Wyrok Trybunału z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie E-7/07 - Seabrokers AS oraz Państwo Norweskie, reprezentowane przez Skattedirektoratet (Dyrekcję Podatkową).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.239.21

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 września 2008 r.

WYROK TRYBUNAŁU

z dnia 7 maja 2008 r.

w sprawie E-7/07

Seabrokers AS oraz Państwo Norweskie, reprezentowane przez Skattedirektoratet (Dyrekcję Podatkową)

(Swoboda przedsiębiorczości - Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania - Ustalanie maksymalnej kwoty odliczenia z tytułu podatku zapłaconego w innym państwie EOG - Odsetki od zadłużenia i przenoszenie zysków w ramach grupy)

(2008/C 239/10)

(Dz.U.UE C z dnia 18 września 2008 r.)

W sprawie E-7/07 między Seabrokers AS i Państwem Norweskim, reprezentowanym przez Skattedirektoratet (Dyrekcję Podatkową) - Wniosek skierowany do Trybunału przez Stavanger tingrett (Sąd Rejonowy w Stavanger), dotyczący wykładni art. 4 Porozumienia EOG ustanawiającego zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, art. 31 Porozumienia EOG mówiącego o swobodzie przedsiębiorczości oraz art. 40 Porozumienia EOG dotyczącego swobody przepływu kapitału w ramach EOG, Trybunał w składzie: sędzia-sprawozdawca Thorgeir Örlygsson, prezes Carl Baudenbacher oraz sędzia Henrik Bull wydał w dniu 7 maja 2008 r. wyrok, zawierający sentencję następującej treści:

1) Państwo EOG, które, stosując zasadę opodatkowania dochodu netto, przypisuje część kosztów działalności przedsiębiorstwa, mających postać odsetek od zadłużenia, do dochodów uzyskanych przez zakład tego przedsiębiorstwa w innym państwie EOG na potrzeby obliczenia maksymalnej kwoty odliczenia z tytułu podatku zapłaconego w tym państwie, ogranicza swobodę przedsiębiorczości w rozumieniu art. 31 Porozumienia EOG, w zakresie w jakim koszty te można powiązać wyłącznie z działalnością przedsiębiorstwa w pierwszym państwie;

2) Państwo EOG, które, stosując zasadę opodatkowania dochodu netto, przypisuje część kosztów działalności przedsiębiorstwa - związanych z przenoszeniem zysków w ramach grupy do innych przedsiębiorstw podlegających jurysdykcji podatkowej tego państwa - do dochodów uzyskanych przez zakład tego przedsiębiorstwa w innym państwie EOG na potrzeby obliczenia maksymalnej kwoty odliczenia z tytułu podatku zapłaconego w tym państwie, ogranicza swobodę przedsiębiorczości w rozumieniu art. 31 Porozumienia EOG.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.