Sprawa C-78/18: Skarga wniesiona w dniu 6 lutego 2018 r. - Komisja Europejska / Węgry.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.211.8

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 czerwca 2018 r.

Skarga wniesiona w dniu 6 lutego 2018 r. - Komisja Europejska / Węgry
(Sprawa C-78/18)

Język postępowania: węgierski

(2018/C 211/11)

(Dz.U.UE C z dnia 18 czerwca 2018 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: V. Di Bucci, L. Malferrari i K. Talabér-Ritz, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Węgry

Żądania strony skarżącej

Komisja wnosi do Trybunału o

-
stwierdzenie, że z uchybieniem zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy art. 63 TFUE i art. 7, 8 i 12 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, Węgry w dyskryminujący, zbędny i nieuzasadniony sposób wprowadziły ograniczenia wobec zagranicznych darowizn na rzecz węgierskich organizacji obywatelskich w a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvény (ustawie LXXVI z 2017 r. o przejrzystości organizacji otrzymujących wsparcie gospodarcze z zagranicy), której przepisy nakładają wymogi rejestracji, zgłaszania i przejrzystości na niektóre kategorie organizacji obywatelskich - te, które otrzymują bezpośrednie lub pośrednie zagraniczne wsparcie gospodarcze przekraczające określoną kwotę - a ponadto wprowadzają możliwość stosowania kar wobec organizacji, które nie spełniają tych obowiązków,
-
obciążenie Węgier kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Ustawa LXXVI z 2017 r. o przejrzystości organizacji otrzymujących wsparcie gospodarcze z zagranicy nakłada nowe obowiązki dotyczące rejestracji, zgłaszania i przejrzystości na niektóre kategorie organizacji obywatelskich - te, które otrzymują bezpośrednie lub pośrednie zagraniczne wsparcie gospodarcze przekraczające określoną kwotę - a ponadto wprowadza możliwość stosowania kar wobec organizacji, które nie spełniają tych obowiązków.

W dniu 14 lipca 2017 r. Komisja wszczęła wobec Węgier postepowanie w sprawie stwierdzenia uchybienia w związku z ustawą LXXVI z 2017 r.

Nie uznawszy za zadowalającą przedstawionej przez Węgry odpowiedzi, Komisja przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie stwierdzenia uchybienia i w dniu 5 października 2017 r. wystosowała do Węgier uzasadnioną opinię.

Ponieważ odpowiedzi na uzasadnioną opinię Komisja również nie uznała za zadowalającą, postanowiła ona skierować sprawę do Trybunału, wnosząc o stwierdzenie, że Węgry uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy art. 63 TFUE oraz art. 7, 8 i 12 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.