Decyzja 2009/72/WE ustanawiająca Grupę Ekspertów ds. Rynku Systemów Płatniczych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.24.15

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 grudnia 2008 r.
ustanawiająca Grupę Ekspertów ds. Rynku Systemów Płatniczych

(2009/72/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 stycznia 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jednym z głównych celów Wspólnoty jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego, którego zasadniczą częścią są systemy płatnicze. W kontekście szybko wprowadzanych innowacji i postępu technologicznego, ważne jest, aby rynek wewnętrzny posiadał stabilny, przyjazny dla użytkownika, wydajny oraz bezpieczny system płatniczy, z którego skorzystają zarówno dostawcy usług, jak i użytkownicy.

(2) Zgodnie z zasadami lepszego uregulowania prawnego, Komisja przywiązuje dużą wagę do właściwej współpracy z zainteresowanymi stronami, w szczególności z dostawcami usług płatniczych oraz ich użytkownikami w celu rozwinięcia polityki w zakresie systemów płatniczych. W tym celu Komisja może uznać za konieczne zwrócenie się do specjalistów z organu doradczego z wnioskiem o dokonanie ekspertyzy.

(3) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie systemów płatniczych i zdefiniowanie jej zadań oraz struktury.

(4) Zgodnie z deklaracją w Białej księdze w sprawie polityki w zakresie usług finansowych na lata 2005-2010 Komisja przywiązuje dużą wagę do zapewnienia proporcjonalnej reprezentacji użytkowników. W związku z tym zadaniem grupy powinno być wsparcie Komisji w celu zapewnienia właściwej reprezentacji zainteresowanych stron.

(5) W skład grupy powinny wchodzić osoby posiadające niezbędną wiedzę w dziedzinie systemów płatniczych. Skład grupy powinien jednakże być ograniczony do prywatnych osób zainteresowanych, ponieważ administracja publiczna oraz banki centralne posiadają własne organy doradcze w dziedzinie systemów płatniczych.

(6) Grupa powinna także wspierać Komisję w przygotowaniu i realizacji polityki w zakresie systemów płatniczych.

(7) Bez uszczerbku dla zasad dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(1) (regulamin wewnętrzny Komisji), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków nowej grupy.

(8) Dane osobowe dotyczące członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(2),

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Grupa Ekspertów ds. Rynku Systemów Płatniczych

Niniejszym ustanowiona zostaje Grupa Ekspertów ds. Rynku Systemów Płatniczych zwana dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Zadaniem grupy jest:

a) wspieranie Komisji w przygotowywaniu aktów prawnych i inicjatyw politycznych w zakresie systemów płatniczych, w tym w kwestiach zapobiegania nadużyciom związanym z sektorem płatniczym oraz jego użytkownikami;

b) dostarczanie informacji związanych z praktyczną realizacją tej polityki;

c) zapewnianie wymiany opinii na temat aktualnie najlepszych praktyk oraz monitoringu kwestii mogących wzbudzać obawy na rynku.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może dokonywać konsultacji z grupą w każdej kwestii związanej z systemami płatniczymi, w tym w kwestii zapobiegania nadużyciom związanym z sektorem płatniczym oraz jego użytkownikami.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 50 członków.
2.
Po zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania, Komisja wyznacza członków grupy spośród ekspertów w dziedzinie, o której mowa w art. 2, wywodzących się z:

a) przedstawicieli sektora płatniczego, w tym przedsiębiorstw i stowarzyszeń;

b) przedstawicieli użytkowników sektora płatniczego, w tym przedsiębiorstw i stowarzyszeń;

c) przedstawicieli organów prywatnych blisko związanych z kwestiami zapobiegania nadużyciom w sektorze płatności;

d) środowisk naukowych lub osób fizycznych z uznaną wiedzą specjalistyczną w dziedzinie określonej w art. 2.

3.
Podmioty, o których mowa w ust. 2, wyrażają swoje zainteresowanie uczestnictwem w pracach grupy na piśmie.
4.
Komisja ocenia kwalifikacje poszczególnych ekspertów na podstawie następujących kryteriów:

a) odpowiednio wykazana wiedza i kompetencje w dziedzinie, której dotyczy mandat grupy;

b) niedawno zdobyta praktyczna wiedza lub doświadczenie zawodowe;

c) znajomość języka zwyczajowo używanego w dziedzinie finansów, na poziomie umożliwiającym udział w dyskusjach i sporządzanie projektów sprawozdań w tym języku.

Do zaproszenia do wyrażenia zainteresowania dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie powyższych warunków przez zgłoszonego eksperta.

5.
Komisja dokonuje wyboru członków grupy, uwzględniając konieczność zapewnienia reprezentacji interesów wszystkich zainteresowanych. Ponadto Komisja stara się zapewnić proporcjonalną reprezentację użytkowników, szeroką reprezentację geograficzną i zrównoważony z punktu widzenia płci skład w oparciu o otrzymane zgłoszenia.
6.
Zgłoszeni eksperci, którzy zostali uznani za odpowiednich kandydatów, ale nie zostali powołani, mogą zostać umieszczeni na liście rezerwowej, z której Komisja może korzystać w razie konieczności zastąpienia innego członka grupy.
7.
Obowiązują następujące zasady:

a) członkowie zaproponowani przez sektor płatniczy, użytkowników lub organy prywatne zaangażowane w zapobieganie nadużyciom w sektorze są mianowani jako strony zainteresowane;

b) członkowie wywodzący się ze środowisk naukowych lub mający uznane kwalifikacje powoływani są osobiście;

c) mandat członków grupy rozpoczyna się wraz z pierwszym posiedzeniem grupy; członkowie pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub do wygaśnięcia kadencji;

d) członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w niniejszym artykule lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji;

e) członkowie powołani osobiście składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności;

f) nazwiska członków są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji Europejskiej oraz na stronach internetowych Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł  5

Prace grupy

1.
Grupie przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.
W celu analizy kwestii szczegółowych, wchodzących w zakres obowiązków ustalony przez grupę, i za zgodą Komisji, mogą zostać ustanowione podgrupy; po wypełnieniu swoich zadań podgrupy są rozwiązywane.
3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić ekspertów i obserwatorów posiadających specjalistyczną wiedzę fachową do udziału w pracach grupy i podgrup.
4.
Informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy nie mogą zostać ujawnione, jeśli Komisja stwierdzi, że dotyczą one kwestii poufnych.
5.
Grupa i podgrupy zwykle odbywają posiedzenia w budynkach Komisji, w formie oraz według harmonogramu ustalonego przez Komisję. Sekretariat grupy prowadzony jest przez Komisję. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć zainteresowani tematem jej prac urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjętego przez Komisję.
7.
Komisja może publikować w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze grupy.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.
2.
Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za swoje usługi.
3.
Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Charlie McCREEVY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.