Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej wniesiony przez Trygderetten w sprawie O przeciwko Arbeids- og velferdsdirektoratet (Sprawa E-13/20).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.15.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 stycznia 2021 r.

Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej wniesiony przez Trygderetten w sprawie O przeciwko Arbeids- og velferdsdirektoratet
(Sprawa E-13/20)

(2021/C 15/05)

(Dz.U.UE C z dnia 14 stycznia 2021 r.)

W dniu 10 września 2020 r. do kancelarii Trybunału EFTA wpłynął wniosek z dnia 9 września 2020 r., w którym Trygde- retten (krajowy sąd ds. ubezpieczeń społecznych) zwraca się o wydanie opinii doradczej w sprawie O przeciwko Arbeids- og velferdsdirektoratet, dotyczącej następujących kwestii:

(1)
Czy jest zgodne z przepisami rozporządzenia (WE) nr 883/2004, w tym z art. 5 lit. b), uzależnienie prawa do świadczenia pieniężnego w przypadku bezrobocia od tego, czy bezrobotny przebywa w państwie właściwym, w przypadkach gdy art. 64, 65 lub 65a nie mają zastosowania?
(2)
Czy art. 36 Porozumienia EOG ma zastosowanie w przypadku pobytu czasowego w innym państwie EOG, jak opisano w przedmiotowej sprawie?
(3)
Czy warunek opisany w pytaniu 1 stanowi ograniczenie prawa do swobodnego przemieszczania się, jakie przysługuje na podstawie art. 31 lub 36 Porozumienia EOG?
(4)
W przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy ograniczenie to może być uzasadnione na tym, że:
przebywanie w państwie właściwym stanowi dla osoby bezrobotnej większą zachętę do poszukiwania zatrudnienia i zapewnia lepsze możliwości jego znalezienia?
przebywanie w państwie właściwym gwarantuje, że osoba bezrobotna pozostaje w dyspozycji służb zatrudnienia, tak by były one w stanie monitorować, czy dana osoba spełnia wymogi dotyczące zasiłku dla bezrobotnych?
przebywanie osoby bezrobotnej w państwie właściwym daje służbom zatrudnienia lepsze możliwości ocenienia, czy osoba bezrobotna ma zapewnioną odpowiednią obsługę?
wymóg dotyczący miejsca przebywania zapewnia równowagę ekonomiczną systemu zabezpieczenia społecznego?
(5)
Jeżeli warunek ten można uzasadnić, czy jest zgodne z art. 31 i 36 Porozumienia EOG, że osoba, która przebywała w innym państwie EOG niż państwo właściwe, nie dopełniając obowiązku poinformowania instytucji właściwej o tym pobycie, może zostać zobowiązana do zwrotu świadczenia, które zostało w związku z tym otrzymane niezgodnie z prawem na podstawie prawa krajowego? W przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy jest zgodne z art. 31 i 36 Porozumienia EOG, aby na osobę zainteresowaną nakładana była dodatkowa opłata z tytułu odsetek wynosząca 10 %?
(6)
W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie 3, czy art. 4, 6 lub 7 dyrektywy 2004/38/WE ma zastosowanie w sytuacji, gdy osoba bezrobotna przebywa czasowo w innym państwie EOG? Jeżeli art. 4, 6 lub 7 ma zastosowanie i można się nań powoływać wobec państwa macierzystego, zadaje się te same pytania, co pytania 3-5, w mającym zastosowanie zakresie.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.