Sprawy połączone C-186/11 i C-209/11: Stanleybet International LTD, William Hill Organization Ltd , William Hill plc, Sportingbet plc v. Ypourgos Oikonomias kai Oikonomikon, Ypourgos Politismou (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.71.3/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 9 marca 2013 r.

Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 24 stycznia 2013 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Symvoulio tis Epikrateias - Grecja) - Stanleybet International LTD (C-186/11), William Hill Organization Ltd (C-186/11), William Hill plc (C-186/11), Sportingbet plc (C-209/11) przeciwko Ypourgos Oikonomias kai Oikonomikon, Ypourgos Politismou

(Sprawy połączone C-186/11 i C-209/11)(1)

(Artykuły 43 WE i 49 WE - Krajowe przepisy przyznające wyłączne prawo do prowadzenia gier losowych, zarządzania nimi, ich organizowania i urządzania jednemu przedsiębiorstwu mającemu formę publicznej spółki akcyjnej notowanej na giełdzie papierów wartościowych - Reklama gier losowych i ekspansja w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej - Kontrola wykonywana przez państwo)

(2013/C 71/04)

Język postępowania: grecki

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2013 r.)

Sąd odsyłający

Symvoulio tis Epikrateias

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Stanleybet International LTD (C-186/11), William Hill Organization Ltd (C-186/11), William Hill plc (C-186/11), Sportingbet plc (C-209/11)

Strona pozwana: Ypourgos Oikonomias kai Oikonomikon, Ypourgos Politismou

przy udziale: Organismos prognostikon agonon podosfairou AE (OPAP)

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Symvoulio tis Epikrateias Athina - Wykładnia art. 49 i 56 TFUE (art. 43 i 49 WE) - Przepisy krajowe, które w celu ograniczenia gier losowych przyznają wyłączne prawo prowadzenia gier losowych, zarządzania nimi, ich organizowania i zapewniania ich funkcjonowania jednemu przedsiębiorstwu mającemu formę spółki akcyjnej i notowanemu na giełdzie papierów wartościowych - Reklama przez tę spółkę gier losowych i ekspansja w innych państwach Unii

Sentencja

1)
Wykładni art. 43 WE i 49 WE należy dokonywać w ten sposób, iż postanowienia te stoją na przeszkodzie krajowym przepisom takim jak będące przedmiotem postępowań głównych, które przyznają wyłączne prawo prowadzenia gier losowych, zarządzania nimi, ich organizowania i urządzania jednemu podmiotowi, jeżeli, po pierwsze, przepisy te w rzeczywistości nie odzwierciedlają troski o zredukowanie sposobności do gry oraz o ograniczenie działalności w tej dziedzinie w sposób spójny i systematyczny, i po drugie, jeżeli nie jest zapewniona ze strony organów władzy publicznej ścisła kontrola ekspansji sektora gier losowych jedynie w zakresie koniecznym do zwalczania przestępczości związanej z tymi grami, czego ustalenie należy do sądu odsyłającego.
2)
W wypadku niezgodności krajowych przepisów w dziedzinie organizacji gier losowych z postanowieniami traktatu dotyczącymi swobody świadczenia usług i swobody przedsiębiorczości krajowe organy nie mogą podczas okresu przejściowego nie rozpatrywać wniosków dotyczących przyznania zezwoleń w sektorze gier losowych takich jak wnioski będące przedmiotem postępowań głównych.
3)
W okolicznościach takich jak w postępowaniach głównych właściwe organy krajowe mogą oceniać przedłożone im wnioski o wydanie zezwolenia na organizację gier losowych według poziomu ochrony konsumentów i porządku społecznego, jaki zamierzają one zapewnić, lecz w oparciu o obiektywne i niedyskryminacyjne kryteria.
______

(1) Dz.U. C 186 z 25.6.2011.

Dz.U. C 194 z 2.7.2011.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.