Zakres obowiązków i kompetencji - Grupa Ekspertów ds. Handlu Ludźmi.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.14.23

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 stycznia 2008 r.

Zakres obowiązków i kompetencji - Grupa Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

(2008/C 14/09)

(Dz.U.UE C z dnia 19 stycznia 2008 r.)

Niniejszym Komisja zaprasza osoby fizyczne do składania wniosków w celu stworzenia listy ekspertów, którzy mogą zostać zaproszeni do uczestnictwa w grupie ekspertów ds. problemów zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego zjawiska w ramach polityki europejskiej.

1. Kontekst

W celu skuteczniejszego zwalczania handlu ludźmi na poziomie europejskim i zgodnie z deklaracją brukselską(1) (2002 r.), w której wyrażono potrzebę powołania przez Komisję grupy ekspertów ds. handlu ludźmi, decyzją Komisji 2003/209/WE(2) powołano grupę konsultacyjną o nazwie "Grupa Ekspertów ds. Handlu Ludźmi".

W świetle cennych dokonań Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi od 2003 r., które umożliwiły Komisji dalszy rozwój polityki w tym obszarze, i biorąc pod uwagę rosnące znaczenie polityki w dziedzinie handlu ludźmi na poziomie światowym, grupa ekspertów powinna kontynuować swą pracę. W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej konieczne było wydanie nowej decyzji Komisji(3). Należy również rozszerzyć zakres działania grupy ekspertów i umożliwić jej korzystanie z szerszego zakresu wiedzy fachowej, koniecznej ze względu na zmiany zachodzące w zjawisku handlu ludźmi.

2. Grupa ekspertów

Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie odnoszącej się do handlu ludźmi.

Do zadań grupy należy:

a) ustanowienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, innymi stronami określonymi w art. 3 ust. 2 lit. b) i Komisją w zakresie szeregu kwestii związanych z handlem ludźmi;

b) wspieranie Komisji poprzez wydawanie opinii dotyczących handlu ludźmi i zapewnienie spójnego podejścia w tej dziedzinie;

c) wspieranie Komisji w ocenie rozwoju polityki w dziedzinie handlu ludźmi na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym;

d) wspieranie Komisji w wysiłkach na rzecz identyfikowania i definiowania właściwych środków i działań możliwych do podjęcia na poziomie europejskim i krajowym w ramach polityki zwalczania handlu ludźmi;

e) przekazywanie Komisji na jej wniosek lub z własnej inicjatywy opinii lub sprawozdań, przy należytym uwzględnieniu realizacji i dalszego rozwoju na poziomie unijnym planu UE dotyczącego najlepszych wzorców, standardów i procedur zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania mu(4), a także pokrewnych form wyzysku. Grupa uwzględni również aspekty dotyczące płci.

3. Skład

Grupa składa się z 21 członków. Są oni powoływani przez Komisję. Grupa ekspertów jest ustanawiana na okres 3 lat. Decyzją Komisji okres ten może ulec wydłużeniu.

4. Kryteria kwalifikacji

Wnioski mogą składać osoby fizyczne będące obywatelami państwa członkowskiego UE lub, w stosownych przypadkach, kraju przystępującego lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Członkowie grupy powoływani są spośród specjalistów posiadających wiedzę fachową i doświadczenie w zwalczaniu handlu ludźmi, w tym handlu ludźmi w celu wykorzystywania ich jako siły roboczej. Członkowie wywodzą się z:

a) administracji państw członkowskich UE (do jedenastu członków);

b) organizacji międzyrządowych, międzynarodowych i pozarządowych działających na poziomie europejskim (do pięciu członków);

c) partnerów społecznych i stowarzyszeń pracodawców działających na poziomie europejskim (do czterech członków);

d) Europolu (jeden członek);

e) grupy osób z doświadczeniem wynikającym z prowadzenia badań naukowych na rzecz państwowych lub prywatnych uczelni wyższych lub instytutów w państwach członkowskich (do dwóch członków).

Od przyszłych ekspertów wymaga się zajmowania, obecnie lub w przeszłości stanowiska w wyżej wyszczególnionych właściwych instytucjach. Wymaga się od nich ponadto:

– umiejętności i wiedzy odpowiadających dziedzinom działalności, w których mogą zostać poproszeni o udzielenie wsparcia,

– znacznych osiągnięć zawodowych w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi oraz co najmniej 5 lat właściwego doświadczenia zawodowego,

– znajomości języków obcych, w tym możliwej do wykazania umiejętności pracy w języku angielskim.

Umiejętności te zostaną ocenione na podstawie wypełnionych formularzy życiorysu i wniosku.

5. Zaproszenia do składania wniosków

Wnioski można składać jedynie poprzez wypełnienie wzoru formularza wniosku (załącznik 1) i wzoru życiorysu (załącznik 2), dołączonych do zaproszenia do składania wniosków. Wnioskodawcy proszeni są o wyraźne wskazanie na wniosku dziedziny handlu ludźmi, w której posiadają szczególną wiedzę. Do wniosku należy także dołączyć dokumenty potwierdzające, że kandydat spełnia wyżej wymienione warunki.

