Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.368.48

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 grudnia 2011 r.

SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC za rok budżetowy 2010, wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

(2011/C 368/07)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2011 r.)

WPROWADZENIE

1.
Europejskie Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Nanoelektroniki (zwane dalej "Wspólnym Przedsiębiorstwem ENIAC", z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w grudniu 2007 r.(1) na okres 10 lat.
2.
Nadrzędnym celem Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC jest opracowanie oraz realizacja programu badań na rzecz rozwoju kluczowych technologii w zakresie nanoelektroniki w różnych obszarach zastosowań w celu wzmocnienia konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w Europie oraz umożliwienia powstawania nowych rynków i zastosowań społecznych(2).
3.
Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC są: Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję, państwa członkowskie: Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Włochy, Zjednoczone Królestwo oraz stowarzyszenie AENEAS występujące jako przedstawiciel przedsiębiorstw i innych podmiotów badawczo-rozwojowych działających w Europie w dziedzinie nanoelektroniki (zwane dalej AENEAS). Inne państwa członkowskie i kraje stowarzyszone, a także każdy inny kraj lub podmiot prawny mogący wnieść znaczący wkład finansowy na rzecz realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC mogą zostać członkami Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC.
4.
Maksymalny wkład UE do Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC na pokrycie bieżących kosztów i działalności badawczej w wysokości 450 mln euro jest wypłacany z budżetu siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych(3). AENEAS wnosi wkład finansowy do kwoty 30 mln euro na pokrycie bieżących kosztów Wspólnego Przedsiębiorstwa. Państwa członkowskie ENIAC wnoszą wkłady rzeczowe na pokrycie bieżących kosztów (umożliwiając realizację projektów) oraz wnoszą wkłady finansowe w kwocie co najmniej 1,8 razy większej od wkładu Unii Europejskiej. Organizacje badawcze uczestniczące w projektach również wnoszą wkłady rzeczowe. Organizacje uczestniczące w projektach badawczych muszą wnieść wkłady rzeczowe o wartości co najmniej równej kwocie wkładu Komisji i państw członkowskich.
5.
Wspólne Przedsiębiorstwo uzyskało niezależność finansową w dniu 26 lipca 2010 r.
POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

6. Na mocy postanowień art. 287 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Trybunał zbadał roczne sprawozdanie finansowe(4) Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC obejmujące "sprawozdanie finansowe"(5) oraz "sprawozdanie z wykonania budżetu"(6) za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2010 r., jak również zbadał legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

7. Niniejsze poświadczenie jest skierowane do Parlamentu Europejskiego i Rady na mocy art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002(7).

Zadania dyrektora

8. Jako urzędnik zatwierdzający, dyrektor realizuje dochody i wydatki budżetu zgodnie z regulaminem finansowym Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, na własną odpowiedzialność oraz w granicach zatwierdzonych środków(8). Dyrektor odpowiada za ustanowienie(9) struktury organizacyjnej oraz systemów i procedur zarządzania i kontroli wewnętrznej związanych ze sporządzaniem ostatecznego sprawozdania finansowego(10), które jest wolne od istotnych nieprawidłowości, wynikających z nadużyć lub błędów, a także za zapewnienie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

Zadania Trybunału

9. Zadaniem Trybunału jest przedstawienie, na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.

10. Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej wydanymi przez IFAC i Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI)(11) oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki. Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest przestrzegać wymogów etycznych oraz zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe nie zawiera istotnych nieprawidłowości, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.

11. W ramach kontroli Trybunał stosuje procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli potwierdzających kwoty i informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym oraz legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw. Wybór tych procedur zależy od osądu kontrolerów Trybunału, podobnie jak ocena ryzyka wystąpienia istotnych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym lub nielegalnych bądź nieprawidłowych transakcji, wynikających z nadużyć lub błędów. W celu opracowania procedur kontroli stosownych do okoliczności Trybunał, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę systemy kontroli wewnętrznej danej organizacji związane ze sporządzaniem i prezentacją jej sprawozdania finansowego. Kontrola Trybunału obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad rachunkowości oraz racjonalności szacunków księgowych sporządzonych przez kierownictwo, jak również ocenę ogólnej prezentacji sprawozdania finansowego.

12. Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli są wystarczające i właściwe, aby stanowić podstawę do wydania poniższych opinii.

