Sprawa C-662/21: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein hallinto-oikeus (Finlandia) w dniu 4 listopada 2021 r. - Booky.fi Oy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2022.24.22/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 stycznia 2022 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein hallinto-oikeus (Finlandia) w dniu 4 listopada 2021 r. - Booky.fi Oy
(Sprawa C-662/21)

Język postępowania: fiński

(2022/C 24/28)

(Dz.U.UE C z dnia 17 stycznia 2022 r.)

Sąd odsyłający

Korkein hallinto-oikeus

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca środek odwoławczy: Booky.fi Oy

Uczestnik: Kansallinen audiovisuaalinen instituutti (KAVI)

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 34 TFUE przy uwzględnieniu art. 36 TFUE stoi na przeszkodzie takiej wykładni § 5 ust. 1 ustawy o treściach wizualnych, która wymaga, by nośniki treści wizualnych były klasyfikowane zgodnie z ustawą o treściach wizualnych i by oparta na tej klasyfikacji informacja o przeznaczeniu wiekowym była podawana wraz z informacją o produkcie już w momencie, gdy nośniki treści wizualnych są oferowane do sprzedaży w sklepie internetowym, nawet jeśli nośniki treści wizualnych zostały sklasyfikowane i oznakowane w innym państwie członkowskim, a nie zostały jeszcze dostarczone do Finlandii?

Czy dla odpowiedzi na pytanie ma znaczenie, że ustawa o treściach wizualnych nie zawiera przepisu o zwolnieniu od obowiązku klasyfikacji i oznakowania w przypadku uzyskania pewności co do pełnoletniości kupującego nośnik treści wizualnych i że wspomniany wymóg ponownego klasyfikowania i oznakowania ma zastosowanie w przypadku oferowania nośnika treści wizualnych w sklepie internetowym wyłącznie wtedy, gdy treści te są oferowane przez podmioty lub przedsiębiorców zarejestrowanych lub mających oddział w Finlandii lub gdy są oferowane przez osobę mającą obywatelstwo fińskie lub miejsce zwykłego pobytu w Finlandii, względnie gdy decyzja o oferowaniu treści została podjęta w Finlandii?

2) Jeżeli proporcjonalność wyżej wymienionego wymogu ponownej klasyfikacji i oznakowania zakłada, że można uczynić wyjątek od tego wymogu w przypadku uzyskania pewności co do pełnoletniości kupującego treści wizualne: Czy w przypadku sprzedaży na rzecz osób pełnoletnich konieczne jest wymaganie całkowitej pewności co do pełnoletniości kupującego w momencie zamawiania i sprzedaży nośników treści wizualnych, czy też wystarczy, że sprzedawca nośników treści wizualnych podejmie starania w celu upewnienia się, że kupujący jest pełnoletni?

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.