Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/M.3333 - Sony/BMG).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.94.18

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 kwietnia 2008 r.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie

COMP/M.3333 - Sony/BMG

(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji -

Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2008/C 94/08)

(Dz.U.UE C z dnia 16 kwietnia 2008 r.)

W dniu 9 stycznia 2004 r. Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwa Bertelsmann AG i Sony Corporation of America przejęły w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (EWG) nr 4064/89 (rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) wspólną kontrolę nad wspólnym przedsiębiorstwem nagrań muzycznych "Sony BMG" w drodze zakupu udziałów w nowo utworzonej spółce.

W dniu 19 lipca 2004 r. Komisja uznała koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem. W dniu 13 lipca 2004 r. urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające stwierdził w swoim sprawozdaniu końcowym, że w przedmiotowym postępowaniu prawo do złożenia ustnych wyjaśnień zostało zachowane wobec wszystkich uczestników(1).

Następnie w dniu 13 lipca 2006 r. Sąd Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich, na podstawie skargi wniesionej przez Independent Music Publisher and Labels Association (IMPALA), stwierdził nieważność wspomnianej decyzji Komisji.

W dniu 31 stycznia 2007 r. Komisja otrzymała uaktualnioną wersję pierwotnego zgłoszenia, zawierającą informacje i dane niezbędne do przeprowadzenia oceny zgłoszonej transakcji w kontekście bieżących warunków rynkowych. Uaktualnione zgłoszenie obejmowało informacje o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa nagrań muzycznych "Sony BMG", utworzonego ostatecznie po wydaniu przez Komisję decyzji wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji w dniu 19 lipca 2004 r.

Po zbadaniu uaktualnionego zgłoszenia Komisja stwierdziła, iż zgłoszona transakcja wchodzi w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz wzbudza poważne wątpliwości co do zgodności ze wspólnym rynkiem oraz funkcjonowaniem porozumienia EOG. W związku z tym w dniu 1 marca 2007 r. Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Ponieważ strony nie udzieliły pełnych informacji, o których przekazanie wnoszono, postępowanie zawieszono zgodnie z art. 11 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw na okres od dnia 22 marca 2007 r. do dnia 26 czerwca 2007 r.

W dniach 15 marca, 8 maja i 3 sierpnia 2007 r. na wniosek stron umożliwiono im dostęp do najważniejszych dokumentów w aktach, przekazanych przez osoby trzecie, zgodnie z obowiązującymi w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji najlepszymi wzorcami w zakresie prowadzenia przez WE postępowań w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Ponadto IMPALA, osoba trzecia reprezentująca niezależne firmy nagraniowe, otrzymała na swój wniosek jawną wersję decyzji wydanej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) oraz późniejszych uwag zgłoszonych przez strony, a także inne najważniejsze dokumenty przedstawione przez strony w sprawie, w szczególności komentarze stron do uwag zgłoszonych przez IMPALA.

Po przeprowadzeniu przez służby Komisji dokładnego badania rynku stwierdzono, że proponowana transakcja nie naruszy znacząco efektywnej konkurencji na wspólnym rynku lub jego istotnej części i w związku z tym jest zgodna ze wspólnym rynkiem i Porozumieniem EOG. W związku z tym w niniejszej sprawie nie przesłano stronom pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

Strony ani osoby trzecie nie zgłosiły urzędnikowi przeprowadzającemu postępowanie wyjaśniające żadnych zapytań ani uwag. Niniejsza sprawa nie wymaga specjalnego komentarza dotyczącego prawa do złożenia ustnych wyjaśnień.

Bruksela, dnia 25 września 2007 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Dz.U. C 52 z 2.3.2005, str. 5.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.