Zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmacnianie Europejskiego Obszaru Badawczego" - Priorytet/dziedzina tematyczna: Technologie społeczeństwa informacyjnego (IST) - Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-IST-4 - Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2002-IST-C.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.296.9

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 grudnia 2004 r.

Zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego w ramach programu jednostkowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmacnianie Europejskiego Obszaru Badawczego"

Priorytet/dziedzina tematyczna: Technologie społeczeństwa informacyjnego (IST)

Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-IST-4

Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2002-IST-C *

(2004/C 296/04)

(Dz.U.UE C z dnia 1 grudnia 2004 r.)

1.
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiego Obszaru Badawczego oraz innowacji (2002 do 2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji, pt.:"Integracja i wzmacnianie Europejskiego Obszaru Badawczego" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła dnia 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust.1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wdrażania Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002 do 2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2.
Niniejsze zaproszenie(-a) do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (dalej zwane "zaproszeniem(-ami)") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załączniku(-ach). Załącznik(-i) zawiera(-ją) w szczególności termin(-y) składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.
3.
Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego odnośnie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4.
Komisja udostępnia wnioskodawcom przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Komisja udostępnia również wytyczne oceny projektów i procedury selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia(-ń) moż na uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The IST Information Desk

Directorate General INFSO

BU31 1/19

B-1049 Brussels, Belgium

E-mail address: ist@cec.eu.int

Adres internetowy: www.cordis.lu/ist

5.
Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego można składać wyłącznie jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS)(8). Tym niemniej, w szczególnych przypadkach, koordynator może, z odpowiednim wyprzedzeniem terminu składania wniosków wskazanego w zaproszeniu, wystąpić z prośbą o zezwolenie Komisji na złożenie wniosku na papierze. Prośbę taką należy złożyć w formie pisemnej na jeden z poniższych adresów:

European Commission

The IST Information Desk

Directorate General INFSO

BU31 1/19

B-1049 Brussels, Belgium

E-mail address: ist@cec.eu.int

Prośbie o wyłączenie musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy pragnący złożyć wniosek na papierze ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, by odpowiednia prośba o wyłączenie oraz związane z nią procedury nastąpiły w czasie pozwalającym im na złożenie wniosku w terminie wskazanym w zaproszeniu.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego muszą zawierać dwie części: formularze (część A) oraz treść (część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego należy składać w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, co do których wyrażono zgodę na złożenie na papierze, a które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do wytycznych oceny projektów i procedur selekcji.

6.
Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

7.
W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.
8.
Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.
9.
We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

______

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona przez C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555, C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, i C(2004)2002 - wszystkie dotychczas nieopublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.09.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004)1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CZWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA PROJEKTÓW IST

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

2. Priorytet/obszar tematyczny: Technologie społeczeństwa informacyjnego (IST).

3. Tytuł zaproszenia: Czwarte zaproszenie do składania projektów w ramach priorytetu IST.

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-IST-4.

5. Data ogłoszenia: 25 listopada 2004 r.

6. Data zamknięcia: 22 marca 2005 r. godz. 17:00 (czasu brukselskiego).

7. Orientacyjny budżet całkowity: 1120 mln euro.

8. Obszary i instrumenty:

Wnioski mają dotyczyć realizacji następujących celów:

Cele strategiczne 2005-2006Instrumenty(1)Stosunek: nowe(2)/

tradycyjne(3) instrumenty (%)

