Sprawa C-641/18: Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 7 maja 2020 r. - LG i in. v. Rina SpA, Ente Registro Italiano Navale.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.240.10/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 20 lipca 2020 r.

Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 7 maja 2020 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale di Genova - Włochy) - LG i in. / Rina SpA, Ente Registro Italiano Navale
(Sprawa C-641/18) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Współpraca sądowa w sprawach cywilnych - Rozporządzenie (WE) nr 44/2001 - Artykuł 1 ust. 1 - Pojęcia "spraw cywilnych i handlowych" oraz "spraw administracyjnych" - Zakres stosowania - Działalność spółek dokonujących klasyfikacji i certyfikacji statków morskich - Acta iure imperii i acta iure gestionis - Prerogatywy władzy publicznej - Immunitet jurysdykcyjny)

(2020/C 240/12)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 20 lipca 2020 r.)

Sąd odsyłający

Tribunale di Genova

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: LG i in.

Strona pozwana: Rina SpA, Ente Registro Italiano Navale

Sentencja

Artykuł 1 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych należy interpretować w ten sposób, że powództwo o odszkodowanie wniesione przeciwko osobom prawnym prawa prywatnego prowadzącym działalność w zakresie klasyfikacji i certyfikacji statków na rachunek i z upoważnienia państwa trzeciego jest objęte zakresem pojęcia "spraw cywilnych i handlowych" w rozumieniu tego przepisu, a w konsekwencji zakresem stosowania tego rozporządzenia, jeżeli działalność ta nie jest wykonywana w oparciu o prerogatywy władzy publicznej w rozumieniu prawa Unii, czego zweryfikowanie należy do sądu odsyłającego. Zasada międzynarodowego prawa zwyczajowego dotycząca immunitetu jurysdykcyjnego nie stoi na przeszkodzie wykonywaniu przez sąd krajowy rozpatrujący sprawę jurysdykcji w oparciu o rzeczone rozporządzenie w sporze, którego przedmiotem jest opisane powództwo, jeżeli sąd ów stwierdzi, że podmioty te nie korzystały z prerogatyw władzy publicznej w rozumieniu prawa międzynarodowego.

1 Dz.U. C 25 z 21.1.2019.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.