Sprawa T-489/08: Skarga wniesiona w dniu 17 listopada 2008 r. - Power-One Italy przeciwko Komisji.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.6.41/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 stycznia 2009 r.

Skarga wniesiona w dniu 17 listopada 2008 r. - Power-One Italy przeciwko Komisji

(Sprawa T-489/08)

(2009/C 6/81)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2009 r.)

Język postępowania: włoski

Strony

Strona skarżąca: Power-One Italy SpA (Terranova Bracciolini, Włochy) (przedstawiciele: adwokaci R. Giuffrida i A. Giussani)

Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich

Żądania strony skarżącej

– nakazanie Komisji Europejskiej, na podstawie art. 288 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, wypłaty na rzecz Power One Italy SpA odszkodowania z tytułu poniesionych przez nią szkód, oszacowanych na 2.876.188,99 EUR, lub kosztów poniesionych na realizacje projektu PNEUMA, lub jakichkolwiek innych kwot wyższych lub niższych, które Sąd uzna za należne.

– obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarga w niniejsze sprawie dotyczy decyzji o zakończeniu realizacji projektu określonego mianem "Pneuma" i zwrotu kwoty przyznanej tytułem zaliczki na jego finansowanie. Przedmiotem tego projektu było stworzenie, dzięki wykorzystaniu zasobów sprzężonego powietrza, nowatorskiego systemu dostaw energii UPS do aparatury stacji bazowych w telefonii komórkowej. W celu realizacji projektu strona skarżąca zawarła umowy z partnerami strategicznymi, w szczególności z Uniwersytetem we Florencji, który był odpowiedzialny za opracowanie i ulepszenie części dynamicznej, jak również za przeprowadzenie testów prototypów nowych systemów ENEA i FEBE ECOLOGIC w celu oceny wpływu nowego systemu UPS na środowisko naturalne oraz z TELEFONICA MOVILES, która udostępniła określoną liczbę stacji bazowych na terytorium Hiszpanii w celu umożliwienia przeprowadzenia testów prototypów w rzeczywistych warunkach operacyjnych.

W następstwie wydania przywołanej decyzji Komisji, strona skarżąca była zmuszona zwrócić całość kwoty uzyskanej tytułem zaliczki na finansowanie projektu, będąc jednocześnie zobowiązaną zadośćuczynić żądaniom odszkodowawczym swych partnerów strategicznych. W każdym razie Power One przeprowadziła i zakończyła projekt na własny koszt, mając jednocześnie na względzie uzasadnione oczekiwania wynikające z regularnych odroczeń terminu realizacji projektu przyznawanych przez Komisję, która ponosiła tym samym koszt 2.876.188,99 EUR i uczyniła w pełni operacyjnym i funkcjonalnym w Hiszpanii aparat będący przedmiotem umów pomiędzy skarżącą i jej partnerami.

W uzasadnieniu skargi skarżąca powołuje się na:

– naruszenie art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1655/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. dotyczące instrumentu finansowego na rzecz środowiska (LIFE)(1).

– brak możliwości stosowania art. 14 standardowych norm administracyjnych projektu LIFE, gdyż strona skarżąca w trakcie realizacji projektu zachowywała rygor i spójność we współpracy i zawsze odpowiadała szczegółowo na wszelkie wnioski Komisji. Ponadto projekt "Pneuma" został całkowicie zrealizowany, oddany do użytku i przetestowany.

– dyskryminujący charakter spornej decyzji i naruszenie zasady ochrony uzasadnionych oczekiwań.

______

(1) Dz.U. L 192 z 28.7.2000, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.