Streszczenie decyzji Komisji z dnia 5.9.2023 r. dotyczące decyzji na podstawie art. 3 rozporządzenia (UE) 2022/1925 (Sprawa DMA.100038 - SAMSUNG - WEB BROWSERS) (notyfikowana jako dokument C(2023)6103 final)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2023.550

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 października 2023 r.

Streszczenie decyzji Komisji z dnia 5.9.2023 r. dotyczące decyzji na podstawie art. 3 rozporządzenia (UE) 2022/1925 (Sprawa DMA.100038 - SAMSUNG - WEB BROWSERS)

(notyfikowana jako dokument C(2023)6103 final)
(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(C/2023/550)

(Dz.U.UE C z dnia 27 października 2023 r.)

W dniu 5.9.2023 r. Komisja przyjęła decyzję na podstawie art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 1 . Zgodnie z przepisami art. 44 rozporządzenia Rady (UE) 2022/1925 Komisja podaje niniejszym do wiadomości nazwy stron oraz zasadniczą treść decyzji, uwzględniając jednak uzasadnione prawo przedsiębiorstw do ochrony ich tajemnic handlowych.

1. WPROWADZENIE

(1) W decyzji ("decyzja") zostaje zaakceptowany wniosek Samsunga o obalenie domniemania w odniesieniu do jego podstawowej usługi platformowej w postaci przeglądarki internetowej Samsung Internet Browser ("SIB") złożony na podstawie art. 3 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2022/1925 (akt o rynkach cyfrowych). Chociaż Samsung osiąga w odniesieniu do SIB domniemane progi określone w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych, analiza dowodów wykazała, że SIB nie stanowi indywidualnie ważnego punktu dostępu, za pośrednictwem którego użytkownicy biznesowi docierają do użytkowników końcowych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 lit. b) aktu o rynkach cyfrowych, a w konsekwencji nie posiada ugruntowanej i trwałej pozycji, o której mowa w art. 3 ust. 1 lit. c) aktu o rynkach cyfrowych.

(2) W związku z tym należy zaakceptować wniosek Samsunga o obalenie domniemania w odniesieniu do SIB, a Sam- sunga nie należy wskazywać jako strażnika dostępu na podstawie art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych.

2. PROCEDURA

(3) W dniu 3 lipca Samsung powiadomił Komisję, zgodnie z art. 3 ust. 3 akapit pierwszy aktu o rynkach cyfrowych, że osiąga progi określone w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych w odniesieniu do swojej przeglądarki internetowej SIB.

(4) Wraz z powiadomieniem Samsung przedstawił wniosek o obalenie domniemania mający na celu wykazanie, że chociaż SIB osiąga wszystkie progi określone w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych, to nie spełnia wymogów wymienionych w art. 3 ust. 1 tego aktu. Argumenty Samsunga są dostatecznie uzasadnione i wykazują, że chociaż SIB osiąga progi określone w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych, na zasadzie wyjątku nie spełnia wymogów wymienionych w art. 3 ust. 1 lit. b) i c) aktu o rynkach cyfrowych ze względu na okoliczności, w jakich świadczona jest usługa.

3. RAMY PRAWNE

(5) W akcie o rynkach cyfrowych ustanowiono zestaw wąsko zdefiniowanych i obiektywnych kryteriów, które pozwalają zakwalifikować dużą platformę internetową jako strażnika dostępu. Wskazanie strażnika dostępu powinno być dokonane w odniesieniu do co najmniej jednej podstawowej usługi platformowej świadczonej przez przedsiębiorstwo, stanowiącej ważny punkt dostępu dla użytkowników biznesowych, za pośrednictwem którego docierają oni do użytkowników końcowych, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) aktu o rynkach cyfrowych. W celu stwierdzenia, czy usługa świadczona przez przedsiębiorstwo jest podstawową usługą platformową spełniającą wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b) aktu o rynkach cyfrowych, konieczne jest na wstępie zakwalifikowanie danej usługi i określenie jej zakresu. Istotnym kryterium kwalifikacji i określenia zakresu podstawowej usługi platformowej jest cel, do jakiego usługa jest wykorzystywana przez użytkowników końcowych lub biznesowych bądź obie te grupy.

(6) Zgodnie z art. 3 ust. 1 aktu o rynkach cyfrowych Komisja wskazuje przedsiębiorstwo jako strażnika dostępu, jeżeli spełnia ono trzy łączne wymogi, mianowicie:

a) wywiera znaczący wpływ na rynek wewnętrzny;

b) świadczy podstawową usługę platformową będącą ważnym punktem dostępu, za pośrednictwem którego użytkownicy biznesowi docierają do użytkowników końcowych; oraz

c) zajmuje ugruntowaną i trwałą pozycję w zakresie prowadzonej przez siebie działalności lub można przewidzieć, że zajmie taką pozycję w niedalekiej przyszłości. Art. 3 ust. 2 zawiera domniemanie, że wymogi te są spełnione w przypadku osiągnięcia pewnych progów ilościowych, w szczególności w odniesieniu do rocznego obrotu przedsiębiorstwa lub jego kapitalizacji rynkowej, a także liczby użytkowników końcowych i biznesowych danej podstawowej usługi platformowej w każdym z trzech ostatnich lat obrotowych.

