Sprawa C-589/14: Skarga wniesiona w dniu 19 grudnia 2014 r. - Komisja Europejska/Królestwo Belgii.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.73.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 marca 2015 r.

Skarga wniesiona w dniu 19 grudnia 2014 r. - Komisja Europejska/Królestwo Belgii
(Sprawa C-589/14)

Język postępowania: francuski

(2015/C 073/21)

(Dz.U.UE C z dnia 2 marca 2015 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: J.F. Brakeland i W. Roels, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Królestwo Belgii

Żądania strony skarżącej

-
stwierdzenie, że utrzymując w mocy przepisy, zgodnie z którymi:
-
w zakresie odsetek od wierzytelności niereprezentowanych przez papiery wartościowe, w odniesieniu do spółki inwestycyjnej z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii lub państwie należącym do EOG pobierana jest zaliczka na poczet podatku od dochodów kapitałowych z tytułu tych odsetek, podczas gdy spółka inwestycyjna z siedzibą w Belgii jest zwolniona z pobrania takiej zaliczki, oraz
-
w zakresie odsetek od wierzytelności reprezentowanych przez belgijskie papiery wartościowe, względem tych odsetek pobierana jest zaliczka na poczet podatku od dochodów kapitałowych, w sytuacji gdy papiery wartościowe są zdeponowane lub zarejestrowane w formie zapisu księgowego w instytucji finansowej z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii lub państwie należącym do EOG, podczas gdy odsetki te są zwolnione z pobrania zaliczki na poczet podatku od dochodów kapitałowych, jeżeli papiery wartościowe są zdeponowane lub zarejestrowane w formie zapisu księgowego w instytucji finansowej z siedzibą w Belgii, Królestwo Belgii uchybiło zobowiązaniom ciążącym na nim na mocy art. 56 i 63 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na mocy art. 36 i 40 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
-
obciążenie Królestwa Belgii kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Komisja uważa, że niektóre przepisy królewskiego dekretu wykonawczego do belgijskiego kodeksu podatków dochodowych z 1992 r. uzależniają ewentualne zwolnienia z zaliczki na poczet podatku od dochodów kapitałowych, stosowane do odsetek od warunków, które nie są zgodne ze swobodami gwarantowanymi w traktatach, to znaczy w art. 56 i 63 TFUE.

Po pierwsze, co się tyczy odsetek od wierzytelności niereprezentowanych przez papiery wartościowe, w odniesieniu do spółki inwestycyjnej z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii lub państwie należącym do EOG pobierana jest zaliczka na poczet podatku od dochodów kapitałowych z tytułu tych odsetek, podczas gdy spółka inwestycyjna z siedzibą w Belgii zwolniona jest z pobrania takiej zaliczki.

Po drugie, co się tyczy odsetek od wierzytelności reprezentowanych przez belgijskie papiery wartościowe, względem tych odsetek pobierana jest zaliczka na poczet podatku od dochodów kapitałowych, w sytuacji gdy papiery wartościowe są zdeponowane lub zarejestrowane w formie zapisu księgowego w instytucji finansowej z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii lub państwie należącym do EOG, podczas gdy odsetki te są zwolnione z pobrania zaliczki na poczet podatku od dochodów kapitałowych, jeżeli papiery wartościowe są zdeponowane lub zarejestrowane w formie zapisu księgowego w instytucji finansowej z siedzibą w Belgii.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.