Podstawa do wydania opinii z zastrzeżeniem na temat wiarygodności rozliczeń

13. Budżetowy rachunek wyniku i jego uzgodnienie z rachunkiem dochodów i wydatków, wymagane zgodnie z zasadą rachunkowości KE nr 16 "Prezentacja informacji budżetowych w sprawozdaniu finansowym", nie zostały włączone do sprawozdania.

Opinia z zastrzeżeniem na temat wiarygodności rozliczeń

14. W opinii Trybunału, z wyjątkiem implikacji kwestii poruszonych w akapicie zawierającym podstawę do wydania opinii z zastrzeżeniem, roczne sprawozdanie finansowe Wspólnego Przedsiębiorstwa przedstawia rzetelnie, we wszystkich istotnych aspektach, jego sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2010 r., wyniki jego transakcji i przepływy pieniężne za rok kończący się w tym dniu, zgodnie z przepisami jego regulaminu finansowego.

Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń

15. W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2010 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.

16.
Uwagi przedstawione w pkt 17-25 nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

17.
Wersja ostateczna budżetu na rok 2010 obejmowała środki na zobowiązania i środki na płatności w wysokości 38 mln euro. Wskaźniki wykorzystania dostępnych środków na zobowiązania i środków na płatności wyniosły odpowiednio 99 % i 24 %. Środki na płatności w wysokości 29 mln euro zostały przeniesione na rok 2011. Niski poziom realizacji płatności jest wynikiem opóźnionego przekazywania Wspólnemu Przedsiębiorstwu przez Komisję działań operacyjnych i funduszy na te działania (zob. pkt 23)(12). Sytuacja ta znajduje również odzwierciedlenie w saldzie środków pieniężnych, których wartość pod koniec roku sięgała 20 mln euro (53 % dostępnych środków na płatności w 2010 r.).

Systemy kontroli wewnętrznej

18.
Wspólne Przedsiębiorstwo nie wprowadziło jeszcze w pełni systemu kontroli wewnętrznej i systemu informacji finansowej. W szczególności wymagane są dalsze prace w zakresie ustanowienia i dokumentowania procedur księgowych i systemów kontroli związanych z zamykaniem rachunków, a także uznawaniem i szacowaniem wydatków operacyjnych. Są to istotne elementy systemu kontroli wewnętrznej Wspólnego Przedsiębiorstwa.
19.
Wykryto uchybienia w systemie kontroli w obszarze weryfikacji finansowej ex ante płatności zaliczkowych, zwłaszcza w odniesieniu do obliczania i zatwierdzania kwot, które mają być wypłacone. Odnotowano również, że w odniesieniu do płatności zaliczkowych i zatwierdzania kosztów polegano całkowicie na poświadczeniach krajowych organów finansujących, a także, że nie przeprowadzono innych kontroli w celu zapewnienia legalności i prawidłowości(13) zadeklarowanych wydatków.
20.
Obowiązek przeprowadzenia kontroli ex post zestawień poniesionych wydatków projektowych został w całości przekazany państwom członkowskim, a samo Wspólne Przedsiębiorstwo nie przeprowadza żadnych kontroli(14). Sytuacja taka stanowi utrudnienie dla Wspólnego Przedsiębiorstwa w zakresie: (i) zapewnienia należytej ochrony interesów finansowych swoich członków zgodnie z wymogami rozporządzenia Rady(15); oraz (ii) zagwarantowania legalności i prawidłowości transakcji leżących u ich podstaw.
21.
W dniu 20 grudnia 2010 r. księgowy Wspólnego Przedsiębiorstwa zatwierdził systemy finansowe i księgowe (ABAC i SAP), jednak dotąd nie zatwierdził procedur operacyjnych leżących u ich podstaw, które to procedury dostarczają informacji finansowych, a zwłaszcza procedury, która zapewnia informacje finansowe na temat zatwierdzenia i płatności zestawień poniesionych wydatków, otrzymanych od władz krajowych.
22.
Częściowy przegląd kontroli informatycznych wykazał, że poziom zarządzania systemami informatycznymi i praktyka Wspólnego Przedsiębiorstwa w tym zakresie są odpowiednie do jego wielkości i zadań, jednak w niektórych obszarach odnotowano opóźnienia w formalizowaniu polityk i procedur(16).

