Wyrok Trybunału z dnia 17 stycznia 2006 r. w sprawie E-4/05: HOB-vín przeciwko Islandii oraz Áfengis- og tóbaksverslun ríkisins (Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Alkoholowego i Tytoniowego w Islandii) (swobodny przepływ towarów - monopole państwowe o charakterze handlowym - wymóg realizowania dostaw towarów na paletach i włączania ceny palety w cenę produktu - dyskryminacja importerów napojów alkoholowych - nadużywanie pozycji dominującej).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.100.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 kwietnia 2006 r.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 17 stycznia 2006 r.
w sprawie E-4/05: HOB-vín przeciwko Islandii oraz Áfengis- og tóbaksverslun ríkisins (Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Alkoholowego i Tytoniowego w Islandii)

(swobodny przepływ towarów - monopole państwowe o charakterze handlowym - wymóg realizowania dostaw towarów na paletach i włączania ceny palety w cenę produktu - dyskryminacja importerów napojów alkoholowych - nadużywanie pozycji dominującej)

(2006/C 100/03)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2006 r.)

W sprawie E-4/05 HOB-vín przeciwko Áfengis- og tóbaksverslun ríkisins - WNIOSEK złożony przed Trybunałem przez Héraðsdómur Reykjavíkur (Sąd Rejonowy w Reykjavíku) dotyczący interpretacji przepisów art. 11, 16, 57 i 59 porozumienia EOG, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher, przewodniczący i sędzia sprawozdawca, Henrik Bull i Thorgeir Örlygsson, sędziowie, wydał dnia 17 stycznia 2006 r. wyrok, którego sentencja brzmi następująco:

1. Artykuł 16 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym dopuszcza możliwość żądania przez przedsiębiorstwo państwowe, które ma wyłączne prawo do sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, by dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej do tego przedsiębiorstwa były realizowane przez dostawców na specjalnym rodzaju palety (paleta EUR), a także aby cena palety była wliczona w cenę produktu, o ile sądy krajowe nie orzekną, na podstawie przedstawionych im faktów, iż importerzy są rzeczywiście traktowani inaczej niż producenci krajowi bądź w wyniku polityki prowadzonej przez krajowego monopolistę lub jego oddziały, bądź w następstwie braku zastosowania zasad regulujących monopole.

2. Artykuł 59 ust. 1 oraz art. 54 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym nie wykluczają możliwości żądania przez przedsiębiorstwo państwowe, które ma wyłączne prawo do sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, by dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej do tego przedsiębiorstwabyły realizowane przez dostawców na specjalnym rodzaju palety (paleta EUR), a także aby cena palety była wliczona w cenę produktu, o ile sądy krajowe nie orzekną, iż stosowanie takich wymogów zakłóca konkurencję.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.