Orientacyjny budżet(4)
2.4.1 NanoelektronikaIP, STREP, CA, SSA80/2074
2.4.2 Technologie i urządzenia do integracji w mikro- i nanoskaliIP, STREP, CA, SSA60/4075
2.4.3 W kierunku globalnej struktury niezawodności i bezpieczeństwaIP, NoE, STREP, CA, SSA70/3063
2.4.4 Szerokopasmowy dostęp dla wszystkichIP, NoE, STREP, SSA65/3565
2.4.5 Systemy przenośne i bezprzewodowe oraz platformy czwartej generacjiIP, NoE, STREP, SSA65/35138
2.4.6 Sieciowe systemy audiowizualne oraz platformy do zastosowań domowychIP, NoE, STREP, CA, SSA75/2563
2.4.7 Systemy wiedzy oparte na semantyceIP, NoE, STREP, SSA70/30112
2.4.8 Systemy poznawczeIP, NoE, STREP, CA65/3545
2.4.9 Badania w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na rzecz innowacyjnych metod rządzeniaIP, NoE, STREP, SSA, CA50/5046
2.4.10 Uczenie z zastosowaniem nowoczesnych technologiiIP, NoE, STREP, CA70/3054
2.4.11 Zintegrowane informacje z zakresu biomedycyny na rzecz poprawy zdrowiaIP, STREP, SSA, CA55/4575
2.4.12 eBezpieczeństwo - połączone systemy na rzecz transportu drogowegoIP, NoE, STREP, SSA60/4082
2.4.13 Wzmacnianie integracji działań badawczych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozszerzonej EuropieSTREP0/10063
Inicjatywy aktywizujące FET (technologie przyszłości)54
2.3.4 viii) Nowoczesne architektury obliczenioweIP, NoE100/0
2.3.4 ix) Obecność i interakcje w środowiskach typu mixed realityIP100/0
2.3.4 x) Komunikacja lokowana i autonomicznaIP, NoE100/0
(1) IP - projekty zintegrowane, NoE - sieć doskonałości, STREP - projekty

badawczo-rozwojowe, CA - działania koordynujące, SSA - działania

wspomagające.

(2) Nowe instrumenty: IP i NoE.
(3) Tradycyjne instrumenty: STREP, SSA i CA.
(4) Kwota jest równa 90% budżetu wstępnie przyznanego na cele strategiczne.

9. Minimalna liczba uczestników(1):

InstrumentMinimalna liczba
IP, NoE, STREP i CA3 niezależne osoby prawne z 3 różnych MS lub AS, co najmniej 2 MS lub ACC
Działania wspomagające (SSA)1 osoba prawna

10. Ograniczenia dotyczące uczestnictwa: brak.

11. Konsorcjum: uczestnicy działań BRT (badania i rozwój technologiczny) wynikających z niniejszego zaproszenia zobowiązani są do zawarcia umowy konsorcjum.

12. Procedura oceny: ocena jest jednoetapowa. Wnioski nie są oceniane anonimowo.

13. Kryteria oceny: patrz - część o kryteriach oceny w sekcji 4 programu prac IST 2005-2006(2).

14. Orientacyjny czas oceny i wyboru: zakłada się, że wyniki oceny zostaną udostępnione w ciągu dwóch miesięcy od daty zamknięcia zaproszenia.

______

(1) MS - Państwa Członkowskie UE, AS (łącznie z ACC) - państwa stowarzyszone, ACC: stowarzyszone państwa kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub państwie stowarzyszonym, w skład którego wchodzi wymagana liczba uczestników, może być wyłącznym uczestnikiem działania pośredniego.

(2) Porównaj z informacjami o IST pod adresem http://www.cordis.lu/ist/workprogramme/fp6_workprogramme.htm.

ZAŁĄCZNIK  II

ZAPROSZENIE CIĄGŁE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW (ROZSZERZENIE ZAPROSZENIA FP6-2002-IST-C)

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

2. Priorytet/obszar tematyczny: Technologie społeczeństwa informacyjnego (IST).

3. Tytuł zaproszenia: Technologie przyszłości - obszar otwarty (zaproszenie ciągłe).

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2002-IST-C.

5. Data ogłoszenia: 25 listopada 2004 r.

6. Data zamknięcia: 5 stycznia 2005 r. godz. 17:00 (czasu brukselskiego) dla wniosków CA, SSA oraz krótkich wniosków STREP. Zaakceptowane krótkie wnioski STREP, których pełne wersje nie mogły być złożone do daty granicznej zaproszenia w 2004 r., zostaną objęte zaproszeniem do złożenia pełnego wniosku STREP w do daty granicznej tj. dnia 5 stycznia 2005 r. lub 10 maja 2005 r.

7. Orientacyjny budżet całkowity: Budżet w wysokości 60 mln euro wskazany w zaproszeniu FP6-2002-IST-C, który powinien zostać przyznany na realizację zaakceptowanych wniosków złożonych najpóźniej do dnia 14 września 2004 r. włącznie, zostaje zwiększony o 39 mln euro(1) (obejmując pełne wnioski CA, SSA i STREP złożone w terminie do daty granicznej/zamknięcia 5 stycznia 2005 r. oraz pełne wnioski STREP złożone do daty granicznej 10 maja 2005 r.). Orientacyjnie, dodatkowe środki budżetowe zostaną równo rozłożone pomiędzy dwie daty graniczne w 2005 r.

