Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 marca 2019 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/… zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 952/2013 w celu przedłużenia okresu przejściowego wykorzystywania sposobów innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych przewidzianych w unijnym kodeksie celnym.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.23.573/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 stycznia 2021 r.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 marca 2019 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/... zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 952/2013 w celu przedłużenia okresu przejściowego wykorzystywania sposobów innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych przewidzianych w unijnym kodeksie celnym

P8_TC1-COD(2018)0040

(Dz.U.UE C z dnia 21 stycznia 2021 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) 2019/632.)

ZAŁĄCZNIK DO REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ

Wspólne oświadczenie Parlamentu Europejskiego i Rady

Parlament Europejski i Rada z zadowoleniem przyjmują sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 26/2018 pt. "Szereg opóźnień we wdrażaniu informatycznych systemów celnych: jak do nich doszło?" i inne istotne sprawozdania w dziedzinie ceł, które dały współustawodawcom lepszy ogląd przyczyn opóźnień we wdrażaniu systemów informatycznych niezbędnych do usprawnienia operacji celnych w UE.

Parlament Europejski i Rada uważają, że każda przyszła kontrola Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oceniająca sprawozdania przygotowane przez Komisję na podstawie art. 278a unijnego kodeksu celnego może pozwolić uniknąć dalszych opóźnień.

Parlament Europejski i Rada wzywają Komisję i państwa członkowskie do pełnego uwzględnienia takich kontroli.

Oświadczenie Komisji

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wniosku dotyczącego przedłużenia przejściowego okresu wykorzystywania środków innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych, przewidzianego w unijnym kodeksie celnym.

Komisja przyjmuje do wiadomości wspólne oświadczenie Parlamentu Europejskiego i Rady, w którym stwierdzono, że wszelkie przyszłe prace Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oceniające sprawozdania przygotowane przez Komisję na podstawie art. 278a unijnego kodeksu celnego mogłyby pozytywnie przyczynić się do uniknięcia dalszych opóźnień.

Jeżeli Trybunał Obrachunkowy zdecyduje o ocenie sprawozdań Komisji, Komisja, zgodnie z art. 287 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, będzie w pełni współpracować z Europejskim Trybunałem Obrachunkowym i w pełni uwzględniać takie ustalenia.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.