Sprawa C-920/19: Postanowienie Trybunału (siódma izba) z dnia 18 maja 2021 r. - Fluctus s.r.o., Fluentum s.r.o., KI v. Landespolizeidirektion Steiermark.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.320.9/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 9 sierpnia 2021 r.

Postanowienie Trybunału (siódma izba) z dnia 18 maja 2021 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landesverwaltungsgericht Steiermark - Austria) - Fluctus s.
r.o., Fluentum s.r.o., KI / Landespolizeidirektion Steiermark
(Sprawa C-920/19) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Artykuł 99 regulaminu postępowania przed Trybunałem - Artykuł 56 TFUE - Swoboda świadczenia usług - Ograniczenia - Gry losowe - Dualny system organizacji rynku - Monopol w zakresie loterii i kasyn - Uprzednie zezwolenie na eksploatację automatów do gier losowych - Praktyki reklamowe posiadacza monopolisty - Kryteria oceny - Orzecznictwo konstytucyjne, w którym stwierdzono zgodność uregulowania krajowego z prawem Unii]

(2021/C 320/10)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 9 sierpnia 2021 r.)

Sąd odsyłający

Landesverwaltungsgericht Steiermark

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Fluctus s.r.o., Fluentum s.r.o., KI

Strona pozwana: Landespolizeidirektion Steiermark

Przy udziale: Finanzpolizei Team 96

Sentencja

1) Artykuł 56 TFUE należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwia się dualnemu systemowi organizacji rynku gier losowych z tego tylko powodu, że praktyki reklamowe posiadacza monopolu w zakresie loterii i kasyn zmierzają do zachęcenia do aktywnego udziału w grach, na przykład poprzez banalizację gry, kształtowanie jej pozytywnego obrazu w związku z wykorzystywaniem przychodów na działalność leżącą w interesie ogólnym lub poprzez zwiększenie jej atrakcyjności za pomocą chwytliwych haseł reklamowych kuszących znacznymi wygranymi.

2) Zasadę pierwszeństwa prawa Unii należy interpretować w ten sposób, że zobowiązuje ona sąd państwa członkowskiego do niezastosowania przepisu prawa krajowego sprzecznego z art. 56 TFUE, również wtedy gdy sąd wyższej instancji tego państwa członkowskiego uznał ten przepis za zgodny z prawem Unii.

1 Dz.U. C 161 z 11.5.2020.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.