Opóźniona niezależność finansowa

23.
Rozporządzenie Rady ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo weszło w życie w lutym 2008 r. W maju 2010 r. uruchomiono i z powodzeniem przetestowano systemy finansowe i księgowe, a także przekazano Wspólnemu Przedsiębiorstwu środki na wydatki administracyjne. Jednakże operacyjne linie budżetowe nie zostały przekazane i były niedostępne w systemie księgowym aż do uzyskania przez Wspólne Przedsiębiorstwo formalnej niezależności finansowej w dniu 26 lipca 2010 r. W dniu 22 września 2010 r. Komisja przekazała środki pieniężne do Wspólnego Przedsiębiorstwa na pokrycie środków operacyjnych. Dopiero od tego dnia Wspólne Przedsiębiorstwo było w stanie dokonywać płatności operacyjnych.

INNE KWESTIE

Funkcja audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

24.
W dniu 18 listopada 2010 r. Rada Zarządzająca przyjęła kartę obowiązków Służby Audytu Wewnętrznego Komisji. Nie wprowadzono jednak jeszcze zmian w regulaminie finansowym Wspólnego Przedsiębiorstwa, polegających na włączeniu do niego przepisów rozporządzenia ramowego(17) dotyczących uprawnień audytora wewnętrznego Komisji.

Brak umowy z państwem przyjmującym

25.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym Wspólne Przedsiębiorstwo, pomiędzy Wspólnym Przedsiębiorstwem ENIAC i państwem przyjmującym powinna zostać zawarta umowa dotycząca pomieszczeń biurowych, przywilejów i immunitetów oraz pozostałego wsparcia, które zapewnić ma Belgia. Jednakże do końca 2010 r. taka umowa nie została zawarta.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Igors LUDBORŽS, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 25 października 2011 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes
______

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 72/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 21).

(2) Do celów informacyjnych w załączniku skrótowo przedstawiono kompetencje, działania i dostępne zasoby Wspólnego Przedsiębiorstwa.

(3) Siódmy program ramowy przyjęty na mocy decyzji nr 1982/ 2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. skupia wszystkie inicjatywy UE związane z badaniami naukowymi i odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów wzrostu, konkurencyjności i zatrudnienia. Jest on również filarem Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

(4) Roczne sprawozdanie finansowe wpłynęło do Trybunału w dniu 1 lipca 2011 r., a sprostowanie do tego sprawozdania - w dniu 7 października 2011 r. Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi informacje na temat stopnia wykorzystania środków.

(5) Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w aktywach netto oraz załącznika zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne informacje dodatkowe.

(6) Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(7) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(8) Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(9) Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(10) Zasady dotyczące przedstawiania przez organy UE sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości określone są w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w tej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa.

(11) Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(12) Płatności dokonane od dnia 22 września 2010 r. dotyczące projektów wyłonionych w ramach naborów z lat 2008 i 2009.

(13) Art. 13 ust. 6 statutu Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC załączonego do rozporządzenia Rady ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC stanowi, że państwa członkowskie ENIAC zawierają z uczestnikami projektów umowy o dotację zgodnie z ich przepisami krajowymi, zwłaszcza w zakresie kryteriów kwalifikowalności oraz innych niezbędnych wymogów finansowych i prawnych.

(14) Porozumienia administracyjne zawarte z krajowymi organami finansującymi (KOF) nie precyzują ustaleń praktycznych w odniesieniu do kontroli ex post (np. metodyki kontroli, procedur do zastosowania) prowadzonych przez KOF. KOF mają prawny obowiązek przekazywania wyników takich kontroli Wspólnemu Przedsiębiorstwu.

(15) Art. 12 rozporządzenia Rady ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo stanowi, że Wspólne Przedsiębiorstwo zapewnia należytą ochronę interesów finansowych swoich członków przez przeprowadzanie lub zlecanie odpowiednich kontroli wewnętrznych i zewnętrznych oraz że przeprowadza kontrole na miejscu oraz audyty finansowe u podmiotów otrzymujących publiczne środki finansowe od Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC. Kontrole i audyty mogą być przeprowadzane bezpośrednio przez Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC lub przez państwa członkowskie ENIAC w jego imieniu.

