Sprawa T-17/24: Skarga wniesiona w dniu 8 stycznia 2024 r. - UL i in./ESDZ

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2024.2047

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 marca 2024 r.

Skarga wniesiona w dniu 8 stycznia 2024 r. - UL i in./ESDZ
(Sprawa T-17/24)

(C/2024/2047)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: UL i sześciu innych skarżących (przedstawiciele: A. Guillerme, T. Bontinck i F. Patuelli, avocats)

Strona pozwana: Europejska Służba Działań Zewnętrznych

Żądania

Skarżący wnoszą do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności zaskarżonych decyzji;

- uznanie prawa skarżących do dodatku edukacyjnego na dzieci w wieku poniżej 5 lat, obliczonego zgodnie z art. 15 załącznika X do regulaminu pracowniczego i z uwzględnieniem wyjątkowych okoliczności ich dotyczących;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarżący podnoszą cztery zarzuty w uzasadnieniu skargi na decyzje Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), na mocy których ESDZ odmówiła uwzględnienia ponoszonych przez skarżących kosztów żłobka i szkoły tytułem dodatku edukacyjnego.

1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia prawa przy stosowaniu art. 15 załącznika X do regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (zwanego dalej "regulaminem pracowniczym") oraz zarzut niezgodności z prawem przepisów przewodnika dla delegatur Unii dotyczących dodatku edukacyjnego.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia prawa i oczywistego błędu w ocenie popełnionego przez ESDZ poprzez zastosowanie niższego pułapu niż przewidziany w art. 15 załącznika X do regulaminu pracowniczego oraz zarzut niezgodności z prawem przepisów przewodnika dla delegatur Unii dotyczących dodatku edukacyjnego.

3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia prawa, oczywistego błędu w ocenie i naruszenia obowiązku dbałości przez ESDZ poprzez uznanie, że sprawy skarżących nie miały charakteru wyjątkowego w rozumieniu art. 15 załącznika X do regulaminu pracowniczego.

4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia zasady niedyskryminacji rodziców dzieci w wieku od 3 do 5 lat w porównaniu z rodzicami dzieci w wieku poniżej 3 lat, z jednej strony, oraz rodziców dzieci w wieku poniżej 5 lat w porównaniu z rodzicami dzieci w wieku powyżej 5 lat, z drugiej strony, a także naruszenia zasady proporcjonalności.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.