Zalecenie 2009/39/WE w sprawie bezpiecznego składowania rtęci metalicznej, która nie jest już wykorzystywana w przemyśle chloro-alkalicznym

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.14.10

Akt indywidualny
Wersja od: 20 stycznia 2009 r.

ZALECENIE KOMISJI
z dnia 22 grudnia 2008 r.
w sprawie bezpiecznego składowania rtęci metalicznej, która nie jest już wykorzystywana w przemyśle chloro-alkalicznym

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 8422)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2009/39/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 stycznia 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 211 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja przyjęła strategię Wspólnoty w zakresie rtęci(1).

(2) Działanie 9 strategii przewiduje składowanie rtęci z przemysłu chloro-alkalicznego i zobowiązuje Komisję do zbadania możliwości zawarcia porozumienia z tym przemysłem.

(3) W dniu 24 czerwca 2005 r. Rada przyjęła pozytywne konkluzje w sprawie strategii i zwróciła się do Komisji o podjęcie działań mających na celu bezpieczne składowanie lub unieszkodliwianie rtęci pochodzącej między innymi z przemysłu chloro-alkalicznego według harmonogramu zgodnego z przewidywanym stopniowym zaprzestaniem wywozu rtęci.

(4) W dniu 14 marca 2006 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, przyjmując z zadowoleniem strategię i zwracając się do Komisji o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpiecznego składowania całej rtęci pochodzącej z przemysłu chloro-alkalicznego.

(5) W dniu 22 października 2008 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 z dnia 22 października 2008 r. w sprawie zakazu wywozu rtęci metalicznej, niektórych związków i mieszanin rtęci oraz bezpiecznego składowania rtęci metalicznej(2).

(6) Europejskie stowarzyszenie przemysłu chloro-alkalicznego Euro Chlor zobowiązało się, przy wsparciu przedsiębiorstw, które są jego członkami, do bezpiecznego składowania rtęci wycofanej z chloro-alkalicznego procesu produkcji (rtęci wycofanej z użytku). Wszystkie przedsiębiorstwa sektora chloro-alkalicznego działające we Wspólnocie mogą przyłączyć się do tego zobowiązania na obiektywnych i niedyskryminacyjnych warunkach.

(7) Komisja uznała za zadowalające przedsięwzięcia podejmowane przez stowarzyszenie Euro Chlor w ramach zobowiązania uzupełniającego przepisy wymienionego rozporządzenia.

(8) Zobowiązanie jest zgodne z kryteriami ustanowionymi w komunikacie Komisji w sprawie umów dotyczących ochrony środowiska naturalnego na szczeblu wspólnotowym w ramach planu działań na rzecz uproszczenia i poprawy środowiska regulacyjnego(3),

NINIEJSZYM ZALECA:

1) Przedsiębiorstwa należące do stowarzyszenia Euro Chlor, a także inne przedsiębiorstwa sektora chloro-alkalicznego działające we Wspólnocie, które przyłączą się do dobrowolnej umowy Euro Chlor w sprawie bezpiecznego składowania rtęci, powinny wykazać szczególną dbałość w wyborze miejsc składowania rtęci wycofanej z użytku (tj. rtęci metalicznej, która nie będzie konieczna do dalszej działalności zakładów elektrolizy rtęciowej) i zobowiązać się do posiadania umów z prowadzącymi miejsca składowania zaklasyfikowanymi i upoważnionymi do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Takie umowy powinny być zawarte w oparciu o obiektywne i niedyskryminacyjne wymogi.

2) Przedsiębiorstwa należące do stowarzyszenia Euro Chlor powinny zobowiązać się do przestrzegania wysokich standardów w zakresie wymogów technicznych dotyczących składowania rtęci w zbiornikach, działań przygotowawczych i wypełniania, a także załadunku i rozładunku zbiorników.

3) Co roku stowarzyszenie Euro Chlor powinno przekazywać odpowiednie dane dotyczące rtęci wycofanej z użytku.

Niniejsze zalecenie skierowane jest do stowarzyszenia Euro Chlor.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 20 wersja ostateczna z dnia 28 stycznia 2005 r.

(2) Dz.U. L 304 z 14.11.2008, s. 75.

(3) COM(2002) 412 wersja ostateczna z dnia 17 lipca 2002 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.