(16) a) Niekompletny cykl informatycznego planowania strategicznego; b) brak odpowiedniej klasyfikacji danych na podstawie kryteriów poufności i integralności; c) brak formalnego planu przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej.

(17) Rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów określonych w art. 185 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.

ZAŁĄCZNIK 

Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC (Bruksela)

Kompetencje i działania
Zakres kompetencji Unii według Traktatu

(art. 187 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Wspólne Przedsiębiorstwo jest organem unijnym, zatem wykonanie jego budżetu musi uzyskać absolutorium od Parlamentu Europejskiego, który uwzględnia jego specyficzny charakter wynikający z faktu, że wspólne inicjatywy technologiczne są partnerstwami prywatno-publicznymi oraz w szczególności z wkładu sektora prywatnego.

Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC zostało ustanowione na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 72/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 21).

Kompetencje Wspólnego Przedsiębiorstwa

(rozporządzenie Rady (WE) nr 72/2008)

Cele

Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC przyczynia się do realizacji siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013) oraz tematu "Technologie informacyjno-komunikacyjne" programu szczegółowego "Współpraca" wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013). W szczególności Przedsiębiorstwo to:

- definiuje i realizuje program badań na rzecz rozwoju kluczowych kompetencji w zakresie nanoelektroniki w różnych obszarach zastosowań w celu wzmocnienia konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w Europie oraz umożliwienia powstawania nowych rynków i zastosowań społecznych,

- wspiera realizację działań wymaganych dla realizacji programu badań (zwanych dalej badaniami badawczo-rozwojowymi), zwłaszcza poprzez przyznawanie środków finansowych uczestnikom projektów wybranych na podstawie organizowanych na zasadzie konkursu zaproszeń do składania wniosków,

- promuje partnerstwo publiczno-prywatne, mające na celu mobilizację i połączenie wysiłków wspólnotowych, krajowych i prywatnych, aby zwiększyć łączne nakłady na badania i rozwój w dziedzinie nanoelektroniki oraz ułatwić współpracę sektorów publicznego i prywatnego,

- zapewnia skuteczność i trwałość wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie nanoelektroniki,

- zapewnia synergię i koordynację europejskich wysiłków badawczo-rozwojowych w dziedzinie nanoelektroniki, w tym stopniowe włączanie do Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC powiązanych działań w tej dziedzinie, realizowanych obecnie w ramach międzyrządowych struktur badawczo-rozwojowych (EUREKA).

Zarządzanie1 - Członkowie

Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC są:

- Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję,

- Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Włochy, Zjednoczone Królestwo,

- stowarzyszenie AENEAS ("AENEAS").

Następujące podmioty mogą zostać członkami Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, pod warunkiem że poprą cele określone w art. 2 rozporządzenia ustanawiającego ENIAC:

- inne państwa członkowskie oraz kraje stowarzyszone z 7. programem ramowym,

- każdy inny kraj (zwany dalej "krajem trzecim") realizujący strategie lub programy badawczo-rozwojowe w dziedzinie nanoelektroniki,

- każdy inny podmiot prawny mogący wnieść znaczący wkład finansowy na rzecz realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC.

Członkowie założyciele i nowi członkowie zwani są dalej "członkami". Państwa członkowskie i kraje stowarzyszone będące członkami Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC zwane są dalej "państwami członkowskimi ENIAC".

2 - Rada Zarządzająca

W skład Rady Zarządzającej wchodzą przedstawiciele członków Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC oraz przewodniczący Komitetu Przemysłowo-Badawczego.

Rada Zarządzająca ponosi ogólną odpowiedzialność za działalność Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC i sprawuje nadzór nad realizacją jego działań. W szczególności Rada Zarządzająca:

- ocenia wnioski o członkostwo i przyjmuje lub zaleca zmiany w składzie członkowskim,

- decyduje o wypowiedzeniu członkostwa każdego członka, który nie wykonuje swoich obowiązków i nie zaradzi temu w rozsądnym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Wykonawczego, nie naruszając przepisów Traktatu, zapewniających zgodność z prawem wspólnotowym,

- przyjmuje przepisy finansowe Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- zatwierdza inicjatywy w sprawie zmiany statutu,

- zatwierdza wieloletni plan strategiczny, w tym program badań,

- sprawuje nadzór nad ogółem działań Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- nadzoruje postępy w realizacji wieloletniego planu strategicznego,

