Wyrok Trybunału z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie E-6/07 - HOB vín ehf. oraz Faxaflóahafnir sf.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.239.20

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 września 2008 r.

WYROK TRYBUNAŁU

z dnia 5 marca 2008 r.

w sprawie E-6/07

HOB vín ehf. oraz Faxaflóahafnir sf.

(Opłaty portowe - Opłaty o skutku równoważnym z opłatami celnymi - Podatki wewnętrzne - Swobodny przepływ towarów)

(2008/C 239/09)

(Dz.U.UE C z dnia 18 września 2008 r.)

W sprawie E-6/07 między HOB vín ehf. i Faxaflóahafnir sf. - Wniosek skierowany do Trybunału przez Hæstiréttur Íslands (Sąd Najwyższy Islandii) dotyczący zasad swobodnego przepływu towarów w ramach EOG, Trybunał w składzie: sędzia-sprawozdawca Henrik Bull, prezes Carl Baudenbacher oraz sędzia Thorgeir Örlygsson wydał w dniu 5 marca 2008 r. wyrok, zawierający sentencję następującej treści:

1) nakładanie opłat za usługi portowe świadczone przez spółkę, której wspólnikami jest kilka gmin, podlega ocenie w świetle art. 14 Porozumienia EOG, jeżeli w obszarze normalnie obsługiwanym przez dane porty nie istnieją porty alternatywne dla tych, w których usługi świadczy spółka;

2) opłata portowa taka jak rozpatrywana w niniejszej sprawie nie stanowi sprzecznej z art. 14 Porozumienia EOG dyskryminacji przywożonych napojów alkoholowych w stosunku do krajowych napojów alkoholowych, o ile fakt, że opłatę nakłada się jedynie na przywożone napoje alkoholowe, wynika wyłącznie stąd, że krajowych napojów alkoholowych nie transportuje się morzem i że obrót nimi nie wymaga korzystania z usług portowych, natomiast organ ustalający cennik opłat za usługi portowe nie ustala cennika podobnych usług wykorzystywanych w odniesieniu do krajowych napojów alkoholowych.

Aby można było uznać taką opłatę za naruszającą art. 14 Porozumienia EOG przez dyskryminowanie przywożonych napojów alkoholowych w stosunku do krajowych napojów bezalkoholowych, jej skutkiem musiałoby być zmniejszenie na przedmiotowym rynku potencjalnego spożycia przywożonych produktów z korzyścią dla produktów krajowych.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.