Streszczenie opinii w sprawie zmiany do wniosku Komisji COM(2011) 628 wersja ostateczna/2 dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (zwanej dalej "zmianą").

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.100.10

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 kwietnia 2013 r.

Streszczenie opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w sprawie zmiany do wniosku Komisji COM(2011) 628 wersja ostateczna/2 dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (zwanej dalej "zmianą")

(Pełny tekst niniejszej opinii jest dostępny w wersji angielskiej, francuskiej i niemieckiej na stronie internetowej EIOD: http://www.edps.europa.eu)

(2013/C 100/04)

(Dz.U.UE C z dnia 6 kwietnia 2013 r.)

I.
Wprowadzenie
1.1.
Konsultacje z EIOD
1.
W dniu 25 września 2012 r. Komisja przyjęła zmianę do wniosku Komisji COM(2011) 628 wersja ostateczna/2 dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (zwaną dalej "zmianą"). Zmiana do wniosku Komisji została przesłana EIOD do konsultacji.
2.
Przed przyjęciem zmiany EIOD miał możliwość przedstawienia nieformalnych uwag. Wcześniej Inspektor wydał opinię w sprawie wniosków ustawodawczych w sprawie przyszłości wspólnej polityki rolnej (zwanej dalej "WPR")(1).
1.2.
Kontekst zmiany
3.
W wyroku w sprawie Schecke(2) Trybunał Sprawiedliwości stwierdził nieważność niektórych przepisów dotyczących publikowania informacji na temat osób fizycznych będących beneficjentami funduszy w ramach WPR. W ramach zmiany do wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej(3) dodany został nowy rozdział na temat przejrzystości. Zawiera on przepisy dotyczące publikacji wykazu beneficjentów funduszy w ramach WPR, które w zamierzeniu mają uwzględnić wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Schecke.
IV.
Wnioski
20.
EIOD z zadowoleniem przyjmuje krok Komisji zmierzający do znalezienia kompromisu pomiędzy zasadą przejrzystości a prawem beneficjentów do prywatności i ochrony danych osobowych.
21.
Inspektor zaleca jednak, co następuje:
zastosowanie jedynie w odniesieniu do osób fizycznych wyłączenia z wymogu publikacji danych beneficjentów poniżej progu (art. 110b),
lepsze uzasadnienie w treści motywu 70c powodów, dla których inne, mniej rygorystyczne środki nie odpowiadałyby celowi zagwarantowania przejrzystości, oraz powodów uznania innych sposobów publikacji za mniej odpowiednie,
wprowadzenie dodatkowego przepisu zapewniającego, iż w przypadku małych społeczności publikowane byłyby wyłącznie dane zbiorcze,
uzasadnienie w preambule wybranej długości okresu dostępności danych po publikacji zgodnie z art. 110a ust. 3,
uzupełnienie zakresu informacji, które zgodnie z art. 110c należy udostępnić osobom, których dane dotyczą.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 października 2012 r.

Giovanni BUTTARELLI
Zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych
______

(1) Zob. opinia Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w sprawie wniosków ustawodawczych dotyczących wspólnej polityki rolnej po 2013 r. (Dz.U. C 35 z 9.2.2012, s. 1).

(2) Trybunał Sprawiedliwości, 9.11.2010, Schecke i Eifert, sprawy połączone C-92/09 i C-93/09.

(3) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (COM(2011) 628 wersja ostateczna).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.