- zatwierdza roczny plan realizacji i roczny plan budżetu, w tym plan zatrudnienia,

- zatwierdza roczne sprawozdanie z działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe i zestawienie bilansowe,

- mianuje, zwalnia lub wyznacza osobę zastępującą dyrektora wykonawczego, dostarcza mu wskazówek i monitoruje wyniki jego pracy,

- odpowiada za należyte wykonanie funkcji powierzonych audytorowi wewnętrznemu Komisji na mocy przepisów art. 185 ust. 3 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002,

- przyjmuje niezbędne środki wykonawcze dotyczące regulaminu pracowniczego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- w razie konieczności powołuje komitety lub grupy robocze do wykonywania specjalnych zadań,

- przyjmuje swój regulamin wewnętrzny,

oraz przydziela zadania, które nie zostały konkretnie przydzielone żadnemu z pozostałych organów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC.

3 - Rada Władz Publicznych

W skład Rady Władz Publicznych wchodzą władze publiczne Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC. Rada Władz Publicznych:

- zapewnia właściwe stosowanie zasad sprawiedliwości i przejrzystości przy przydzielaniu środków publicznych uczestnikom projektów,

- na podstawie wniosków Komitetu Przemysłowo-Badawczego omawia i zatwierdza roczny program prac, w tym budżety zaproszeń do składania wniosków,

- zatwierdza regulaminy ogłaszania zaproszeń do składania wniosków, oceny i wyboru wniosków oraz monitorowania projektów,

- na wniosek przedstawiciela Wspólnoty podejmuje decyzje o wysokości wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC do budżetu każdego zaproszenia do składania wniosków,

- zatwierdza zakres i ogłaszanie zaproszenia do składania wniosków,

- zatwierdza wybór wniosków dotyczących projektów, które uzyskają wsparcie ze środków publicznych na podstawie zaproszeń do składania wniosków,

- na wniosek przedstawiciela Wspólnoty podejmuje decyzje o obowiązującej w danym roku procentowej wysokości wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, na rzecz uczestników projektów wybranych na podstawie zaproszeń do składania wniosków,

- oraz przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

4 - Komitet Przemysłowo-Badawczy

Członków Komitetu Przemysłowo-Badawczego mianuje AENEAS. W skład Komitetu Przemysłowo-Badawczego wchodzi nie więcej niż 25 członków.

Komitet Przemysłowo-Badawczy:

- opracowuje projekt wieloletniego planu strategicznego, w tym zawartość i aktualizacje programu badań, oraz przedstawia go Radzie Zarządzającej do zatwierdzenia,

- przygotowuje projekt rocznego programu prac, w tym wnioski dotyczące zawartości zaproszeń do składania wniosków, które ogłosi Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC,

- opracowuje wnioski dotyczące strategii technologicznej, badawczej i innowacyjnej Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- opracowuje wnioski dotyczące realizacji działań w zakresie tworzenia otwartych środowisk innowacyjnych, promowania uczestnictwa MŚP, opracowywania norm w sposób przejrzysty i otwarty, współpracy międzynarodowej, upowszechniania informacji i public relations,

- powiadamia pozostałe organy o każdej kwestii związanej z planowaniem i realizacją programów badawczo-rozwojowych, wspieraniem partnerstw oraz wykorzystaniem zasobów w Europie w ramach realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- w celu zrealizowania powyższych zadań powołuje w razie potrzeby grupy robocze w porozumieniu z co najmniej jednym członkiem komitetu,

- przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

5 - Dyrektor Wykonawczy

Dyrektor Wykonawczy jest najważniejszym organem wykonawczym odpowiedzialnym za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsiębiorstwem ENIAC zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez Radę Zarządzającą i jest jego prawnym przedstawicielem. Dyrektor wykonuje swoje obowiązki całkowicie niezależnie i jest odpowiedzialny przed Radą Zarządzającą. Dyrektor wykonuje w odniesieniu do pracowników uprawnienia ustalone w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC.

