Wyrok Trybunału z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie E-2/06 - Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2007.301.18

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 grudnia 2007 r.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 26 czerwca 2007 r.
w sprawie E-2/06

Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii

(Warunki koncesji na zakup zasobów energii wodnej - Zakres Porozumienia EOG - Swobodny przepływ kapitału - Prawo do przedsiębiorczości - Dyskryminacja pośrednia - Własność publiczna - Bezpieczeństwo dostaw energii - Ochrona środowiska - Proporcjonalność)

(2007/C 301/10)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2007 r.)

W sprawie E-2/06, Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii - WNIOSEK o stwierdzenie, że Królestwo Norwegii naruszyło art. 31 i 40 Porozumienia EOG, utrzymując w mocy przepisy ustawy nr 16 z dnia 14 grudnia 1917 r. w sprawie nabywania wodospadów, kopalń i innych nieruchomości itd. (lov 14. desember 1917 nr. 16 om erverv av vannfall, bergverk og annen fast eiendom m.v.), która przyznaje ograniczoną w czasie koncesję na użytkowanie wodospadów na potrzeby produkcji energii przedsiębiorstwom prywatnym oraz wszystkim przedsiębiorstwom pochodzącym z Umawiających się stron Porozumienia EOG i nakłada na nie obowiązek przekazania wszystkich instalacji na rzecz państwa norweskiego bez uzyskania kompensaty w momencie wygaśnięcia koncesji, przy czym norweskim przedsiębiorstwom publicznym przyznaje się koncesje na czas nieograniczony, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher, przewodniczący, Henrik Bull, sędzia i Thorgeir Örlygsson, sędzia sprawozdawca, wydał dnia 26 czerwca 2007 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1. Stwierdza, że Królestwo Norwegii naruszyło art. 31 i 40 Porozumienia EOG, utrzymując w mocy przepisy ustawy nr 16 z dnia 14 grudnia 1917 r. w sprawie nabywania wodospadów, kopalń i innych nieruchomości itd., która przyznaje ograniczoną w czasie koncesję na użytkowanie wodospadów na potrzeby produkcji energii przedsiębiorstwom prywatnym oraz wszystkim przedsiębiorstwom pochodzącym z Umawiających się stron Porozumienia EOG i nakłada na nie obowiązek przekazania wszystkich instalacji na rzecz państwa norweskiego bez uzyskania kompensaty w momencie wygaśnięcia koncesji, przy czym norweskim przedsiębiorstwom publicznym przyznaje się koncesje na czas nieograniczony.

2. Nakazuje obciążyć Królestwo Norwegii kosztami postępowania.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.