Szybsza metoda pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.1996.102.2

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 grudnia 1994 r.

POROZUMIENIE MIĘDZYINSTYTUCJONALNE
z dnia 20 grudnia 1994 r.
Szybsza metoda pracy nad urzędową kodyfikacją tekstów prawnych
(96/C 102/02)
(Niniejszy tekst zastępuje i anuluje tekst opublikowany w Dz.U. C 293 z dnia 8 listopada 1995 r.)

1. Do celów niniejszej metody pracy urzędowa kodyfikacja oznacza procedurę uchylania aktów prawnych przeznaczonych do kodyfikacji i zastępowania ich jednolitymi dokumentami, niezawierającymi zmian merytorycznych tych dokumentów.

2. Sektory podlegające kodyfikacji w pierwszej kolejności zostaną uzgodnione przez trzy instytucje, których to dotyczy, na wniosek Komisji. Komisja zawrze w swoim programie pracy propozycje w sprawie kodyfikacji, jakie zamierza przedstawić.

3. Komisja zobowiązuje się nie wprowadzać do swoich propozycji w sprawie kodyfikacji żadnych zmian merytorycznych w aktach, które mają podlegać kodyfikacji.

4. Konsultacyjna grupa robocza, złożona z odpowiednich służb prawnych Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, zbada propozycje przed ich przyjęciem przez Komisję. Potwierdzi ona jak najwcześniej, że rzeczywiście ograniczają się one wyłącznie do prostej kodyfikacji, bez zmian merytorycznych.

5. Normalny proces prawotwórczy Wspólnoty zostanie w pełni wykonany.

6. Cel propozycji Komisji, mianowicie prosta kodyfikacja istniejących tekstów, stanowi ograniczenie prawne, zakazujące dokonywania jakichkolwiek zmian merytorycznych przez Parlament Europejski lub Radę.

7. Propozycja Komisji będzie analizowana we wszystkich jej aspektach przy zastosowaniu przyspieszonej procedury w Parlamencie Europejskim (jeden komitet analizuje propozycję i procedurę uproszczoną dla jej zatwierdzenia) oraz w Radzie (badanie przez jedną grupę roboczą oraz procedura "punktów I/A" dla COREPER i Rady).

8. Jeżeli w trakcie procesu legislacyjnego niezbędne okaże się wykroczenie poza prostą kodyfikację i dokonanie zmian merytorycznych, do obowiązków Komisji będzie należało złożenie wszelkich propozycji w miarę potrzeb.

Sporządzono w Brukseli, dnia dwudziestego grudnia roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego.

W imieniu Rady UniiW imieniu ParlamentuW imieniu Komisji
EuropejskiejEuropejskiego
Klaus KINKELNicole FONTAINEJacques DELORS

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.