Rola i zadania Dyrektora Wykonawczego:

- przygotowanie we współpracy z Komitetem Przemysłowo-Badawczym rocznego planu realizacji oraz rocznego planu budżetu oraz przedstawienie ich Radzie Zarządzającej do zatwierdzenia,

- nadzór nad organizacją i realizacją wszystkich działań niezbędnych do wykonania rocznego planu realizacji w ramach niniejszego statutu i zgodnie z jego przepisami oraz z późniejszymi decyzjami przyjmowanymi przez Radę Zarządzającą i Radę Władz Publicznych,

- przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności, rocznego sprawozdania finansowego i bilansu oraz przedstawienie ich Radzie Zarządzającej do zatwierdzenia,

- przedstawianie Radzie Zarządzającej do zatwierdzenia wniosków dotyczących wewnętrznego funkcjonowania Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- przedstawianie Radzie Władz Publicznych do zatwierdzenia wniosków dotyczących regulaminów ogłaszania zaproszeń do składania wniosków organizowanych przez Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC, w tym związanego z nimi procesu oceny i wyboru wniosków dotyczących projektów,

- zarządzanie ogłaszaniem zaproszeń do składania wniosków, procesem oceny i wyboru wniosków dotyczących projektów oraz negocjowaniem umów o dotację dla wybranych wniosków, a następnie okresowe monitorowanie projektów i ich kontrola w ramach mandatu udzielonego przez Radę Władz Publicznych,

- zawieranie umów o dotację w związku z realizacją działań badawczorozwojowych oraz zamówień na usługi i dostawy niezbędne do funkcjonowania Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- zatwierdzanie wszystkich płatności dokonywanych przez Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC,

- określanie i realizowanie środków i działań niezbędnych do oceny postępów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC w realizacji celów, w tym niezależne monitorowanie i kontrolowanie w celu oceny skuteczności i wyników Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- organizowanie ocen i technicznych audytów projektów w celu oceny wyników badawczo-rozwojowych oraz składanie Radzie Zarządzającej sprawozdań z ogólnych wyników,

- przeprowadzanie w miarę potrzeb audytów finansowych u uczestników projektów, bezpośrednio lub za pośrednictwem krajowych władz publicznych, zgodnie z przepisami finansowymi Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- negocjowanie warunków przystąpienia nowych członków do Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC w imieniu Rady Zarządzającej i w ramach udzielonego przez nią mandatu,

- przeprowadzanie wszelkich innych działań niezbędnych do pomyślnej realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, nieprzewidzianych w rocznym planie realizacji z uwzględnieniem ograniczeń i warunków określonych przez Radę Zarządzającą,

- zwoływanie lub organizowanie posiedzeń Rady Zarządzającej i Rady Władz Publicznych oraz, w stosownych przypadkach, uczestniczenie w tych posiedzeniach w roli obserwatora,

- dostarczanie Radzie Zarządzającej wszelkich informacji, o które wystąpi,

- przedstawianie Radzie Zarządzającej swoich propozycji dotyczących struktury organizacyjnej sekretariatu,

- ponoszenie pełnej odpowiedzialności za decyzje w zakresie zarządzania personelem w odniesieniu do pracowników Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC,

- przeprowadzanie oceny ryzyka i analizy zarządzania ryzykiem oraz proponowanie Radzie Zarządzającej zawarcia ubezpieczenia, które może być konieczne dla Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC ze względu na realizację jego zobowiązań.

6 - Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

7 - Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsiębiorstwu w 2010 r.Budżet

Przegłosowany budżet na 2010 r. w euro

ZobowiązaniaPłatności
TYTUŁ I - Pracownicy1 136 0001 136 000
TYTUŁ II - Wydatki administracyjne1 136 0001 136 000
RAZEM TYTUŁY I i II2 272 0002 272 000
TYTUŁ III - Wydatki operacyjne36 168 00036 168 000
RAZEM TYTUŁY I, II i II38 440 00038 440 000
Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2010 r.
W planie zatrudnienia na 2010 r.Obsadzone na dzień 31.12.2010 r.
Pracownicy zatrudnieni na czas określony:65
Pracownicy kontraktowi:65
Pracownicy ogółem:1210
z czego wykonujący zadania:
- operacyjne:4
- administracyjne:4
- mieszane:2
Działania i usługi w 2010 r.Wspólne przedsiębiorstwo ENIAC poczyniło duże postępy w 2010 r. Nie zmienili się jego członkowie(1), ale wzrosło zaangażowanie organów Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC w zakresie wykonywania zadań określonych w statucie:

