagania:

– być prawnie ustanowiona dłużej niż rok,

– być pozarządowa,

– nie być nastawiona na przynoszenie dochodu,

– być organizacją młodzieżową lub o szerszym zasięgu, ale koncentrującą część swojej działalności wyłącznie na młodzieży,

– korzystać ze współfinansowania stanowiącego co najmniej 50 % jej całkowitego rocznego budżetu i pochodzącego z innych źródeł niż budżet Unii Europejskiej,

– posiadać wśród swojego personelu przynajmniej jednego stałego pracownika.

2.2.

Kwalifikujące się kraje

Kwalifikują się organizacje mające osobowość prawną i siedzibę w jednym z następujących krajów:

Unia Europejska (UE): Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Finlandia, Grecja, Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia;

kraje będące jednocześnie członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Lichtenstein, Norwegia;

kraje kandydujące: Bułgaria, Rumunia, Turcja.

Możliwość uwzględnienia przez Komisję wniosku pochodzącego od wnioskodawcy będącego obywatelem jednego z krajów EFTA/EOG lub kraju kandydującego uzależniona jest od zawarcia, w dniu dokonywania wyboru, porozumień ustanawiających szczegółowe zasady uczestnictwa tych krajów w programie ustanowionym decyzją nr 790/2004/WE.

Kandydujące organizacje powinny obejmować organizacje członkowskie działające w co najmniej ośmiu z wyżej wymienionych krajów.

Organizacje powinny przewidzieć w swoich rocznych programach serię działań poświęconych promocji i rozwojowi ideałów europejskich wśród młodzieży oraz pomagających młodym ludziom stać się aktorami europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Działania te powinny w szczególności odnosić się do tematów określonych w Białej Księdze Komisji dotyczącej młodzieży pt. "Nowe impulsy dla młodzieży europejskiej" (2).

3.

BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie funkcjonowania organizacji działających na poziomie europejskim w zakresie młodzieży jest szacowany w 2005 roku na 2.310.000 euro. Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 50 % całkowitych kosztów operacyjnych zatwierdzonych przez Komisję.

Maksymalna dotacja będzie wynosić 35.000 euro.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy wysłać do Komisji najpóźniej dnia 31 grudnia 2004 r.

5.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/youth/program/ingyo_en.html

Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

_____

(1) Dz.U. L 138 z 30.4.2004, str. 24.

(2) KOM(2001) 681 wersja ostateczna, http://europa.eu.int/comm/education/youth.html.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.