Streszczenie opinii w sprawie wniosku Komisji dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.390.2

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 listopada 2014 r.

Streszczenie opinii Europejskiego Rzecznika Ochrony Danych w sprawie wniosku Komisji dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

(Niniejsza opinia jest dostępna w pełnym brzmieniu w języku angielskim, francuskim i niemieckim na stronie internetowej EIOD: http://www.edps.europa.eu)

(2014/C 390/02)

(Dz.U.UE C z dnia 5 listopada 2014 r.)

1.
Wprowadzenie
1.1.
Konsultacja z EIOD
1.
W dniu 9 kwietnia 2014 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwany "wnioskiem") 1 . W tym samym dniu Komisja przesłała wniosek do konsultacji Europejskiemu Inspektorowi Ochrony Danych.
1.2.
Cel i zakres wniosku
2.
Ogólnym celem wniosku jest "ułatwienie każdemu potencjalnemu założycielowi spółki, w szczególności MŚP, założenie spółki za granicą". W związku z tym wniosek ma zapewnić "harmonizacj[ę] warunków tworzenia i działania jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością". We wniosku przewidziano "możliwość rejestracji spółki online oraz [...] standardowy wzór umowy spółki, minimalny wymóg kapitałowy wynoszący 1 EUR, jak również test bilansowy i oświadczenie o wypłacalności". Ponadto w celu zapewnienia przejrzystości wymaga się ujawnienia pewnych informacji dotyczących spółki jednoosobowej w publicznie dostępnym rejestrze 2 .
3.
Wnioski
-
Inspektor z uznaniem przyjmuje konsultację przedmiotowego wniosku z EIOD oraz fakt, iż we wniosku ograniczono gromadzenie danych na temat aktualnych przypadków braku zdolności do pełnienia funkcji, a także wskazano, że wymiana informacji może się odbywać za pośrednictwem systemu IMI.
-
W niniejszej opinii Inspektor zaleca następujące dodatkowe ulepszenia:
-
Należy dodać nowy przepis prawa materialnego lub przynajmniej motyw odnoszący się do obowiązującego prawodawstwa dotyczącego ochrony danych, w tym do "przepisów krajowych wdrażających dyrektywę 95/46/WE".
-
W preambule należy odnieść się do faktu, iż miała miejsce konsultacja z EIOD.
-
We wniosku należy uściślić, jakie dane osobowe mogą być wymieniane za pośrednictwem systemu IMI, w tym, czy mogą być gromadzone dodatkowe informacje na temat przypadków braku zdolności do pełnienia funkcji.
-
W jednym z przepisów prawa materialnego wniosku należy bardziej precyzyjnie wskazać dokumenty przewidziane do publicznego udostępnienia w oparciu o szczegółową ocenę proporcjonalności, a także wskazać, że wszelkie publikacje wymagać będą zachowania gwarancji ochrony danych wynikających z prawa krajowego.
-
Ponadto we wniosku należy wskazać, że dane osobowe udostępnianie publicznie na podstawie wniosku mogą być wykorzystywane do celów przejrzystości i rozliczalności, nie mogą natomiast być wykorzystywane do celów niezgodnych z celem, w którym zostały zebrane.
-
Wreszcie też, wniosek powinien zawierać wymóg zapewnienia przez rejestry/spółki środków technicznych i organizacyjnych w celu ograniczenia dostępności informacji dotyczących osób fizycznych (takich jak jedyny wspólnik lub przedstawiciel spółki) po upływie określonego czasu.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 lipca 2014 r.

Giovanni BUTTARELLI
Zastępca Europejskiego Rzecznika Ochrony Danych
1 COM(2014) 212 wersja ostateczna.
2 Pkt 1, 2 i 3 uzasadnienia.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.