8. Obszary i instrumenty:

Obszar jest otwarty dla działań z użyciem następujących instrumentów:

CelInstrumenty(1)
FET - obszar otwartySTREP, CA, SSA
(1) STREP - projekty badawczo-rozwojowe, CA - działania koordynujące, SSA -

działania wspomagające.

9. Minimalna liczba uczestników(2):

CelMinimalna liczba
STREP i CA3 niezależne osoby prawne z 3 różnych MS lub AS, co najmniej 2 MS lub ACC
Działania wspomagające (SSA)1 osoba prawna

10. Ograniczenia dotyczące uczestnictwa: brak.

11. Konsorcjum: Zawarcie umowy konsorcjum przez uczestników działań RTD wynikających z zaproszenia nie jest wymagane, jednak jest zdecydowanie zalecane.

12. Procedura oceny:

– wnioski STREP należy składać w dwóch etapach: w pierwszej kolejności złożony zostaje krótki, maksymalnie pięciostronicowy wniosek określający zadania i uzasadnienie proponowanych prac. Ostateczna data zamknięcia dla składania krótkich wniosków STREP to 5 stycznia 2005 r.,

– wnioski krótkie są oceniane anonimowo, w kolejności ich składania, z pomocą pracujących zdalnie ekspertów,

– jeżeli krótki wniosek zostanie zaakceptowany, wnioskodawcy są proszeni o złożenie pełnego wniosku w terminie do określonej daty granicznej. Wnioskodawcy zaakceptowanych krótkich wniosków otrzymają co najmniej dwa miesiące na przygotowanie wniosku pełnego. Ocena wniosków pełnych nie jest przeprowadzana anonimowo i obejmuje ocenę zdalną oraz panele ekspertów odbywające się w Brukseli,

– wnioski CA i SSA są składane w jednym etapie i nie będą oceniane anonimowo. Ostateczna data zamknięcia dla składania wniosków CA i SSA to 5 stycznia 2005 r.,

– daty graniczne dla składania pełnych wniosków STREP (drugi etap) w 2005 r. to 5 stycznia 2005 r. oraz 10 maja 2005 r.

13. Kryteria oceny: patrz - kryteria dotyczące FET - obszar otwarty w sekcji kryteriów oceny ust. 4.3 programu prac IST 2005-06(3) wraz z współczynnikami wagi i progami zamieszczonymi poniżej.

14. Orientacyjny czas oceny i wyboru:

– wyniki oceny dla wniosków krótkich: dwa miesiące od daty otrzymania wniosku,

– wyniki oceny dla wniosków pełnych: dwa miesiące od daty granicznej lub daty zamknięcia.

Przeliczniki i progi dla FET - obszar otwarty

Projekty badawczo-rozwojowe (STREP)

WNIOSKI KRÓTKIE

KryteriaZgodność z celami programuPotencjalny wpływDoskonałość naukowo-technologicznaJakość konsorcjumJakość zarządzaniaMobilizacja zasobówOgółem
Współczynnik wagi3030300010
Próg333--23,5

WNIOSKI PEŁNE

Współczynnik wagi03040101010
Próg3343-23,5

Działania koordynujące (CA)

KryteriaZgodność z celami programuJakość koordynacjiPotencjalny wpływJakość konsorcjumJakość zarządzaniaMobilizacja zasobówOgółem
Współczynnik wagi102030201010
Próg3343323,5

Specjalne działania wspierające (SSA)

KryteriaZgodność z celami programuJakość działań wspomagającychPotencjalny wpływJakość zarządzaniaMobilizacja zasobówOgółem
Współczynnik wagi1020402010
Próg334333,5

______

(1) Kwota FET - obszar otwarty odpowiada 100 % wstępnie przydzielonej kwoty budżetowej.

(2) MS - Państwa Członkowskie UE, AS (łącznie z ACC) - państwa stowarzyszone, ACC: stowarzyszone państwa kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub państwie stowarzyszonym, w skład którego wchodzi wymagana liczba uczestników, może być wyłącznym uczestnikiem działania pośredniego.

(3) Porównaj z informacjami o IST pod adresem http://www.cordis.lu/ist/workprogramme/fp6_workprogramme.htm.

*Tekst zaproszenia(-ń) został zastąpiony przez tekst opublikowany w sprostowaniu z dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.C.04.304.26).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.