(7) Zgodnie z art. 3 ust. 5 akapit pierwszy aktu o rynkach cyfrowych przedsiębiorstwo, które osiąga wszystkie progi określone w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych, może przedstawić, wraz z powiadomieniem, argumenty w celu wykazania, że na zasadzie wyjątku, choć osiągnęło wszystkie te progi, to ze względu na okoliczności, w których świadczy daną podstawową usługę platformową, nie spełnia wymogów wymienionych w art. 3 ust. 1 aktu o rynkach cyfrowych. Art. 3 ust. 5 akapit drugi aktu o rynkach cyfrowych przewiduje, że jeżeli przedstawione argumenty nie są dostatecznie uzasadnione, ponieważ nie podważają w wyraźny sposób domniemań określonych w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych, Komisja może te argumenty odrzucić. Jeżeli natomiast argumenty te są dostatecznie uzasadnione, Komisja może przeprowadzić badanie rynku na podstawie art. 17 ust. 3 aktu o rynkach cyfrowych. W sytuacjach, w których Komisja uzna, że przedstawione dowody w dostateczny sposób wykazują, że wymogi określone w art. 3 ust. 1 aktu o rynkach cyfrowych nie zostały spełnione, może ona przyjąć te argumenty nawet bez przeprowadzania badania rynku.

4. OCENA KOMISJI

(8) Po otrzymaniu powiadomienia od Samsunga Komisja przeanalizowała dowody i stwierdza w decyzji, że SIB stanowi podstawową usługę platformową typu przeglądarka internetowa zgodnie z art. 2 aktu o rynkach cyfrowych.

(9) Ponadto Komisja akceptuje w decyzji wniosek Samsunga o obalenie domniemania w odniesieniu do SIB z następujących powodów:

(10) Powód pierwszy: po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych informacji Komisja uważa, że z bezwzględnej i względnej skali wykorzystania SIB w kategorii podstawowej usługi platformowej typu przeglądarka internetowa wynika, iż SIB nie jest znaczącą przeglądarką internetową, a zatem nie jest ważnym punktem dostępu dla użytkowników biznesowych, za pośrednictwem którego docierają oni do użytkowników końcowych. Po pierwsze, z absolutnej liczby wszystkich odsłon stron internetowych w Europie ze wszystkich rodzajów urządzeń w latach 2020-2022 na SIB przypadało tylko 3,67 % odsłon. Po drugie, Google Chrome oferowany przez Alphabet oraz Safari oferowane przez Apple znacznie przewyższają SIB, jeśli chodzi o skalę ich wykorzystywania na wszystkich rodzajach urządzeń (Chrome 60 %, Safari 20 %). Po trzecie, niższą ogólną skalę wykorzystywania SIB jako przeglądarki internetowej dodatkowo podkreśla fakt, że w ciągu ostatnich trzech lat udział SIB w liczbie odsłon w Unii na wszystkich rodzajach urządzeń stale spadał i zmniejszył się z 3,86 % w 2020 r. do 3,37 % w 2022 r. Po czwarte, z uwagi na ogólnie dużą skalę korzystania z przeglądarek internetowych w Unii SIB tylko minimalnie przekracza domniemane progi dotyczące liczby użytkowników końcowych określone w art. 3 ust. 2 lit. b) aktu o rynkach cyfrowych.

(11) Powód drugi: SIB nie posiada własnego silnika przeglądarki, tylko korzysta z silnika Blink firmy Alphabet.

(12) Powód trzeci: chociaż Samsung świadczy w Unii szereg usług, w tym podstawowe usługi platformowe, i jest jednym z wiodących producentów oryginalnego sprzętu, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, za pomocą których użytkownicy końcowi mogą mieć dostęp do tych podstawowych usług platformowych, Komisja uważa, że szczególne okoliczności dotyczące ekosystemu usług Samsunga nie wskazują na to, by SIB stanowił ważny punkt dostępu, za pośrednictwem którego użytkownicy biznesowi docierają do użytkowników końcowych. Po pierwsze, żadna z pozostałych podstawowych usług platformowych oferowanych przez Samsunga nie osiąga obecnie progów określonych w art. 3 ust. 2 aktu o rynkach cyfrowych ani nic nie wskazuje na to, by któraś z nich spełniała wymogi art. 3 ust. 1 tego aktu. Po drugie, urządzenia Samsunga działają w systemie operacyjnym Google Android. W ten sposób można korzystać z aplikacji, które są dla tego systemu opracowane. Ponadto na inteligentnych urządzeniach mobilnych Samsunga instalowana jest fabrycznie dodatkowa przeglądarka strony trzeciej i istnieje możliwość wyświetlania ekranu wyboru przeglądarki.

(13) W związku z tym Komisja uważa, że SIB nie jest ważnym punktem dostępu, za pośrednictwem którego użytkownicy biznesowi docierają do użytkowników końcowych, w rozumieniu aktu o rynkach cyfrowych oraz że Samsung nie powinien być wskazanym strażnikiem dostępu w odniesieniu do SIB.

5. WNIOSEK

(14) Z powodów przedstawionych powyżej argumenty dotyczące obalenia domniemania podniesione przez Samsunga w odniesieniu do SIB zostają w decyzji zaakceptowane.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z dnia 14 września 2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 (akt o rynkach cyfrowych) (Dz.U. L 265 z 12.10.2022, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.