- w działania Komitetu Przemysłowo-Badawczego powołanego przez AENEAS do zaproponowania programu badań zaangażowano także grupę wsparcia, stanowiącą uzupełnienie dla komitetu sterującego, którego członkowie rzadko (jeżeli w ogóle) uczestniczyli w posiedzeniach. Komitet Przemysłowo-Badawczy nie przyjął jeszcze regulaminu: AENEAS w dalszym ciągu zwołuje posiedzenia i nimi kieruje,

- Rada Władz Publicznych zatwierdziła roczny plan prac, wybrała projekty do sfinansowania w 2010 r. i pracowała nad zasadami wyboru projektów i "wytyczaniem" w odniesieniu do CATRENE. Niemcy i Francja, niezadowolone z "wytyczania", głosowały w styczniu przeciwko rocznemu planowi prac na 2010 r., a w grudniu 2010 r. Niemcy wstrzymały się od głosu w głosowaniu nad rocznym planem prac na 2011 r.,

- Dyrektor Wykonawczy i sekretariat zapewnili Wspólnemu Przedsiębiorstwu ENIAC zdolność do wykonania swojego budżetu i rocznego planu wykonania (RPW 2010),

- Rada Zarządzająca zakończyła ustanawianie ram prawnych i została zobowiązana do skrócenia czasu spędzanego na sprawach administracyjnych i skoncentrowania się na opracowywaniu strategii. Istotnie należy skoncentrować się obecnie na strategii, jako że Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC jest zdolne do wykonania swojego budżetu i zaczęło wykonywać swoje zadania w sposób niezależny. Aby to osiągnąć, zakończono rekrutację i szkolenie pracowników, wdrożono obieg środków finansowych i zaczęto korzystać ze środków na funkcjonowanie (5 maja 2010 r.), wdrożono ramy kontroli wewnętrznej, otrzymano środki operacyjne (22 września 2010 r.), określono procedury kontroli, wybrano nową siedzibę w budynku White Atrium itp.

Pod koniec roku Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC przyznało wszystkie środki na projekty wyłonione z trzeciego naboru (2010 r.), wykonało 21,1 % płatności z tytułu działalności operacyjnej i zamknęło budżet funkcjonalny na poziomie 1,92 mln euro przydzielonych środków, w porównaniu z budżetem wynoszącym 2,27 mln euro; zaoszczędzone środki w wysokości 352 tys. euro zostaną przekazane Komisji i AENEAS proporcjonalnie do wysokości ich wkładów.

Ponadto Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC zintensyfikowało swoje działania w zakresie komunikacji: opublikowało i rozpowszechniło broszurę i profile projektów dla pierwszego i drugiego naboru, zaktualizowało stronę internetową, współorganizowało Europejskie Forum Nanoelektroniczne (Madryt), aktywnie uczestniczyło w imprezach w Austrii, Niemczech, we Włoszech i w Rumunii oraz w konferencjach międzynarodowych, takich jak ICT2010 (Bruksela), DATE2010 (Drezno) i Sematech Litho Workshop (Nowy Jork). Choć przedsiębiorstwa przemysłowe w dalszym ciągu dążą do realizacji rozsądnych celów biznesowych oraz wciąż wdrażają silne strategie krajowe w zakresie półprzewodników, w ogólnym rozrachunku wydaje się oczywiste, że europejska pozycja pod względem konkurencji globalnej pogarsza się.

Aby zachować konkurencyjną pozycję, Europa musi wznieść swoje programy w zakresie badania i rozwoju oraz przemysłowe na nowy poziom, co zostanie prawdopodobnie zaproponowane przez grupę wysokiego szczebla ds. kluczowych technologii wspomagających. Głównym czynnikiem ryzyka dla Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC jest zakończenie misji bez wywarcia wpływu na ewolucję europejskiego przemysłu półprzewodników.

W realistycznym ujęciu Europa potrzebuje kompleksowego podejścia, aby wprowadzić swój przemysł półprzewodników na ścieżkę wzrostu, w tym ram dla Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, choć nie ograniczając się do nich. Europejski plan uwzględniający wsparcie krajowe jest trudną propozycją, co potwierdzają niewystarczające środki finansowe od kluczowych państw należących do ENIAC. Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC musi jednak realizować ten cel poprzez dalsze zwiększanie swoich możliwości uwalniania środków udostępnianych przez władzę budżetową i wpływania na rzeczywisty rozwój w tym zakresie.

