Sprawa T-665/20: Skarga wniesiona w dniu 6 listopada 2020 r. - Ryanair / Komisja.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.443.30

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 grudnia 2020 r.

Skarga wniesiona w dniu 6 listopada 2020 r. - Ryanair / Komisja
(Sprawa T-665/20)

Język postępowania: angielski

(2020/C 443/35)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2020 r.)

Strony

Strona skarżąca: Ryanair DAC (Swords, Irlandia) (przedstawiciele: adwokaci E. Vahida, F. Laprevote, V. Blanc, S. Rating i I. Metaxas-Maranghidis)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej (UE) z dnia 26 kwietnia 2020 r. w sprawie pomocy państwa SA.56867 COVID 19 - Odszkodowanie za szkody poniesione w związku z wybuchem pandemii COVID-19 przyznane przez Niemcy na rzecz Condor Flugdienst GmbH 1 ; oraz
obciążenie Komisji Europejskiej kosztami postępowania.

Strona skarżąca wniosła także o rozpoznanie jej skargi w trybie przyspieszonym, o którym mowa w art. 23a statutu Trybunału Sprawiedliwości.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.

1.
Zarzut pierwszy, w ramach którego strona skarżąca twierdzi, że Komisja Europejska naruszyła konkretne postanowienia TFUE oraz leżące u podstaw liberalizacji rynku przewozów lotniczych w Unii zasady ogólne prawa Unii odnoszące się do zakazu dyskryminacji, swobody świadczenia usług i swobody przedsiębiorczości. Liberalizacja przewozów lotniczych umożliwiła rzeczywisty rozwój niskokosztowych przedsiębiorstw lotniczych w skali ogólnoeuropejskiej. Upoważniając Niemcy do przyznania pomocy przedsiębiorstwu Condor, Komisja Europejska nie uwzględniła szkody wyrządzonej takim ogólnoeuropejskim przedsiębiorstwom lotniczym poprzez wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu w związku z kryzysem COVID-19.
2.
Zarzut drugi, w ramach którego strona skarżąca utrzymuje, że Komisja błędnie zastosowała art. 107 ust. 2 lit. b) TFUE oraz popełniła oczywisty błąd w ocenie przy badaniu proporcjonalności pomocy do szkody spowodowanej wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu w związku z kryzysem COVID-19, w szczególności poprzez uznanie przedłużającego się okresu niewypłacalności przedsiębiorstwa Condor za szkodę bezpośrednią, która miała zostać wyrównana dzięki przyznaniu pomocy, jak też uznanie, że przedsiębiorstwo Condor zostanie sprzedane do czerwca 2022 r., a przychód z jego sprzedaży będzie można przeznaczyć na spłatę części pomocy.
3.
Zarzut trzeci, w ramach którego strona skarżąca twierdzi, że Komisja Europejska popełniła błąd, rezygnując ze wszczęcia formalnego postępowania wyjaśniającego pomimo zaistnienia poważnych trudności oraz naruszyła uprawnienia proceduralne strony skarżącej.
4.
Zarzut trzeci, w ramach którego strona skarżąca podnosi, że Komisja naruszyła ciążący na niej obowiązek uzasadnienia.
1 Decyzja Komisji Europejskiej (UE) z dnia 26 kwietnia 2020 r. w sprawie pomocy państwa SA.56867 COVID 19 - Odszkodowanie za szkody poniesione w związku z wybuchem pandemii COVID-19 przyznane przez Niemcy na rzecz Condor Flugdienst GmbH (Dz.U. 2020, C 310, s. 5).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.