Sprawa T-70/16 P: Odwołanie wniesione w dniu 17 lutego 2016 r. przez Carla De Nicolę od wyroku wydanego w dniu 18 grudnia 2015 r. przez Sąd do spraw Służby Publicznej w sprawie F-104/13 De Nicola/EBI.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.111.41

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 marca 2016 r.

Odwołanie wniesione w dniu 17 lutego 2016 r. przez Carla De Nicolę od wyroku wydanego w dniu 18 grudnia 2015 r. przez Sąd do spraw Służby Publicznej w sprawie F-104/13 De Nicola/EBI
(Sprawa T-70/16 P)

Język postępowania: włoski

(2016/C 111/50)

(Dz.U.UE C z dnia 29 marca 2016 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Carlo De Nicola (Strassen, Luksemburg) (przedstawiciel: adwokat G. Ferabecoli)

Druga strona postępowania: Europejski Bank Inwestycyjny

Żądania

Wnoszący odwołanie wnosi do Sądu o:

-
uwzględnienie niniejszego odwołania i poprzez częściową zmianę zaskarżonego wyroku uchylenie pkt 2 sentencji oraz pkt 13-17, 57-60 i 62-68 samego wyroku;
-
w konsekwencji stwierdzenie, że wobec dr De Nicoli stosowany był mobbing i zasądzenie od EBI zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez dr De Nicolę albo, pomocniczo, przekazanie sprawy do innej izby Sądu do spraw Służby Publicznej, zasiadającej w innym składzie sędziowskim celem ponownego wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie uchylonych części wyroku; pod warunkiem ukończenia żądanych badań lekarskich;
-
obciążenie Europejskiego Banku Inwestycyjnego kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Niniejsze odwołanie jest skierowane przeciwko wyrokowi Sądu do spraw Służby Publicznej (w składzie jednego sędziego) z dnia 18 grudnia 2015 r. De Nicola/Europejski Bank Inwestycyjny (F-104/13).

Na poparcie odwołania wnoszący odwołanie podnosi trzy zarzuty.

1.
Zarzut pierwszy dotyczący umownego charakteru stosunku łączącego wnoszącego odwołanie i EBI.
-
W tym względzie wnoszący odwołanie twierdzi, że żądał odszkodowania w odniesieniu do odpowiedzialności umownej EBI, a nie pozaumownej odpowiedzialności Unii Europejskiej.
2.
Zarzut drugi dotyczący wniosku o stwierdzenie mobbingu.
-
W tym względzie wnoszący odwołanie utrzymuje w szczególności, że Sąd do spraw Służby Publicznej nie mógł uchylić się od swego obowiązku rozpatrzenia oskarżenia o mobbing a tym samym, że całkowicie niezgodnie z prawem stwierdził, że żądanie stwierdzenia, iż był stosowany mobbing było niedopuszczalne. Sprawdzenie i kwalifikacja okoliczności faktycznych pod względem prawnym stanowi, między innymi, "warunek wstępny", aby następnie ustalić odszkodowanie za stwierdzone szkody.
3.
Zarzut trzeci dotyczący wniosku o to, by EBI poniósł koszty odszkodowania za szkodę płynącą z mobbingu.
-
W tym względzie wnoszący odwołanie twierdzi, że w niniejszej sprawie zostały spełnione przesłanki ku temu, by Sąd zbadał informacje i przyznał prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.