W tym celu Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC musi współpracować ze wszystkimi swoimi zaangażowanymi podmiotami, trzymając się trzech linii działania:

- praca z AENEAS i szeroko pojętym przemysłem, aby generować przekonujące propozycje projektów zapewniających strategiczne oddziaływanie zgodne z programem badań,

- praca z krajowymi organami władzy, aby poprawić zbieżność ze strategiami realizowanymi przez państwa należące do ENIAC i zwiększyć skuteczność ich zaangażowania finansowego,

- angażowanie dodatkowych podmiotów publicznych, które mogą uczestniczyć w programie na poziomie krajowym.

Jeżeli półprzewodniki maja rzeczywiście być jedną z kluczowych technologii wspomagających w Europie, te cele powinny być możliwe do spełnienia.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC.

(1) Członkowie Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC to: Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry AENEAS, Komisja Europejska i państwa należące do ENIAC (Austria, Belgia, Hiszpania, Irlandia, Łotwa, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Czeska" Włochy i Zjednoczone Królestwo).

ODPOWIEDZI WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA ENIAC

Przedstawienie rocznego sprawozdania za 2010 r.

Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC przyznaje, że w sprawozdaniu końcowym brakuje kilku elementów i zwróci szczególną uwagę na to, by w następnym roku wprowadzić do sprawozdania niezbędne zmiany.

Punkt 18

Procedury księgowe i systemy kontroli związane z zamykaniem, a także uznawaniem i oszacowaniem wydatków operacyjnych, ustanowiono, udokumentowano i w pełni wdrożono w związku z zamknięciem rachunków na 2011 r.

Punkt 19

Z powodu różnych metod stosowanych przez niektóre władze krajowe do obliczania swoich składek, wprowadzanie danych doprowadziło w pewnym momencie do różnic w płatności kwot zaliczkowanych. Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC zidentyfikowało niedociągnięcia i podjęło środki mające na celu naprawę sytuacji.

Mając na uwadze art. 66 przepisów finansowych Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC, zatwierdzenie wszelkich wydatków będzie się odbywać na podstawie stanu rzeczywistego i wysokości roszczenia wniesionego przez właściwe krajowe organy finansujące. Ponadto Wspólne Przedsiębiorstwo na własną odpowiedzialność przeprowadzi wyrywkowe kontrole. W przyszłości Wspólne Przedsiębiorstwo będzie przeprowadzać te badania, aby zapewnić legalność i regularność deklarowanych wydatków.

Punkt 20

Wspólne Przedsiębiorstwo gromadzi obecnie różne krajowe strategie i procedury kontroli oraz wyniki kontroli ex post z państw ENIAC oraz wspólnie z audytorem wewnętrznym (IAS) zbada możliwości ulepszenia i przeglądu strategii kontroli ex post Wspólnego Przedsiębiorstwa.

Punkt 21

Mimo że systemy finansowe i rachunkowe zostały zatwierdzone (ABAC i SAP) w 2010 r., to zarząd przyznaje, że konieczne są dodatkowe działania w celu zatwierdzenia niektórych podstawowych procedur rejestracyjnych udostępniających informacje finansowe. Zatwierdzenie tych procesów zostanie sfinalizowane w 2011. z uwzględnieniem wskazówek Komisji w tym względzie.

Punkt 22

Z powodu nadchodzącej przeprowadzki do nowej siedziby na początku 2011 r., w 2010 r. Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC odroczyło wszelkie plany opracowania własnego oprogramowania, wdrożenia archiwum danych oraz korzystało z planu na wypadek sytuacji awaryjnej Komisji, która udostępniła infrastrukturę informatyczną.

Punkt 24

Po zakończeniu trwającego przeglądu rozporządzenia finansowego Komisji Europejskiej mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii Europejskiej zostanie zbadane, czy istnieje konieczność doprecyzowania roli IAS w przepisach finansowych Wspólnego Przedsiębiorstwa ENIAC.

Punkt 25

Wspólne Przedsiębiorstwo ENIAC podjęło niezbędne kroki w celu podpisania umowy z państwem przyjmującym, gdyż w dniu 17 grudnia 2010 r. wysłało do władz Belgii dwa egzemplarze podpisane przez dyrektora wykonawczego z prośbą o zwrot jednego egzemplarza z podpisem.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.