Wnioski należy składać do 15 lutego 2008 r. drogą elektroniczną lub pocztą na poniższy adres Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa:

European Commission

Directorate-general Justice, Freedom and Security

Unit D2 Secretariat

LX 46 3/131

B-1049 Brussels

JLS-ANTITRAFFICKING@ec.europa.eu

Wnioski będą rozpatrywane na podstawie kryteriów określonych w zaproszeniu do składania wniosków. Komisja poinformuje wnioskodawców o wynikach procedury, w szczególności o tym, czy zostali oni wpisani na listę ekspertów.

Mając na uwadze politykę przejrzystości instytucji europejskich i potrzebę informowania społeczeństwa o tożsamości i kwalifikacjach ekspertów doradzających tym instytucjom, ogólne dane osobowe zostaną - zgodnie z postanowieniami rozporządzenia (WE) nr 45/2001(5) - udostępnione publicznie w Rejestrze Grup Ekspertów(6) przez okres przynależności do grupy lub do czasu zgłoszenia wniosku o usunięcie z publicznej strony internetowej.

6. Ostateczne określenie składu grupy

Komisja ustala skład grupy ekspertów na podstawie wniosków złożonych w odpowiedzi na zaproszenie do składania wniosków.

Przy ocenie wniosków Komisja uwzględnia następujące kryteria:

– udokumentowane kompetencje i doświadczenie, w tym na poziomie europejskim lub międzynarodowym, w dziedzinach związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi,

– konieczność zapewnienia równowagi w grupie ekspertów pod względem reprezentatywności, płci i pochodzenia geograficznego kandydatów,

– konieczność zapewnienia równowagi pod względem wiedzy fachowej na temat różnych form handlu ludźmi, w tym wykorzystywania pracowników i wykorzystywania seksualnego, w różnorodnych aspektach, takich jak zapobieganie, ściganie i pomoc ofiarom, a także w dziedzinie praw człowieka, praw dziecka, prawa karnego, pracy i migracji,

– konieczność dążenia do kontynuowania prac poprzedniej grupy ekspertów w dziedzinie handlu ludźmi (ustanowionej decyzją Komisji z dnia 25 marca 2003 r.),

– członkowie grupy ekspertów muszą być obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub, w stosownych przypadkach, kraju przystępującego lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Członkowie powiadamiają Komisję z odpowiednim wyprzedzeniem o wszelkich konfliktach interesów, które mogłyby podważać ich obiektywizm.

Lista członków Grupy Ekspertów publikowana jest na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa (DG JLS) oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001.

Członkowie są powoływani na trzyletnią kadencję, z możliwością ponownego powołania, i pełnią swoją funkcję do czasu ich zastąpienia lub do wygaśnięcia ich kadencji.

Członkowie mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji, w następujących przypadkach:

a) jeżeli członek złoży rezygnację;

b) jeżeli członek utraci zdolność wnoszenia rzeczywistego wkładu w prace Grupy;

c) jeżeli członek nie spełnia warunków określonych w art. 287 Traktatu;

d) jeżeli członek nie poinformował Komisji z odpowiednim wyprzedzeniem o wystąpieniu konfliktu interesów.

7. Poufność

Aby zapewnić niezbędne bezpieczeństwo szczególnie chronionych informacji, eksperci powoływani do uczestnictwa w grupach ekspertów zobowiązani są do podpisania umowy o zachowaniu poufności. W swojej pracy będą zobowiązani są oni do zachowania w całkowitej poufności treści udostępnionych im informacji i dokumentów.

8. Funkcjonowanie

Grupa wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków zwykłą większością głosów.

W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy do zbadania szczególnych kwestii w ramach zakresu obowiązków ustalonego przez grupę. W skład podgrup wchodzi nie więcej niż 9 członków i są one rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu powierzonych im zadań.

Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia usługi sekretarskie na potrzeby posiedzeń grupy i jej podgrup. W spotkaniach grupy i jej podgrup mogą brać udział przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji.

Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję.

Komisja może publikować wszelkie streszczenia, wnioski, wnioski częściowe lub dokumenty robocze przygotowane przez grupę w oryginalnym języku danego dokumentu.

9. Zwrot kosztów

Komisja zwraca koszty podróży poniesione przez ekspertów zaproszonych do uczestnictwa w grupie ekspertów.

Koszty posiedzeń podlegają zwrotowi w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.

______

(1) Deklarację brukselską uchwalono podczas Europejskiej Konferencji w sprawie Zapobiegania Handlowi Ludźmi i Zwalczania Tego Zjawiska-Globalnego Wyzwania XXI wieku, w dniach 18-20 września 2002 r. (Dz.U. C 137 z 12.6.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 79 z 26.3.2003, str. 25.

(3) Decyzja Komisji 2007/675/WE z dnia 17 października 2007 r. ustanawiająca Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi (Dz.U. L 277 z 20.10.2007, str. 29).

(4) Dz.U. C 311 z 9.12.2005, str. 1.

(5) Dane zostaną opublikowane w Rejestrze Grup Ekspertów: http://ec.europa.eu/secretariat_general/regexp/

(6) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.