Wyrok Trybunału z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie E-10/20 - ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.417.23

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 października 2021 r.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 18 czerwca 2021 r.
w sprawie E-10/20 ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (Finanzmarktaufsicht)

(Rozporządzenie (UE) 2017/1129 - Ochrona inwestorów - Pojęcie "oferty publicznej papierów wartościowych" - Ujawnienie informacji - Obowiązek opublikowania prospektu emisyjnego - Wyłączenia)

(2021/C 417/04)

(Dz.U.UE C z dnia 13 października 2021 r.)

W sprawie E-10/20, ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (FinanzFinanzmarktaufsicht) - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez Komisję Odwoławczą Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (Beschwerdekommission der Finanzmarktaufsicht) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący wykładni rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE, w szczególności jego art. 1 ust. 4 lit. b) i art. 2 lit d), Trybunał, w składzie Pall Hreinsson, prezes (sędzia sprawozdawca), Per Christiansen i Bernd Hammermann (sędziowie), wydał w dniu 18 czerwca 2021 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1. "To, czy przedstawiono wystarczające informacje na temat warunków oferty i papierów wartościowych, które mają być oferowane, aby umożliwić inwestorowi podjęcie decyzji o zakupie i subskrypcji tych papierów wartościowych zgodnie z art. 2 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym, należy oceniać indywidualnie dla każdego przypadku.

W okolicznościach takich jak w postępowaniu głównym, z zastrzeżeniem weryfikacji przez organ odsyłający, mamy do czynienia z »ofertą publiczną papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129.

2. Dla oceny, czy ma miejsce »oferta publiczna papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129, może mieć znaczenie fakt, że komunikat zawiera pewne wyraźnie widoczne informacje wskazujące, że dalsze informacje można uzyskać gdzie indziej, a pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób. Jeżeli jednak komunikat zawiera już wystarczające informacje dla celów art. 2 lit. d), zawarcie takiego oświadczenia lub fakt, że pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób, nie będą mogły zmienić jego kwalifikacji jako »oferta publiczna papierów wartościowych«.

3. Co do zasady istotne dla celów art. 1 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/1129 jest to, że informacja dotycząca oferty papierów wartościowych jest przekazywana potencjalnym nabywcom wyłącznie na żądanie, przy jednoczesnym zapewnieniu, że informacja przekazywana jest jedynie maksymalnie 149 osobom fizycznym lub prawnym z każdego państwa EOG, które nie są inwestorami kwalifikowanymi. Jednakże, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 1 ust. 4 lit. b), oferta papierów wartościowych musi być faktycznie skierowana do mniej niż 150 osób fizycznych lub prawnych z każdego państwa EOG, innych niż inwestorzy kwalifikowani. Ograniczenie przewidziane w tym przepisie nie może być obchodzone poprzez rozpowszechnianie oferty w państwie EOG za pośrednictwem różnych środków przekazu.".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.