Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.402.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 października 2021 r.

Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego
(2021/C 402/05)

Władze określonych państw członkowskich wyznaczyły wymienione poniżej organizacje, stowarzyszenia i podmioty publiczne jako mające prawo do wniesienia sprawy do właściwych sądów krajowych w Unii - zgodnie z art. 14 ust. 1 i 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego 1  - w celu powstrzymania lub zakazania wszelkich przypadków nieprzestrzegania przez dostawców usług pośrednictwa internetowego lub dostawców wyszukiwarek internetowych odpowiednich wymogów ustanowionych w tym rozporządzeniu.
Państwo członkowskieNazwa i rodzaj podmiotuDane kontaktoweCel
Republika

Austrii

Bundeswettbewerbsbehörde [austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)Radetzkystraße 2 1030 Wien

Tel. +43 1245080

E-mail: wettbewerb@bwb.

gv.at

Zadaniem Federalnego Urzędu ds. Konkurencji jest realizowanie określonego ustawowo celu, jakim jest badanie i zwalczanie domniemanych lub stwierdzonych zakłóceń lub ograniczeń konkurencji.
Republika

Austrii

Wirtschaftskammer

Österreich [austriacka Federalna Izba

Gospodarcza] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Wiedner Hauptstraße 63 1045 Wien

Tel. +43 5909004294

E-mail: rp@wko.at

Zadaniem Austriackiej Krajowej Izby Gospodarczej jest - zgodnie z jej określonym ustawowo celem - reprezentowanie wspólnych interesów jej członków. W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa, które występują w charakterze użytkowników biznesowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych. Konkretny zakres zadań izby określa ustawa. Wynika z niego również, że jej działania leżą w ogólnym interesie przedsiębiorstw i nie mają charakteru komercyjnego.
Republika

Austrii

Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb [Stowarzyszenie do spraw ochrony przed nieuczciwą konkurencją] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)Ditscheinergasse 4 1030 Wien

Tel. +43 15057893

E-mail:

office@schutzverband.at

Zadania Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb (Stowarzyszenia na rzecz Ochrony przed Nieuczciwą Konkurencją) wynikają z jego celów statutowych. Do celów stowarzyszenia, którego działalność ma charakter niezarobkowy, należy zwalczanie wszelkich form nieuczciwej konkurencji oraz ograniczeń konkurencji, w stosownych przypadkach we współpracy z właściwymi organami wymiaru sprawiedliwości, tak aby wyeliminować naruszenia obowiązujących norm prawnych. Ma on ono na celu również wspieranie i reprezentowanie gospodarczych interesów przedsiębiorców w rozumieniu sekcji 14 ustawy federalnej o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG) i sekcji 7 ustawy federalnej w sprawie poprawy warunków gospodarczych oraz zaopatrzenia na poziomie lokalnym. Zadaniem stowarzyszenia jest również wspieranie uczciwego obrotu poprzez działania o charakterze informacyjnym i uświadamiającym.
Królestwo

Hiszpanii

Centro Español de Derechos Reprograficos EGDPI - CEDRO [Hiszpańskie Centrum praw do Zwielokrotniania

Utworu - Organizacja Zbiorowego Zarządzania] (art. 14 ust. 5 lit. a), stowarzyszenie)

Calle Alcalá 26, 3o, Madrid Tel. +34 913085455 E-mail: direccion@cedro.

org

a) Wydaje się, że podmiot został prawidłowo utworzony na mocy prawa hiszpańskiego, o czym świadczy jego akt założycielski i statut oraz wpis do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń;

(b) podmiot realizuje cele odpowiadające zbiorowym interesom grupy użytkowników zawodowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych, których stale reprezentuje, ponieważ jej celem jest zarządzanie prawami własności intelektualnej autorów i wydawców wszelkiego rodzaju utworów, w tym utworów cyfrowych, jak określono w statucie;

(c) jest organizacją non-profit, zgodnie ze swoim statutem;

(d) wydaje się, że żaden podmiot finansujący będący stroną trzecią, w szczególności dostawca usług pośrednictwa internetowego lub wyszukiwarek internetowych, nie ma nadmiernego wpływu na proces decyzyjny podmiotu, o czym świadczy oświadczenie pod przysięgą złożone sekretarzowi stanu ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji.

Należy również zauważyć, że CEDRO opublikowało w swoim statucie pełne informacje na temat swoich członków i źródeł finansowania.

Republika IrlandiiKomisja Ochrony Konkurencji

i Konsumentów (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Bloom House, Railway St, Mountjoy, Dublin, D01 C576, Ireland Tel. +353 14703646 E-mail: p2b@ccpc.ieKomisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) to organ nadzoru odpowiedzialny za promowanie przestrzegania i egzekwowania prawa konkurencji i ochrony konsumentów w Irlandii. CCPC dąży do poprawy dobrobytu konsumentów w całej gospodarce i ma na celu poprawę funkcjonowania rynków z korzyścią dla konsumentów. CCPC jest odpowiedzialna za monitorowanie przestrzegania rozporządzenia P2B. CCPC może również prowadzić dochodzenie w sprawie podejrzewanych naruszeń tych przepisów, wydawać wezwanie do dopełnienia obowiązków lub wszczynać postępowanie karne, jeżeli miały miejsce naruszenia.
1 Dz.U. L 186 z 11.7.2019, s. 57.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.