Sprawa T-414/06 P: Odwołanie od wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 19 października 2006 r. w sprawie F-114/05 Philippe Combescot przeciwko Komisji, wniesione w dniu 27 grudnia 2006 r. przez Philippe Combescota.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2007.42.42/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 lutego 2007 r.

Odwołanie od wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 19 października 2006 r. w sprawie F-114/05 Philippe Combescot przeciwko Komisji, wniesione w dniu 27 grudnia 2006 r. przez Philippe Combescota

(Sprawa T-414/06 P)

(2007/C 42/74)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2007 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Philippe Combescot (Lecce, Włochy) (przedstawiciele: A. Maritati i V. Messa, avvocati)

Druga strona postępowania: Komisja Wspólnot Europejskich

Żądania wnoszącego odwołanie

– uchylenie wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 19 października 2006 r. w sprawie F-114/05 i stwierdzenie dopuszczalności skargi, jako że skarga została wniesienia w wyznaczonym terminie i urzędnik ma interes prawny w uzyskaniu ochrony prawnej;

– stwierdzenie, że w następstwie przyjętego środka P. Combescot doznał krzywdy w postaci uszczerbku na zdrowiu i czci, mających poważny wpływ na jego zdrowie psychiczne;

– zasądzenie na rzecz P. Combescota kwoty 150.000 EUR tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy;

– obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Niniejsze odwołanie zostało wniesione od wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 19 października 2006 r. w sprawie F-114/05, odrzucającego skargę wnoszącego odwołanie jako niedopuszczalną z powodu przekroczenia terminu na jej wniesienie i braku interesu prawnego w uzyskaniu ochrony prawnej.

W uzasadnieniu odwołania wnoszący odwołanie:

– Podnosi błędną wykładnię art. 292 ust. 2 regulaminu pracowniczego w szczególności w zakresie wykładni sformułowania "oddalone [...] w dorozumiany sposób", którym obok decyzji dorozumianej zaskarżony wyrok objął na potrzeby określenia terminu na zakwestionowanie oddalenia żądania wnoszącego odwołanie decyzję wyraźną wydaną w terminie, lecz niezakomunikowaną zainteresowanemu. Zdaniem wnoszącego odwołanie wyrok wydany w I instancji nie ustosunkowuje się do istotnej kwestii, a mianowicie, czy wyraźna decyzja oddalająca żądanie wydana w terminie określonym przez regulamin pracowniczy uważana jest za wydaną dla wszelkich celów, nawet jeśli nie została podana do wiadomości zainteresowanemu.

– Podnosi, pomijając inne zarzuty podnoszone w przedmiotowej sprawie, że niedopuszczalna zwłoka w zakomunikowaniu decyzji zainteresowanemu nie może mieć negatywnych konsekwencji dla wnoszącego odwołanie. Zdaniem wnoszącego odwołanie również w tym zakresie Sąd do spraw Służby Publicznej nie dokonał stosownej oceny, nawet w kategoriach prawidłowości proceduralnej, twierdzenia pozwanego, jakoby określenie miejsca zamieszkania urzędnika nastręczało trudności.

– Niezależnie od okoliczności, że w momencie wniesienia skargi wnoszący odwołanie był już na emeryturze, miał on interes prawny we wszczęciu postępowania mającego na celu stwierdzenie niezgodności z prawem przedmiotowego przeniesienia i nadal taki interes ma, ponieważ żądanie zadośćuczynienia z tytułu doznanych krzywd osobistych i zawodowych wymaga stwierdzenia niezgodności z prawem zaskarżonego środka.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.